Homeopatie a chřipka

Onemocnění chřipkou popsal poprvé Hippokrates v roce 412 před naším letopočtem, v té samé době vzpomíná ve svých spisech princip podobnosti, který je základním pilířem homeopatie. Takže onemocnění je alespoň tak staré jako tato terapie, která nám slouží v prevenci a léčbě chorob. S použitím homeopatických léků je možné urychlit průběh choroby, zmírnit symptomy, minimalizovat následné komplikace, zkrátit dobu rekonvalescence. 

Za světové epidemie klasické chřipky vděčíme většinou virům typu A a B, které způsobují z roku na rok největší počet onemocnění.


Klinický obraz chřipky může být různorodý. Onemocnění se odehrává ve vícero fázích. Inkubační doba je většinou bez příznaků, trvá jeden až tři dny, ale pacient už v té době infikuje své okolí. V počátečním stádiu se symptomy náhlé objeví s mrazením, s pocitem skleslosti, únavou, zimomřivostí, pocitem diskomfortu, bolestmi svalů, silnou bolestí hlavy a horečkou. V této fázi může být všeobecným symptomem dominantnost bolestí, formou bolestí hlavy, svalů, páteře a kostí, s vysokou horečkou a s výskytem různými hlenovitými onemocněními sliznic - rýma, slzení, chrapot, kašel. Období rekonvalescence je poznamenáno pocitem slabosti, neustupujícím kašlem. 

V prevenci onemocnění na posilnění imunity můžeme použít homeopatikum Echinacea v nízké potenci do D4, která má výborné imunomodulační účinky. Užití Echinacea je předepisováno každodenně, s vysazením po určitých intervalech k dosažení kýženého výsledku. Vincetoxicum v potenci C15 nebo C30 může být také indikovaným lékem v boji proti virům. Tento prostředek se doporučuje podávat 1-2x týdně. Je vhodné ho střídat s homeopatikem Echinacea. Homeopatikum Oscillococcinum je dobré užít ještě v bez příznakovém období 1x týdně jednu tubičku, ale stačí si tuto dávku rozdělit po 10 granulích, efekt bude stejný. Samozřejmě ho můžeme použít v počátečním stádiu onemocnění během prvních dvou dní.

Preventivně je nejlepší ochranou použití konstitučního léku, který je přesně "ušit" na pacienta a tím působí na imunitní systém, zvyšuje odolnost.

Mezi charakteristické počáteční symptomy chřipky může být náhlé se objevující vysoká horečka a obecný symptom skleslosti a bolesti svalů. Potíže se většinou objeví 24-48 hodin po nakažení. V tomto případě co nejrychleji užijme Oscillococcinum, první den alespoň tři dávky po 10 granulích, druhý den šest dávek po 10 granulích, a třetí den zase tři dávky po 10 granulích. Tento lék je obzvlášť doporučován tam, kde je větší riziko výskytu onemocnění z pohledu choroby, jako jsou dětské kolektivy, u starších lidí a chronicky nemocných.

V případě mrazení, zimnice a horečky doporučujeme Aconitum C15 nebo C30, když se horečka objeví bez pocení. Pro Aconitum je ještě charakteristické, že je neklidné, pacient je úzkostlivý, obličej je pletorický, má suchou kůži, stěžuje si na silné bušení srdce a žízeň.

Když se u nemocného objeví vysoká horečka s pocením, tak je indikované homeopatikum Belladona C15 nebo C30, pro kterou jsou charakteristické následující symptomy: pocení, horkost kůže, rudost obličeje, suchost sliznic, silná žízeň nebo bez žízně. Stav neklidného, skleslého pacienta se zhoršuje světlem, hlukem a dotekem. Má rozšířené zorničky, oči jsou citlivé na světlo. Hrdlo je suché a horké, hlavně v noci zápasí se silnými záchvaty kašle.

Když bolest hlavy doprovází zimnice, třes, pocení, únava, bolest svalů, svalová horečka a chybí pocit žízně, tak je indikováno Gelsemium C15 nebo C30. Zmírňuje bolest hlavy s poruchy zraku a slabost napůl zavřených víček.

