Homeopatická léčba dětských infekčních chorob


Klasické infekční dětské nemoci způsobené viry se skutečně zvykly objevovat v mladším věku, obecně jsou mírného průběhu a poskytují imunitu na celý život. Výjimkou z toho je spála, kterou zapříčiňuje bakterie Streptokoku. Když se tyto nemoci objeví v dospělém věku, tak jsou symptomy často netypické a většinou jsou vážnější. Tyto mírné nemoci jsou jakoby cvičením, tréninkem pro imunitní systém, možná znamenají přípravu pro účinnou obranu před vážnými infekcemi. Kvůli očkování už dnes nevidíme tolik takových nemocí nebo jen sem tam, ale je jisté, že úplně nevymizely.V inventáři klasické medicíny neexistuje účinný lék na léčbu viry způsobené dětské infekční choroby. Aplikací homeopatické terapie se přitom dá jejich průběh zmírnit a urychlit jejich průběh, čímž se zmenší riziko následných komplikací i zkrátí doba rekonvalescence.Plané neštovice (varicella)


Nemoc se symptomy postižení horních dýchacích cest charakteristická vyrážkou jako puchýřky, které pak zasychají jako krusty. Je důležité, abychom vyrážku ničím nemazaly, ani ji ničím nezasypaly, protože i to může způsobit infekci kůže. Protože se puchýřky mohou objevit i na sliznici a nemoc postihne celý organizmus, měli bychom se snažit o dodržení lehké stravy. Nemocný potřebuje klid a velký příjem tekutin. Pacient by se neměl koupat ve vaně, ale může se sprchovat a i to by měl dělat pravidelně. Po koupeli se neotíráme ručníkem jako obyčejně, ale jen ho přikládáme na tělo a necháme vsát vlhkost do ručníku. Na zmírnění svědění opláchneme kůži vlažným, chladným roztokem sody. Na noc jako prevenci škrábání – je rozumné uvázat pacientovi volně na ruce plínku jako „boxerskou rukavici“. Po odpadnutí strupů můžeme napomoci rychlejšímu hojení pokožky mastičkou z měsíčku lékařského (Calendula officinalis).

Inkubační doba planých neštovic je 14 – 21 dní. Na ještě necharakteristickou úvodní fázi (prodrom), kdy už můžeme většinou tušit, že nemocný dostal plané neštovice, můžeme podat:


BELLADONNA D6 – C30


ve fázi puchýřku (vezikul):

RHUS TOXICODENDRON D6 – C12

1 – 2 dny 3 x denně, 1 – 2 dny 2 x denně, a 1 x denně do té doby dokud se neobjeví hojící se puchýřky ve stádiu stroupků.


od počátku stádia stroupků:

ANTIMONUM CRUDUM D6 – C12

Užívání je shodné s užívání léku Rhus toxicodendron, doporučuje se užívat do opadnutí stroupků.


na urychlení vytvoření krust můžeme podat: 

MEZERUM D6 – C12

NATRUM MURIATICUM D6 – C12


na urychlení prodloužené rekonvalescence se může podat:

nosoda VARICELLA D30 - C30 a/nebo SULPHUR C30 2 – 3 týdny, 1 - 2 x týdně.Pásový opar – herpes zoster


Virus planých neštovic (který patří mezi herpesviry) po prodělaném onemocnění planými neštovicemi nehyne, ale zůstává spící v nervových buňkách. Kdykoliv později se může pásový opar reaktivovat při oslabení imunitního systému a způsobit silně bolestivé shluky puchýřků na kůži. Protože se viry hromadí kolem nervových drah, je možné zmírnit bolestivost zánětu užíváním velkých dávek B vitamínu. Potíže se dají z velké části zmírnit homeopatickou terapií. Tyto léky podáváme nemocnému v potenci D12 – C30.


ARSENICUM ALBUM

Je pro něj charakteristický pocit pálení, řezavá bolest, která se trošku zmírňuje teplem, zabalením. Vyrážka zvředovatí, krvavý výměšek. Nemocný je velmi slabý, úzkostlivý.


HYPERICUM PERFORATUM

Jsou pro něj charakteristické ostré, řezavé bolesti, pocit bolestivosti v ráně, mravenčení, které ostře vyzařuje podél nervových drah. Stav zhoršuje dotek, pohyb, chlad a vlhkost. Bolest může zmírňovat jemné tření.


IRIS VERSICOLOR

Doporučuje se hlavně při pásovém oparu, objevujícím se hlavně na pravé straně spolu s žaludečními potížemi. Bolest je periodická, téměř nesnesitelná, pak může na krátký čas i ustoupit. Pot nemocného může páchnout octem. Potíže se zhoršují v noci, brzo na svítání, účinkem velkého tepla. Bolest se zmírňuje jemným pomalým pohybem.


KALIUM BICHROMICUM

Pokožka je horká, suchá a oblast vyrážek se hrubě hojí. Bolest se koncentruje do jednoho bodu, je píchavého charakteru. Zhoršuje se vlhkostí, chladem, odkrytím pokrývky, alkoholem obzvláště po užití piva – na které může mít (dospělý) pacient chuť. Bolest se zmírňuje teplem, pohybem a středně silným tlakem.


