Salvia hispanica - Chia seeds

Šalvěj španělská

Tonikum používané ve stravě Indiánů, divoká rostlina, nemodifikovala se, nic ji nenapadá, semínka jsou bílá, černá, většinou šedá. Aztékové a Májové ji používali místo peněz. Je to velmi starý lék, prodlužuje život, energii a výdrž, čistí střevo. Je to hlavní jídlo pro atlety, běžce a cyklisty, indiánští běžci uběhnou 70 – 90 km a usmívají se přitom. Vezmou si sebou půl kila semínek chia a mohou žít týdny v lesích, + voda. Píše o tom kniha „Narozen k běhu“ (Born to run). Indiánští poslové, kteří nosili zprávy z jednoho města do druhého. Zvyšovala se jim dechová schopnost, podpora střev a plic. Další pozitivum je to, že neobsahuje lepek. Můžeme s ní nahradit všechny druhy obilovin.

 

Indikace

Namočené semínka do vody Chia želé, do oka a setřít, vytáhnou se cizí částečky z oka. Kloktání na bolest v krku nebo v ústech. Dá se kombinovat s různými bylinkami. Ostropestřec + chia semínka, želé, rány. Kašel, nachlazení a velký lék na dehydrataci. Jíte želé, tak postupně uvolňuje vodu do těla. Dobré na zažívání, dobré v USA na hubnutí – 1 čajová lžička, želé a sní se před jídlem. Nadme se a máte menší pocit jídla. Hlavní lék na diabetes, viděl úžasné případy, potřeba inzulínu se sníží. Strava a výživa pro mozek, můžete to nechat naklíčit. Chia mazlíčcí – pro děti. Výživové nápoje, chléb, zlatokopové také používali semínky chia. Dlouhověkost spojená se sílou a výdrží, chia puding zastudena, semínka do kokosového nebo mandlového mléka, želé jako puding, borůvky nebo jiné ovoce, malá miska výživa. Vysoký obsah vlákniny, čistí střevo, výživa pro mozek, tuk na břiše, dlouhé túry, potrava na přežití, snadno se tráví. Dobré na pálení žáhy, želé uklidní celý zažívací trakt. Kolitida, ulcerózní kolitida. Hodně antioxidantů, nemá lepek, čistí tlusté střevo. Může se dát do jakékoliv tekutiny. Má neuvěřitelnou výživovou hodnotu – 100g porovnáno s ostatními potravinami, je to super potravina = s obsahem vápníku 545 ml mléka, obsahuje 4x více železa než špenát, 2x více Mg než ořechy, 9x více omega mastných kyselin než ryby, omega 3. 2x tolik kalia než banány, antioxidantů 9x více než je v pomerančích, více vlákniny než jiné obiloviny. Jsou dobré pro atlety, starší lidi, všechny – mozek, paměť, zamlžení mozku. Nedostatek Omega 3, 6 je u Alzheimera a Parkinsonu důvodem nemoci. Má protizánětlivé účinky, výživový specialisti extrahují omega 3 v tabletách, ale jen to, nic jiného v tom není. Mají nízký obsah kalorií. Snižuje cholesterol.

 

Materie medika

 

Generálie: Zvyšuje vitalitu. Napomáhá hubnutí při dietě. Únava. Bolestivost. Tonikum celého organizmu. Poranění. Absorbuje a zadržuje vodu v organizmu. Způsobuje větší vytrvalost a výkon.

 

Nervový systém a mozek: Posiluje nervový systém. Snižuje riziko mrtvice.

 

Oči: Záněty očí. Námaha očí. Zánět spojivek.

 

Oběhový systém: Čistí krev. Snižuje vysoký krevní tlak. Snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridů. Má pozitivní vliv na srdce, antioxidační účinek. Zlepšuje viskozitu krve. Zvyšuje hladinu Omega-3 mastné kyseliny v krvi. Snižuje riziko infarktu.

 

Dýchací systém: Zápal hrdla. Kašel. Dýchací problémy. Diabetes.

 

Imunitní systém: Horečky.

 

Trávicí systém: Vředy v ústech. Průjem. Zácpa. Nadýmání. Křeče. Detoxikace střev. Upravuje trávení. Pálení žáhy.

 

Pohybový systém: Artritida.

 

Užití: Nejběžnější způsob užití je semínka namočit ve vodě, během chvíle absorbují velké množství kapaliny. Chia gel uděláme z 1 díl semínek a přidáním 9 dílů vody, necháme odstát 10 – 15 minut. Denní dávka je 2 polévkové lžíce gelu. Semínka je možné přidat do čehokoliv a mohou být konzumovaná jakýmkoliv způsobem.

 

Zdroje: seminář dr. Robina Murphyho, 16 - 17. března 2013 v Praze (materiály uveřejněny se svolením dr. Robina Murphyho)

překlad © 2013 vilcakul

LED televízory