Když se u nemocného objeví štípavé bolesti v kostech a kloubech a jako výrazný symptom nebo se objeví bolestivost očních bulv, s touhou po chladných nápojích, tak je indikováno homeopatikum Eupatorium perfoliatum C15 nebo C30.

Když se horečka projevuje prudkým pocitem žízně a zmírněním bolestivosti svalů pohybem, tak je indikováno homeopatikum Rhus toxicodendron C15 nebo C30. Charakteristickými rysy tohoto léku jsou ještě: herpes na ústech a někdy se objeví kopřivka na kůži. Nemocný se pořad pohybuje, je neklidný, touží po teple, je mu zima a kašle, když se odkryje. Charakteristickým znakem je trojúhelníkové začervenání špičky jazyku.

Pacient, který je při horečce mrzutý a odmítavý, na ústech se mu nejdřív objeví herpes, může být ve stavu léku Natrum muriatikum. V období před onemocněním nebo v průběhu nemoci se může jeho stav zhoršovat duševním vypětím, únavou a nedostatkem spánku. Prudké křečovité kýchání, řídká rýma je charakteristická pro nemocného, který odmítá jakoukoliv útěchu.

Pacient, který při horečce nehybně leží, je podrážděný a touží po klidu, přičemž má suchý, bolestivý kašel, který se zhoršuje sebemenším pohybem. Stav se zhoršuje každým kašlem, nádechem, hovorem nebo polykáním, hrdlo má velice suché a touží po velkém množství studené vody, které vypije najednou, tak mu můžeme podat homeopatikum Bryonia alba C9.

Stejně podrážděnému pacientovi, když má mrazení, stěžuje se na bolest hlavy a bolest hrdla, teče mu nos přes den, v noci má naopak nos ucpaný, slzí mu oči, hodně kýchá, hlavně ráno a vlivem chladu a onemocnění se objeví po velkém pití alkoholu nebo citovém stresu, tak mu podejme homeopatikum Nux vomica C9 nebo C15.

Když horečka nestoupne nad 38,5 °C, tak mysleme na homeopatikum Ferrum phosphoricum C9 nebo C15. Indikaci tohoto léku posílí, když je nemocný anemický, slabý, má sklon ke krvácení z nosu, objeví se bolest uší a kašel je suchý.

V případech, kdy se vedle horečky a obecných symptomů objeví charakteristické potíže s dýchacími cestami, na suché sliznici s pocitem škrábání na hrdle, s bolestí hrdla, tak je doporučován komplexní homeopatický přípravek Homeogene. Na suché a horké hrdlo Belladona C9 nebo na suchý kašel Bryonia alba C9.

Při zápalu hrdla s pocitem horka, když se nemocný stěžuje i na pocit "knedlíku" v hrdle a bolest charakteristicky vyzařuje směrem k uším, přičemž má povlak na jazyku a sliznice hrdla je tmavorudá, tak podejme homeopatikum Phytolacca C15. Pro tento lék je charakteristická bolest malých kloubů, klouby rukou a noh. 

V případě dráždivé, vodnaté rýmy a kýchání je doporučován i komplexní homeopatický přípravek Corysalia nebo Eupatorium perfoliatum C9, když se dráždivým výtokem oderou nosní dírky nebo koutky úst. Pro Gelsemium je charakteristické, že z ucpaného nosu dráždivá rýma vytéká tak, jako horká voda. V hrudníku se objevující lechtivá iritace za hrudní kostí doprovázená suchým kašlem je indikace léku Rhus toxicodendron. Když je virová infekce spojená s velmi rychlým křečovitým kašlem, s žlutým výtokem z nosu a hnisavým zápalem hrdla, s výraznou slabostí, tak užijme homeopatikum Sulphur iodatum C9 nebo C15. Lékem chřipky se štěkavým kašlem, která se projevuje chraptivostí a pocitem škrábání hrdla je Drosera C9 nebo C15. Pro stav Dulcamara je charakteristický ucpaný nos, vodnatá rýma, prudké kýchání, otok víček. Pacient se lépe cítí v zavřené místnosti. Pociťuje svírání v hrudníku a může ho trápit chraptivost s kašlem. Symptomy suchého a hlenovitého kašle zároveň může dobře zmírnit tekutý homeopatický komplexní přípravek Stodal sirup, který dětem podáváme 3-5x denně 1 čajovou lžičku, dospělým se doporučuje brát polévkou lžíci.