MEZERUM

Je charakteristické se současným objevením se silné bolesti a téměř nesnesitelného svědění. Vyrážky vředovatí, jsou pokryté lepivým medovým výměškem. Pod utvořeným strupem může být hnis. Bolest zhoršuje dotek, teplo, teplo postele, pohyb, průvan. Potíže se zmírňují na čerstvém vzduchu, odkrytím.


RANUNCULUS BULBOSUS

Bolest doprovázená bolestivým pálivým a silným svěděním. Dráždivé výměšky, charakteristická tvorba strupů podobných kůře stromu. Stav nemocného se zhoršuje pohybem, dotekem, průvanem, vlhkem, na čerstvém vzduchu, odkrytím, po užití alkoholu. Potíže zmirňuje poloha ve stoje nebo předklon v sedu.


RHUS TOXICODENDRON

Puchýřky se velmi těžko hojí. Nejdříve je strup vyměšující, pak krusta. Horká, svědivá pokožka, je mimořádně citlivá na chlad. Obtíže stupňuje chlad, průvan, odkrytí, pocení, zimnice. Úlevu může přinášet neustálý pohyb, teplo, tření.


SEMPERVIVUM TECTORUM

Hojné hrubé rudé strupy, s hrubým zjizvením. Doporučuje se v mateřské tinktuře nebo v nízké potenci (D2 – D4).


ZINCUM METALLICUM

Charakteristické silné mravenčení a ztuhnutí. Stav se zhoršuje vyčerpáním, dotekem, teplem, užitím vína. Bolesti může ulevovat teplo, silný tlak, tření, dokonce popřípadě ještě i škrábání.Spála (skarlatina)Pozná se podle jasně rudé vyrážky, která se objeví na těle hlavně v ohybech, na počátku se silným povlakem na jazyku, který se později zbarví do jasně ruda („malinový jazyk“), a taky s jasně rudým hrdlem nebo mohou být známkou i mandle s povlakem. V současnosti se často setkáme s velmi mírnou formou této nemoci a/nebo v některých případech s netypickými formami projevu.


Na typickou skupinu symptomů a preventivně pro okolí se podává: 

BELLADONNA D12 – C30

v terapii: 3 – 7 dní, preventivně se doporučuje 3 dny.


APIS MELLIFICA C30

preventivně na případné komplikace s ledvinami po dobu 3 – 5 dní, doporučuje se s podáváním začít hned po stanovení diagnózy.


při silných symptomech hrdla mohou přijít v úvahu:

PHYTOLACCA D12 – C12, AILANTHUS D12 – C12, MERCURIUS SOLUBILIS D12 – C12, ARGENTUM NITRICUM D12 – C12, LACHESIS MUTUS D12 – C12.


Na cílené posílení imunitního systému se může podat:

nosoda STREPTOCOCCINUM D30 – C30 a/nebo nosoda SCARLATINUM D30 – C30

Jejich použití je doporučeno tehdy, když má nemoc vážný průběh nebo se protahuje, nebo když je po klinickém vyléčení pozitivní výtěr z hrdla na původce nemoci Streptokoka.Spalničky (morbilli)


Přes povinné očkování se čím dál tím častěji střetáváme s touto nemocí, v první řadě jako přivlečenou cizinci. Charakteristické symptomy jsou: vysoká horečka, velký stupeň slabosti, rýma, silný většinou suchý kašel přecházející v hlenovitý, zápal spojivek. K rozpoznání nemoci napomůže objevení se tzv. Koplikové skvrny v ústní dutině v oblasti stoliček. Časté jsou komplikace dýchacích cest např. zápal průdušek, zápal plic. Vyrážky jsou jako špendlíkové hlavičky nebo velikosti čočky, popřípadě místy sbíhající se, vystupující z povrchu. 


PULSATILLA D12 – C30 v případě úplného klasického klinického obrazu choroby.

EUPHRASIA D4 – D6 na léčbu zánětu spojivek

ALLIUM CEPA D12 – C30 v případě silného slzení, dráždivé vodnaté rýmy

SPONGIA TOSTA D12 – C15 na úlevu od doprovodného suchého kašle

STICTA PULMONARIA D6 – C12 v případě suchého dráždivého kašle, zhoršeného hlavně v noci

AMMONIUM CARBONICUM, ANTIMONIUM TARTARICUM při objevení se hlenovitého kašle

MORBILLINUM nosoda se podává preventivně při styku s nemocným se spalničkami nebo při těžkém nebo protahovaném průběhu choroby na urychlení hojení a zmírnění symptomů v potenci D30 – C30, 3 - 5 dní, 1 x denně.Příušnice (parotitida)


Kvůli očkování se zřídkakdy setkáme s touto nemocí, ale ostatní viry mohou způsobit onemocnění s podobným klinickým obrazem.


BELLADONA D12 – C30 v případě prvořadého postižení pravé strany nebo tam začínajícím otoku slinné žlázy, náhlé symptomy, vysoká horečka.

