Homeopatická konstituční léčba alergie

Alergie je onemocnění, které je v současné době hodně rozšířené, jsou dokonce rodiny, kde má alergii každý její člen. Společnost se nachází ve stádiu, ve kterém je nespočet alergií, kde není látka, která by nevyvolávala nějakou alergii. Statistiky uvádí, že tímto problémem trpí více než 20% obyvatelstva, že málem každý čtvrtý člověk se potýká s těmito potížemi. Tento stav je zaviněn hlavně školní medicínou a jejím přístupem k léčbě lidstva. Tento začarovaný kruh se začíná od nejútlejšího věku očkováním, kdy se školní medicína snaží suplovat imunitní systém dítěte a vytvářet tímto agresivním zásahem protilátky proti daným nemocím. Avšak rizikových faktorů je vícero než pozitivní odezvy a ani imunitní systém dítěte není schopen zbavit dítě poškození vakcinací. Už tímto prvotním zásahem se poškozuje imunitní systém dítěte, což má pak za následek objevení se nemocí horních cest dýchacích a následně i alergií. Postupem času přibývá vedlejších účinků různých potravin, chemických komponentů používaných při hygieně, různých druhů záření a také toxikace organizmu různými látkami z vody a životního prostředí.

Jedním z přístupu klasické medicíny je ten, že udělají u pacienta testy na látky, které u něj vyvolávají nějakou alergickou odezvu a poté se pokouší tyto látky u pacienta „hyposenzibilovat“ (snížit na ně pacientovu přecitlivělost). Ale obecním přístupem je většinou užívání léků, které potlačují symptomy alergie. V těchto případech se alergie nijak neřeší, jen se prostě potlačí její symptomy a život jde dále. Potíž je však v tom, že se toto potlačení musí opakovat každým rokem a většina těchto prostředků má neblahé účinky na naše orgány, hlavně na naší chemickou továrnu organismu – játra. Zatížení a zároveň i poškozování tohoto orgánu vede k dalším následným potížím a zdravotním komplikacím.

 

 

Kromě klasické medicíny existuje i alternativní medicína, která zahrnuje vícero terapií, které mají široké spektrum přístupů k léčbě alergií. Ze všech těchto terapií bych chtěl hovořit o přístupu klasické homeopatie k léčbě alergie. Já sám mám s léčbou alergie dobré zkušenosti, ale nejlepších výsledků jsem v léčbě alergie dosáhl homeopatickou konstituční léčbou. Efekt klinické homeopatické léčby alergie byl také dobrý, ale symptomatická léčba potřebovala z roku na rok zase zopakovat, stejně jako postup klasické medicíny. Ale homeopatickou konstituční léčbou se mi podařilo zbavit pacienty alergie na několik roků a při dodržování všech zásad homeopatické konstituční léčby je tento stav dlouhodobě udržitelný. Toto je možná dobrá zpráva pro pacienty s alergiemi, jen je třeba nějakou tu alternativní terapii na léčbu alergie zkusit. Jediný člověk, který může objektivně posoudit účinek homeopatické konstituční léčby, je ten kdo sám tuto terapii podstoupil a přitom byl z alergie vyléčen. Často se v mé praxi stává, že pacient přijde s úplně jinou potíží a během homeopatické konstituční léčby dojde k vyléčení i alergie.

 

Homeopatická léčba alergie

Případ 1)

V květnu 2006 na vyšetření přichází maminka s devítiletým děvčátkem, které má alergii. Tato alergie se projevuje těmito symptomy: huhňáním, dlouhodobým kašlem, s nevolností se závratí a rýmou s ucpaným nosem (více vpravo). Nemůže dýchat, stále má sopel, hodně hlenů, které pak stékají do hrdla. Dalším problémem je suchá červená vyrážka na obličeji, výraznější vpravo. Rýma je nejdřív řídká, průsvitná a potom zhoustne do žlutého sople. Kašel je dusivý až s nucením na zvracení, vykašlává žlutý hlen. Je přitom malátnější a bolí ji hlava (čelo, spánky – více vpravo). Ráno má více hlenů, po vysmrkání úleva.

