Homeopatická léčba horečky

V případech bakteriální nebo virové infekce je zvýšená teplota prvotní samostatnou a přirozenou obrannou reakcí organizmu proti nákaze, protože tito choroboplodní činitelé nesnesou vysokou teplotu v těle a proto jich mnoho umírá.

 

Náš organizmus je schopen v rámci určitých mezí v závislosti na rezervách imunitního systému bojovat proti těmto organizmům: když jsme celkově zdrávi, tak organizmus snese vysokou teplotu bez problémů, horší je to v případech, kde jsou i jiné potíže, které se skryjí za horečkou.

 

Horečka by se jako přirozená reakce imunitního systému neměla co nejdříve potlačit. Prostředky na snížení teploty by měly být použity až po dosáhnutí maxima horečky a v první řadě bychom měli upřednostnit přírodní prostředky a postupy. V případě potřeby samozřejmě můžeme použít alopatické prostředky a co nejdříve vyhledat lékaře.

 

Homeopatická léčba nemá konkrétní zaměření proti symptomu nemoci, ale stimuluje imunitní systém pacienta, čímž léčí daný stav pacienta, který má dané symptomy s afinitou k danému homeopatickému léku. Tento princip je založen na základním zákoně homeopatie: „Podobné se léčí podobným“. V podstatě to znamená, že je-li v přírodě látka, která podobné symptomy nemoci dokáže vyvolat, tak tato látka v potencovaném stavu tyto symptomy bude léčit.

 

Homeopatické léky na léčbu horečky:

 

ACONITUM NAPELLUS

Horečka se objeví náhle se zimnicí, nejčastěji kolem půlnoci. Kůže je v tomto případě horká, suchá, červená - ale bez pocení. Často se tento stav objevuje v suchém chladu, po nachlazení v studeném větru - jako šok ze změny teploty. Horečka přichází rychle a je vysoká. Často má pacient velkou žízeň a touží po studených nápojích. V tomto stavu se mohou objevit i symptomy srdce, velmi zrychlený pulz a bušení srdce. Při lehu je pacient červený, když si sedne, tak zbledne. Pacient je vyděšený, neklidný a často má strach ze smrti. Jakmile se začne potit, tak už tento lék není indikovaný. V těchto případech je třeba léčbu pokračovat Belladonou.

 

APIS MELLIFICA

Horečka se objeví rychle s pícháním a pálením v hrdle, nejčastěji okolo třetí hodiny polední. Nemocný nemá žízeň a bolesti se zmírňuji chladem, teplem se zhoršují. Horečka není příliš vysoká, střídá se pocení se suchou kůží.

 

ARSENICUM ALBUM

Rychle se objevující, ne příliš vysoká horečka, s pálivou bolestí, které se zmírňují teplem. Pacient přesto, že má velkou žízeň, popíjí po doušcích. Nepotí se. Jeho symptomy se zhoršují od 1 až do 3 hodiny po půlnoci. Často se horečka objevuje v tomto čase. Okolo tělesných otvorů se objevuje začervenání a exkoriace. Pacient je bledý, je velmi zimomřivý, úzkostlivý, neklidný a má obavy o svůj zdravotní stav. Vyžaduje společnost, striktně dodržuje předepsanou léčbu a nařízení lékaře.

 

BELLADONA

Vhodný lék při náhle vysoké horečce večer, kde se objevuje i pocení. Při zvýšení teploty se objevuje pulzující bolest hlavy a přecitlivělost na světlost, velká rudost obličeje. Často příčinou může být promočení hlavy (nachlazení po umytí hlavy). Pacient je rudý, obličej je horký a potí se. Má rudé i uši. Tělo je horké, končetiny má chladné, oči se mu lesknou, pupily jsou rozšířené, suchost v ústech. Viditelně mu pulzují krční tepny. Nemá vždy žízeň, když pije, tak vyžaduje studené, kyselé nápoje. Je to zimomřivý, velmi zlostný a podrážděný pacient, který je přecitlivělý na všechny vnější dojmy: dotek, světlo, hluk, pachy atd. Horečnatý stav často vyvolává zápal hrdla nebo středního ucha. Nemocný se stěžuje na pulzující bolest (hlavy, hrdla, uší).

 

BRYONIA ALBA

Nemoc se vyvíjí postupně, soustavně přítomná nebo se vracející horečka, s velmi suchými sliznicemi a s velkou žízní. Pacient hodně pije, hodně se potí, necítí se dobře. Kdekoliv se objeví bolest (hrudník, hlava, končetiny atd.), tak se zhoršuje sebemenším pohybem, tlakem se zmírňuje. Nemocný je bojácný, podrážděný, raději odejde, touží po odpočinku a nemá rád, když ho někdo vyruší. Po vypocení se mu uleví, cítí se lépe.

 

DULCAMARA

Volíme tento lék, když horečku způsobilo prochladnutí nebo promočení (vlhký chlad). Tyto stavy se často objeví po nachlazení, zmoknutí, promočení, po pobytu v chladné a vlhké místnosti, sed na vlhkém studeném sedadle.