RHUS TOXICODENDRON D12 – C30, když je zduření na levé straně.

LYCOPODIUM CLAVATUM D12 – C30 při střídavém otoku slinné žlázy jedné a druhé strany.

BARYTA CARBONICA D12 – C30 při velkém stupni otoku slinné žlázy, obzvláště tehdy, když podčelistní žláza je postižena první anebo nejvíce. Pro obecný stav pacienta je charakteristická slabost, neklid, úzkost.


na léčbu komplikací můžeme podat: 

MECURIUS SOLUBILIS na doprovodný otok lymfatických uzlin v týlu a zahlenění mandlí

APIS, BAPTISIA, CONIUM, PULSATILLA při zánětu varlete (tato komplikace se objevuje většinou jenom po pubertě).Zarděnky (rubeola)


Většinou se tato nemoc projevuje mírnou horečkou, se symptomy zahlenění horních cest dýchacích, otokem lymfatických uzlin v zátylku a popřípadě se splývající čočkovitou vyrážkou. Vyrážka se objeví většinou nejdříve za ušima. 


APIS MELLIFICA C30 v případech prudkého začátku, velkého neklidu, vysoké horečky, nepřítomnosti žízně, značného otoku lymfatických uzlin, píchavé bolesti.

BELLADONA D12 – C30 v případech vysoké horečky, netrpělivosti, neklidu a silnému prokrvení mandlí.

FERRUM PHOSPHORICUM D12 – C30 nemoc se vyvíjí pomalu, stupňovitě, s rýmou často doprovázenou krvácením z nosu.

BARYTA CARBONICA D12 – C30 v případě velmi silné obecné slabosti, obzvláště při otoku lymfatických uzlin.


Černý kašel (pertusis)


Díky očkování se s černým kašlem málokdy setkáme, více jde o zavlečené případy ze zahraničí. Černému kašli velmi podobnou nemoc s mírným průběhem mohou způsobit i jiné viry. Charakteristická je vysoká horečka, symptomy zahlenění horních cest dýchacích a hlavně v záchvatech se objevující křečovitý kašel, tyto záchvaty kašle nemocného rychle oslabují.


na začátek nemoci se doporučuje:

BELLADONA, FERRUM PHOSPHORICUM, ACONITUM D12 – C30.

léky první volby při mučivém záchvatu kašle s nucením na zvrácení až zvracení:

DROSERA, CUPRUM METALLICUM, COCCUS CACTI, IPECACUANHA, CORALLIUM RUBRUM – nemoc se dá zmírnit potencí D12 – C30.


preventivně a ve všech stádiích nemoci se dá použít na zmírnění symptomů PERTUSSINUM nosoda v potenci D30 – C30, po dobu 3 – 5 dní, 1 x denně. Po ústupu choroby na urychlení rekonvalescence podáváme 2 – 3 týdny, 2 x týdně.Mononukleóza (mononucleosis infectiosa)


Virová infekce s vážnými klinickými symptomy a popřípadě i s dlouhodobými následky. Nejčastěji se objevuje v dospívání, ale v posledních letech se čím dál tím častěji objevuje i u malých dětí. K potvrzení diagnózy je potřeba vyšetření krve. Obecně má nemocný špatný pocit, má velmi bolestivé a povlečené hrdlo – zánět mandlí a lymfatických uzlin a často je charakteristické zduření sleziny, popřípadě jater.Akutní stádium:


BELLADONA, APIS, LACHESIS, PHYTOLACCA, MERCURIUS SOLUBILIS, MERCURIUS CYANATUS v potenci D12 – C30.


BARYTA CARBONICA D12 – C30, když je pacient bez síly, zpomalený, má hlad a přesto nechce jíst. Mandle jsou zduřené, cévy jsou na nich rozšířené. Výrazný je ještě suchý popraskaný jazyk.


BARYTA IODATA D12 – C30, podáváme při velmi vysoké hladině bílých krvinek a krajně oteklých krčních lymfatických uzlinách. Nemocný má v ústech výrazný pocit sucha a silný nepříjemný pach z úst. Nemocný má silnou touhu být na čerstvém vzduchu.


LYCOPODIUM D12 – C30, hlavně při zánětlivém postižení pravé mandle a také při symptomech postižení jater a nadýmání, zároveň pozitivně ovlivňuje obecnou tělesnou slabost.


CEANOTHUS D12 – C30, při velkém stupni zvětšení sleziny a její bolestivosti, na snížení pocitu napětí, které úplně znemožňuje to, aby si nemocný lehl na levý bok. Napomůže i zmírnění zduření jater.


na podpoření rekonvalescence se doporučuje: 

CHININUM ARSENICOSUM D12 – C30.


při extrémním stupni a neustupujícím otoku lymfatických uzlin a popřípadě zduření sleziny: 

LYMPHOMYOSOT (Heel) nebo LYMPHOPHÖN kapky uleví těmto potížím.Zdroj: Homeopatická příručka, dr. Molnár Mariann

překlad © 2009 vilcakul.extra.hu

 

LED televízory