 

Od narození měla jen ekzém na hlavě, objevil se nejdřív ve vlasech, teď mívala drsné líce a suchý žlutý ekzém, který se šoupal jako šupiny (zhoršení čokoládou, kakaem a moc kyselým). Do školky nebývala vůbec nemocná, alergie a potíže s dýchacími cestami se objevily po umístění do školky, když měla čtyři roky a opakovaly se po dvou týdnech pobytu ve školce a s následnou léčbou dva až tři týdny doma dokola. Chodili s ní k alergologovi, dostávala různé léky a spreje, ale alopatické léky měly negativní účinek na trávení (nevolnost) a ještě se jí z nich točila hlava.

 

VŠEOBECNÉ CHARAKTERISTIKY: teplokrevná; výrazná pravostrannost symptomů; má dostatek energie. Přecitlivělost na alopatické léky, nejvíce na antibiotika (závrať, nevolnost, zvracení, kopřivka). Vzhled: Útlá dívenka, vysoká na svůj věk, blond vlasy, modré oči. Po dobu vyšetření většinou jenom přikyvuje na to, co říká její matka.

 

ZHORŠENÍ: změnou počasí, prudkým ochlazením, prudkým oteplením, citlivost na slunce, změnou prostředí.

 

ZLEPŠENÍ: čerstvým vzduchem, útěchou.

 

MYSL: chce společnost; strach z písemek, ze zkoušek, z bouřky, ze psů a cizích lidí; je klidnější povahy, spíše se stáhne – je stydlivá, mírumilovná, tichá. Je pracovitá, usilovná a ráda se učí, čte a pomáhá jiným. Je přizpůsobivá. Dbá na pořádek, uloží si své věci. Často pláče, když má strach, pravidelně před písemkami. Když byla malá, tak si pláčem vynucovala věci, teď už to nedělá. Má proměnlivé nálady, ale dobře snáší útěchu. Nejistota.

 

ŽÍZEŇ: vůbec nemá žízeň, stále ji musí nutit, aby něco vypila. 1 a ½ dcl za den.

 

CHUTĚ: chce hodně mléka a sladkostí, jogurty, těstoviny, brambory, zmrzlinu, nesnáší ryby a nechce jíst maso. Odpor ke kyselému a tučnému jídlu, chce slané a sladké.

 

SPÁNEK: Klidný spánek, sem tam skřípe zuby, kde má hleny. Spí na pravém boku, odkope se v posteli. Spí s otevřenými ústy.

 

HOREČKY: vysoké teploty, které jdou rychle nahoru a pak rychle dolů, pomáhají zábaly.

 

Oblíbená činnost je hraní se s panenkou Barbie, kreslení a stříhání. Nerada spí po obědě, i když je unavená ze školy.

 

Po analýze celkového stavu byl dívence doporučen homeopatický lék Pulsatilla v potenci C 30, v jedné dávce tři kuličky pod jazyk.

 

Kontrola č. 1: červenec 2006

 

Týden po užití léku se u dívenky objevily na levé noze velké vyrážky, vypadalo to jako kopřivka. Byly vysypané řídce od stehna až po kotník a na druhý den hned zmizely. Pozitivním znakem bylo i to, že dívence stouplo sebevědomí a je ve škole sebejistější a suverénní. Od užití léku nemá dívenka žádné projevy rýmy, ucpaného nosu a kašle. Teď se jí ucpal nos a objevil se výtok z nosu a noci měla dusivý kašel s velkým uvolňováním hlenů. Tyto symptomy pak vymizely a zlepšení přetrvávalo až do března 2007.

