Bacopa monnieri - Bakopa drobnolistá

 

Je to bylinka používaná v ajurvédě, existují stovky studii o jejím účinku na regeneraci mozku. Je užívaná samostatně nebo v čajových směsích doporučována pro své velmi příznivé účinky na lidský organismus, na který působí očisťujícím účinkem. Dále zvyšuje koncentraci, takže je vhodná pro osoby, které mají zhoršenou schopnost se učit a zpomalené reakce. Pomáhá při nervovém vypětí, nespavosti a poruchách paměti, astmatu. V tradiční čínské medicíně je používána jako Yang-tonikum při impotenci a revmatismu. Má antioxidační účinky, čímž podporuje kardiovaskulární systém. Používá se v léčbě epilepsii a astma, kde zlepšuje funkce respiračního systému a zvyšuje také hladinu hormonu štítné žlázy. Dále při vředech, tumorech, ascites, zvětšené slezině, poruchách trávení, zánětech, lepře, anémii a rozmrzelosti. Má účinky proti úzkosti. Zvyšuje kapacitu paměti, motoriku člověka, duševní činnost. Pomáhá při Alzheimerově chorobě.

 

 

 

Je to nyní asi nejúčinnější léčivka pro mozek, která svými účinky předčí známější jinan dvoulaločný. Zlepšuje intelekt, vědomí a psychické aktivity. Má antidepresivní účinek, zpomaluje stárnutí organismu. Snižuje projevy Alzheimerovi a Parkinsonovi choroby, napomáhá ke zmírňování projevů epilepsie. Může pomoci i u lehčích forem schizofrenie. Podporuje přenášení vzruchu nervů v mozku, po užití je v mozku vidět vyšší elektrickou aktivitu mozku. Aktivita, únava mozku, pro lidi pracující s počítačem, studium, zlepšuje. Mentální bdělost, napomáhá koncentraci. Možný lék na léčbu závislostí u alkoholiků a narkomanů.

 

Materie medika

 

Klinické indikace

 

Mysl: Úzkost. Slabá koncentrace. ADD (syndrom nedostatku pozornosti). ADHD (hyperaktivita s nedostatkem pozornosti). Debilita. Demence. Deprese. Dyslexie. Poruchy pamětí. Mentální únava. Ataky paniky. Poporodní deprese. Mrzutost.

 

Generálie: Únava. Fyzická únava. Nespavost. Problémy se spánkem. Tumory.

 

Mozek: Alzheimerova nemoc. Nemoci mozku. Únava mozku. Zamlžený mozek. Epilepsie. Parkinsonova choroba. Senilita.

 

Hlava: Vypadávání vlasů. Bolesti hlavy.

 

Endokrinní systém: Problémy se štítnou žlázou.

 

Dýchací systém: Astma. Bronchitida. Chrapot. Kašel.

 

Oběhový systém: Anémie. Nemoci krve. Zvýšená hladina cholesterolu.

 

Trávicí systém: Porucha trávení. Průjem. Zácpa. Syndrom dráždivého tračníku. Paraziti. Červi.

 

Imunitní systém: Alergie. Horečky. Záněty. Zvětšená slezina.

 

Pohybový systém: Artritida. Revmatismus.

 

Vylučovací systém: Dysurie. Edem. Ascites.

 

Reprodukční systém: Impotence. Ztráta libida.

 

Kožní systém: Ekzém. Leukodermie. Psoriáza. Vředy. Svrab.

 

Choroby: Lepra. Syfilis.

 

Užití: Jako běžná, tradiční dávka je doporučováno 5-15 gramů (v sušeném stavu) Brahmi denně, ve formě čajového odvaru. V současné době je také nabízena prodejnami se sušenými léčivými bylinami. Jako u jiných léčivých rostlin je vždy vhodné poradit se o užívání s lékařem.

 

Zdroje: seminář dr. Robina Murphyho, 16 - 17. března 2013 v Praze (materiály uveřejněny se svolením dr. Robina Murphyho)

překlad © 2013 vilcakul

LED televízory