Nemocní, hlavně děti mohou trpět nevolností a popřípadě mohou i zvracet. Baptisia C9 nebo C15 je homeopatickým lékem chřipky s břišními potížemi, když je průjem páchnoucí, tmavý, stolice se vyprazdňuje bezbolestně. Na břišním ultrazvuku můžeme přitom vidět zvětšené mízní uzliny. Když je zvláštností průjmu, že vývoj stavu je doprovázen suchým kašlem, s obecnými symptomy slabostí a bolestí svalů, tak můžeme podat Arnica montana C9 nebo C15.

Dalším lékem chřipky s břišními potížemi je Ipecacuanha C9 nebo C15. Nemocného charakterizuje nevolnost, zvracení a kašel. Bolestí kostí, s pocitem zmlácenosti, rýmou, bolestí hrdla a s rychle se zahleňujícím, spastickým kašlem. V případě chřipky s kyselým žlučovitým zvratkem mysleme na homeopatikum Iris C15. Pacientovi teče z nosu, bolí ho mandle, hrdlo, jícen a tato pálivá bolest se šíří až do žaludku. Stěžuje se na kručení v břiše, má pálivý průjem, mrazení celého těla.

V případě použití vhodných homeopatických léků se symptomy chřipky většinou zmírní během jednoho až tří dní. V období rekonvalescence, když se nemocný hodně potí, popřípadě má i průjem nebo zvrací a má malou potřebu tekutin, přičemž má značný úbytek na váze a nízký krevní tlak, tak podejme homeopatikum China C9. Pro tento lék je charakteristický velký stupeň neklidu pacienta, podrážděnost a přecitlivělost. Během rekonvalescence, hlavně večer nebo po námaze mu může stoupnout horečka. Kalium phosphoricum C15 je použitelné na zmírnění symptomů tam, kde je pacient fyzický i duševně vyčerpán, je velmi unaven. V případě prodloužené rekonvalescence, když nemocný po večerech pokašlává a je vyčerpán, tak mu podejme Sulphur iodatum C9.

V prevenci chřipky a na začátku onemocnění, v průběhu onemocnění a i po překonání choroby je úspěšně použitelný homeopatický lék, který můžeme podat na přetrvávající úporné příznaky jako kašel, ztráta čichu, a to Influenzinum C15 nebo C30.

Kdyby se stav pacienta zhoršoval, tak mysleme na možnou komplikaci, což může být často zápal plic. To může být prvotní potíž, kdy samotné baktérie vyvolají tento stav, nebo druhotní, když následně po virové infekci baktérie způsobí zánětlivý proces.

V případě potřeby antibiotické léčby můžeme použít odpovídající homeopatické léky na léčbu charakteristických symptomů chřipky. Chřipka mimoto může způsobovat zápal svalstva, záněty nervového systému, u pacientu se srdečním onemocněním odchylky EKG, popřípadě u dětí krup syndrom, ale tyto popisované komplikace jsou proti zápalu plic maličkostmi.

V prevenci případných komplikací můžeme podat na ochranu plic homeopatikum Phosphorus C15 nebo C30, když se prudký, štěkavý, krátký, bolestivý kašel zhoršuje v noci a hovorem, zmírňuje se teplými nápoji. Pyrogenium C30 potvrdilo svou účinnost ještě dávno před érou antibiotik na léčbu horečnatých stavů způsobených infekcemi. Homeopatikum Hepar sulphuris C30 je také použitelné na zmírnění hnisavých procesů, jeho charakteristikou je velký stupeň zimomřivosti pacienta, sinusitida nebo hnisavý zánět mandlí, nebo sklon k zápalu uší.


Při výběru léků požádejte vždy o pomoc vašeho homeopata nebo lékaře!

Zdroj: http://www.homeopatialap.hu/influenza.htm
volný překlad © 2010 vilcakul

 

LED televízory