 

Kontrola č. 2: květen 2007

 

V květnu došlo k návratu všech předchozích symptomů, objevila se znovu alergie, ale měla lehčí průběh jako v minulosti. Na tváři se jí zase objevil ten suchý ekzém, vrátila se i závrať. Celý rok bylo u malé 95% zlepšení zdravotního stavu, sem tam trošku ucpaný nos a kašel, ale nic vážného. Energie měla více než předtím. Psychicky byla odvážnější a nebála se tolik ve škole písemek a zkoušek. Dívenka má více sebevědomí, už nemá problémy s učením. Vymizelo i střídání nálad a už nepláče. Začala jíst maso, jinak chutě zůstaly stejné. Nemívala reakci na změnu počasí i bolesti hlavy byly mírnější. Více pila tekutiny a sama si uvědomovala, že má žízeň. Spánek je lepší a dobře spí. Imunita zlepšená a odolnost proti chorobám dobrá, hned tak neonemocní.

 

Terapie: Doporučeno zopakování homeopatického léku Pulsatilla C30, jedna dávka tři kuličky.

 

Závěr: Zlepšení zdravotního stavu o 95%, které přervávalo málem jeden rok, potvrzuje správnost vybraného homeopatického léku. Další podání léku má za cíl nastolení stavu zdraví na všech úrovních a udržovat tento stav. Dalším pozitivním aspektem je úplné vysazení alopatických léků.

 

Případ 2)

V lednu 2002 přichází na vyšetření 45letý muž, který má problémy s alergií na prach, která je už přes 3 roky intenzivně léčena klasickou medicínou. Vyšetřením byla zjištěna alergie na všechny látky, z kterých se práší (seno, sláma, koberce, zametání, psaní křídou). Dále má pacient i alergii na potraviny, z nichž nejintenzivnější je na zelí, kapustu. Pak ho zhoršuje i pivo a také pyl z květů a stromů.

 

Symptomy: Svrbění obličeje při vystavení alergenům, které pacient pociťuje i na rukách. Dále se mu zapálí oči, má od dětství problémy se spojivkami, má plný nos. Poslední 2 roky se mu objevují na levém oku vřídky, vnitřek dolního i horního víčka. Má na obličeji červené fleky, které se objevují po vystavení organizmu chladu. Kvůli alopatické léčbě alergií se začaly objevovat potíže se žaludkem. Pacient je povoláním učitel, takže je dennodenně vystaven prachu z křídy, který vyvolává následující stav: svrbění tváře, stahování očí, řezání, svrbění úst, popraskání kůže na tváři, která kvůli tomu zčervená, pak vyschne, má šupinky po tváři. Dalším problémem je i vypadávání vlasů

 

Mysl: Pacient je extrovert, systematický, je soutěživý typ a na mě působí solidním dojmem. Má rád společnost, rád sportuje. Jako problém vzpomene pocity trémy, které má při oficiálních příležitostech, kdy má veřejně vystoupit před lidmi. Tyto pocity vymizí, když je na jevišti a začne mluvit.

 

Všeobecné charakteristiky: chlad zhoršuje; zhoršení zdravotní stavu okolo 18 – 19 hodiny; zhoršuje kapusta (zelí); sladkosti zhoršují; výrazné postižení orgánů na pravé straně těla.

 

Terapie: Lycopodium clavatum 200C, 1 dávka (3 kuličky).

 

Kontrola č. 1: březen 2002

Pacient má po užití léku lepší náladu, je usměvavý a veselý. Hned po užití homeopatického léku vysadil alopatické léky. Nepotřebuje je užívat, když učí. Cítí zhoršení stavu po vystavení alergenům, objeví se svrbění, není to tak rapidní jako předtím. Většinou symptomy zhoršení samy od sebe vymizí na druhý den. Cyklicky se střídá zhoršení a zlepšení zdravotního stavu na všech úrovních. Mívá sny o starých houbách, které se rozpadaly a byly nepoužitelné, což pro něj symbolizovalo nějaký problém, nepohodu. Teď mívá sny o malých, mladých, jedlých houbách, které jsou pro něj pozitivním znamením léčby. Zlepšení zdravotního stavu odhaduje na 25%. Změny se objevily i na mentální úrovni, měl po léku více sebevědomí a byl při jednání s lidmi uvolněnější. Vlasy v prvním týdnu po léku vůbec nevypadávaly, i teď vypadávají méně. Dobrým znamením detoxikace organizmu je i objevení se průjmů po užití homeopatického léku. Zlepšil se i spánek a má taky menší potřebu spánku.