 

EUPATORIUM PERFOLIATUM

Vysoká horečka se objevuje v ranních hodinách, v noci a na svítání má nemocný studenou kůži, zimomřivost. Má pocit polámaného těla, bolí ho hlava, hrudník, svaly a dokonce i kosti. Obličej má rudý, horký, kůže je suchá, nepotí se, ale když se začne potit, jeho stav se viditelně zlepší. Často zvrací žluč, hlavně když pije studené nápoje (touží po nich). Má zrychlený pulz. Neklidný pacient s chřipkou, horečka se zimnicí a pocitem polámání končetin, bolest svalů a očních koulí.

 

FERRUM PHOSPHORICUM

Doporučuje se při pomalu vystupující teplotě do 38,5 ° C horečky, začínající přes den, s maximem v pozdním popoledni. Tento stav má většinou neurčité, vágní symptomy. Obličej pacienta je jednu chvíli červený, druhou bledý a má sklon ke krvácení z nosu. Z počátku suchý kašel a pak vykášlavání hlenů. Pulz je zrychlený a slabý, sotva hmatatelný. Je unavený, snadno se vyčerpá, přesto se stále pohybuje, vyskakuje z postele. Často se objeví zápal středního ucha a bronchitida. Zlepšuje se studenými obklady.

 

GELSEMIUM SEMPERVIRENS

Postupně se vyvíjející horečka se zimnicí, návaly horka a pletorou. Jednou je mu zima, podruhé teplo. Má tmavočervený, oteklý obličej. Těžkost těla, končetin, víček. Nemocný je omámený, třese se, je bez síly, slabý. Často se objevuje bolest svalů, kostí, mravenčení a poruchy zraku. Pulz je zrychlený, snadno potlačitelný. V teple se jeho potíže zhoršují. Nemá žízeň. Pocení a vydatné močení zlepšuje jeho stav.

 

PHOSPHORUS

Horečka je často znakem zápalu plic nebo bronchitidy. Vysoká neustupující horečka se zimnicí. Přesto vyžaduje studené jídla a nápoje, od kterých se přechodně zlepšuje jeho stav, ale brzo je vyzvrací (jakmile se mu ohřejí v žaludku). Pocit pálení na dlani, v zádech, hrdle. Pacient je vyčerpaný, slabý, potí se a pot je lepivý. Jeho stav se zhoršuje vnějšími dojmy, fyzickou a duševní zátěží. Cítí se hůře, když leží na levém boku. Jeho stav se zlepšuje společností a masáží.

 

PULSATILLA PRATENSIS

Kolísání tělesné teploty, mrazení, střídavé symptomy, prudké střídání nálad jsou charakteristické pro pacienta potřebující tento lék. Je zimomřivý, ale touží po čerstvém vzduchu a rád se odkryje v posteli. Suchost v ústech, netouží ani jíst a ani pít. Je plačtivý, touží po útěše a podpoře.

 

RHUS TOXICODENDRON

Pomalu stoupající, ne vysoká horečka se objevuje po vlhkém, chladném, mlhavém počasí, chladné koupeli nebo fyzické zátěži. Bolest končetin, které se zmírňují pohybem („musí to rozchodit“). Má velkou žízeň, hodně se potí. Je neklidný, vyčerpaný, neustále mění své místo v posteli, pohybuje se sem tam. V souvislosti s horečkou se často objevuje ještě herpes.

 

STRAMONIUM DATURA

Velmi náhle se objevující, rovnoměrně vysoká horečka. Tělo pacienta je horké, končetiny má studené, tvář mu hoří, ústa má suchá, má velkou žízeň. Obličej je intenzivně červený, pupily jsou rozšířené, oči červené. Pocení se objevuje v záchvatech, které nemocnému nepřinášejí úlevu. Pacient je mimořádně rozrušený, agitovaný, který při záchvatu horečky často mluví z cesty a má halucinace. Bojí se ve tmě a vadí mu blikající světlo. Je klidnější v pološeru, a když není sám. Jeho symptomy se podobají na Belladonu, ale u ní jde horečka nahoru a dolu, pak jde znova nahoru. V případě Stramonia nejde horečka tak vysoko, ale průběh horečky je rovnoměrný, takže když horečka jednou vystoupí, tak určitý čas neklesne dolů.

 

VERATRUM ALBUM

Horečnatý stav se objevuje nejčastěji se zvracením, průjmem. Je přítomna velká vyčerpanost a slabost. Pacient vypadá jako by měl hned omdlít. Je velmi bledý, má vpadnuté oči, s kruhy, špička nosu je studená. Tělo je pokryté hojným studeným potem, výrazné je pocení čela. Nesnese studené nápoje, přetížení a bolest. Cítí se lépe, když se přikryje, pije teplé nápoje, lehne si.

 

Důležité upozornění: Obraťte se vždy na lékaře, když horečka přetrvává více dní, při horečce u velmi malých dětí, u starých lidí a chronický nemocných pacientů!

 

 

Zdroj: Dr. Sebő Zsuzsanna, Horečka, horečnaté stavy

 

volný překlad © 2013 vilcakul

LED televízory