 

Terapie: bez léku.

 

Kontrola č. 2: květen 2002

 

Střídavé zhoršování a zlepšování stavu, ale cítí se celkem v pohodě. Byl na vyšetření u doktora, který mu potvrdil zlepšení krevního obrazu. Objevila se i možnost neutralizace homeopatického léku, která se nepotvrdila. Alergie je lepší, vyzkoušel účinek homeopatické léčby, že si lehl pod rozkvetlou jabloň a oproti předchozímu stavu nezpůsobovala takové potíže. Jako znamení detoxikace organizmu se objevilo výrazné noční pocení. Energie je v pohodě, má ji dost. Oproti minulé kontrole je stav stejný, cení si toho, že alergie je celkem v dobrém stavu, oproti tomu co bylo předtím. Symptomy už nejsou natolik intenzivní, zlepšený stav.

 

Terapie: Lycopodium clavatum  1M, 1 dávka (3 kuličky)

 

Kontrola č. 3: srpen 2002

Po užití léku se 5 dní nic nedělo, pak se objevila výrazná únava po sportu, mírný pocit chladu. Dále měl těžký deprimující sen, poté se jeho stav stabilizoval. Sem tam se objeví menší projevy alergie, ale ty rychle vymizely. Stále je zvýšená potivost.

 

Terapie: bez léku.

 

Závěr: Homeopatická konstituční léčba přinesla zlepšení zdravotního stavu na všech úrovních pacienta. Symptomy alergie se výrazně zmírnily, vypadávání vlasů je mírnější, pacient je celkově vyrovnaný a má více sebedůvěry. Při objevení se potíží s alergií používá podpůrný prostředek, který mu pomáhá bez problémů překonat ataky alergie. Trávení a spánek je zlepšený. Třeba dát čas homeopatickému konstitučnímu léku, aby vykonal svou práci. Pozitivním znamením léčby jsou i průjmy a výrazné pocení, které jsou znamením zlepšené detoxikace organismu. Dalším pozitivním aspektem je úplné vysazení alopatických léků.

 

Případ č. 3)

V dubnu 2011 ke mně přichází na vyšetření mladá žena (33 let) s následujícími problémy:

 

Symptomy: 8 let se léčí na astma, má spreje a chodí k alergologovi do sousedního okresního města. Už nemusí používat sprej, ale na silné alergie bere Zodac. Má alergii na břízu, trávy, rajčata, lísku a hlavně na arašídy, z toho ji opuchne hrdlo a svědí. Opuchne ji i jazyk a hodně svědí, nos, oči, uši bolí, má rýmu a bolí ji hrdlo. Bolest hrtanu na dotek prstem, obtížné polykání, tekuté i kusovité způsobuje problém. Rýma, alergie, vodnatá. Ucpaný nos. Dalším problémem jsou vynechávání nebo opoždění menstruace, 1x za 3 měsíce, které se normalizovaly antikoncepcí, což následně způsobilo problémy při tom, když chtěla podruhé otěhotnět. Dalším problémem je i vypadávání vlasů, což je i vidět.

 

Mysl: Je to plačtivá osoba, která potřebuje podporu partnera. Má strach z opuštění a samoty. Má ráda útěchu a dělá ji dobře. Strach z toho, že se někomu z rodiny něco stane, ze smrti.

Generálie?

Když je zamračené, tak nechce nikde jít, chce teplo, slunce, nemá ráda zimu, jen se sluncem. Vzduch, když je zavřená, nedostane vzduch, panika, nevstoupí do výtahu. Nemůže jít do davu, kde je hodně lidí, musí ven. Nemůžou ji zavřít někde do místnosti, v dětství vlezla do skříně, teď by s ní byl konec. Má ráda horkou sprchu, v létě nemá ráda horka. Nerada, když pálí slunce, horkost v nose, dýchat horkost. Málokdy, nepije, jen čaj – půl litru tekutin denně. Nemá žízeň ani při horečce. Pravá strana je výrazněji postižená. Potřeba čerstvého vzduchu.

 

Terapie: Pulsatilla 200C, 1 dávka (3 kuličky).

 

Kontrola č. 1: červen 2011

Stav je po homeopatickém léku zlepšený, hlavním problémem pacientky byla bolest rukou a noh. Měla zlé sny, že ztratila dítě, že umřelo. Projevy alergie jsou: stále svědění hrdla, očí a stále ji teče nos. Mívá teď často průjmy, zlepšení termoregulace, je jí stále teplo. Na začátku měla pocit větší energie, pocit euforie a potom přišla alergie. Psychicky se cítí napjatější, nervóznější, má opožděný menses o 10 dní. Změna stavu se více promítla do psychiky, je vyrovnanější a více se užívá chvilky se synem. Už se tolik nebojí zůstat sama. Nebyl problém s dýcháním, použila sprej jenom 1x týdně ne 1x za 2 týdny. Předtím byla více potivá, teď se to zmírnilo.

 

Terapie: bez léku.

 

Kontrola č. 2: srpen 2011

 

Pacientka uvádí, že se má dobře, bolest noh se přesunula seshora dolů. Přestala kouřit, má teď odpor k cigaretám. Bolesti rukou jsou už jen sem tam, jsou mírnější, jemnější. Alergie se zlepšila. Energie střídavě nahoře a pak dole. Nemusí už užívat analgetika na bolest končetin. Pokračuje i další zlepšení psychiky, dokáže teď lépe vyjádřit svůj názor. Její strachy úplně vymizely, nebojí se už ani o dceru, která je na dovolené v Řecku. Astma bez problémů, použila za uplynulé období jen 2x sprej. Na alergii už vůbec nebere lék, protože je bez potíží. Sní vše, i zeleninu a ovoce, na které byla předtím alergická. Už na ni nemá takový vliv zamračené počasí, nebyla depresivní a také méně pláče.

 

Terapie: Pulsatilla 200C, 1 dávka (3 kuličky).

 

Kontrola č. 3: prosinec 2011

Pacientka se má dobře, jen mluví o problému s menstruací, která je už opožděná 2 měsíc. Problém s alergií vymizel, sprej nepoužila. Stav je i nadále stabilizovaný. Má příjemné sny, probouzí se s úsměvem. Energie střídavé nahoře a dole, přetrvává i problém s vlasy. ´

 

Terapie: Pulsatilla 200C, 1 dávka (3 kuličky).

 

Závěr: Pacientka dobře reagovala na homeopatickou konstituční léčbu, po níž došlo k zlepšení zdravotního stavu na všech úrovních. Největší změna byla na mentální úrovni, kdy po prvním homeopatickém léku vymizely její strachy a zmírnily se emocionální projevy (pláč). Alergie a astma se zlepšilo tak, že pacientka vysadila všechny léky a přestala navštěvovat alergologa. Kolísání energie poukazuje na nedostatek energie v organizmu, známkou tohoto deficitu je i problém s menstruací, kdy organizmu nemá energii na spuštění krvácení. Tento problém se upravil po následující kontrole a podání homeopatika Pulsatilla v potenci 1M, 1 dávka (3 kuličky), po kterém se během následujícího dne objevilo krvácení.

LED televízory