Okřehek menší (Lemna minor)

Jedná se o extrémně redukované vodní rostliny, které jsou volně plovoucí na hladině či ponořené, jsou jednoleté, jednodomé s jednopohlavnými květy. Celá lodyha má „stélkovitý tvar“, „stélka“ je drobná, široce vejčitá, podlouhlá, či obvejčitá, někdy vypouklá. Listy zcela chybí, kořeny jsou přítomny, na každou „stélku“ připadá jen 1 kořen. Někteří autoři však považují „stélku“ za list. Často převažuje vegetativní rozmnožování nad pohlavním a rostliny vytvářejí rozsáhlé kolonie, některé druhy kvetou jen velmi vzácně. Květy jsou v redukovaných květenstvích obsahujících většinou 3 květy, květenství je uzavřeno v drobném toulcovitém membránovitém listenu. Okvětí chybí. Samčích květy jsou v květenství většinou 2 a jsou redukované na 1 tyčinku. Samičí květ redukován na gyneceum, které je zdánlivě složené z 1 plodolistu, zdánlivě monomerické (snad by mohlo být interpretováno jako pseudomonomerické), semeník je svrchní. Plod je suchý, nepukavý měchýřek obsahující 1-5 semen.Je známo asi 13 druhů, které jsou rozšířeny skoro po celém světě, snad kromě Arktidy a Antarktidy.
V ČR jsou v současnosti známy 4 druhy. Velmi hojnou vodní rostlinou je okřehek menší (Lemna minor). V eutrofních vodách nižších poloh roste okřehek hrbatý (Lemna gibba). Okřehek trojbrázdý (Lemna trisulca) má „lístky“ (kromě doby květu) zcela ponořené a je to také druh nižších poloh. Poměrně nedávno byl v ČR potvrzen výskyt druhu okřehek červený (Lemna turionifera). Očekává se i nález okřehku nejmenšího (Lemna minuta).

• Lemna aequinoctialis Welwitsch – většina světa
• Lemna disperma Hegelm. – Austrálie
• Lemna gibba L. okřehek hrbatý – většina světa v Austrálii adventivně
• Lemna minor L. okřehek menší – celý svět, v Austrálii a na Novém Zélandě jen adventivně
• Lemna minuta Kunth okřehek nejmenší – Severní Amerika, Střední Amerika, Jižní Amerika, adventivně i Evropa a Asie
• Lemna obscura (Austin) Daubs – Severní Amerika, Střední Amerika, Jižní Amerika
• Lemna parodiana Giardelli – Jižní Amerika
• Lemna perpusilla Torrey – Severní Amerika
• Lemna trisulca Linnaeus okřehek trojbrázdý – skoro celý svět, chybí v Jižní Americe a v ledových krajinách.
• Lemna turionifera Landolt okřehek červený – Severní Amerika, Střední Amerika, Evropa a Asie
• Lemna valdiviana Philippi – Severní Amerika, Střední Amerika, Jižní Amerika
• Lemna yungensis Landolt – Jižní Amerika
• a další

Okřehek má výborné akumulační schopnosti, pozorované zejména u sloučenin dusíku, fosforu a u těžkých kovů. Jeho kultivace je jednoduchá a nenáročná a nevyžaduje zvláštní zařízení. Proto se často používá v laboratořích na pokusy a různé experimenty.

Fytoterapie


Okřehek menší je vodní rostlinka, redukovaná v lístek o průměru několika milimetrů. Plave na hladině stojatých vod, zpravidla v mnohočetných koloniích. Je to trvalka s velmi krátkým stonkovitým článkem a nevětveným kořínkem. Jasně zelené lístky mívají někdy červený rub. Kvete velmi vzácně, zpravidla v květnu a červnu. Je to hojná rostlinka, tvořící rozsáhlé kolonie, zejména ve vodách bohatých na živiny.
Má značný obsah proteinů, slizů, flavonoidů a solí halogenových prvků, především brómu a jódu, přítomná je i řada organických vázaných minerálních látek.

Lemna minor má protihorečnaté působení, vykazuje značný protialergický účinek, projevující se hlavně při alergických otocích a při senné rýmě. Vhodný do čajových směsí při nervových a cévních chorobách, např. při parkinsonismu, epilepsii, Meniérově chorobě, kardiovaskulární astenii, Buergherově chorobě, při stavech po náhlých mozkových příhodách, po otřesech mozku apdb. Pozoruhodná je jeho schopnost snižovat místně i celkově teplotu – 3 kapky potence D3 každých 15 minut. Zevně jako obklad trupu při horečnatých infekčních chorobách, při chronické rýmě, kataru nosohltanu a nosních polypech. Dále na záněty kloubů, žil, hemeroidů i zánět jater – výrazně tlumí bolestivost zánětu. Je to dobrý močopudný prostředek a antirevmatikum. Droga působí i hemostaticky, proto tlumí vnější i vnitřní krvácení, vhodná při gynekologických problémech. Poskytuje účinnou pomoc i při průduškovém astmatu, snižuje hladinu krevního cukru i při diabetu II. Typu.

Obsah prvků:

Ag, Al, As, Au, Ca, Cd, Ce, Cl, Cu, Er, F, H, In, La, Li, Mg, Na, Ni, O, Os, Pt, Rb, S, Sm, V, Zr.

Homeopatie

Jedná se o vodní rostlinku Lemna menší (Lem- m.). Okřehek. N. O. Lemancee nebo Pistiacee. Tvoří zelenou pěnu na hladině na stojatých rybnících a příkopech. Tu se nachází ve dvou variantách, Lemna minor a Lemna gibba.
Používá se výtažek z celé čerstvé rostliny. Čerstvá rostlina je rozdrcena na cimprcampr a macerovaná v dvojnásobném množství alkoholu podle váhy. Historická dávka: Výtažek a všechny potence, třetí až třicátá potence.

Používá se v případech velmi ucpaného nosu, které nereagují na žádnou léčbu. Obstrukce je způsobená otokem nosních skořep a obvykle není doprovázen výtokem. Stav se nápadně zhoršuje chladným, vlhkým počasím. Pocit zkaženého dechu nebo pachuti v ústech. Ztráta čichu. Podává se v případech, kdy se u pacienta neobjevily žádné jiné symptomy a má jen úporně ucpaný nos – klíčový symptom léku.

Klinický: Katar, rýma, obstrukce s nebo bez polypů, odporný zápach z nosu, nepříjemná chuť v ústech při probouzení ráno, zhoršení vlhkým počasím a zvláště za prudkého deště. Astma z nosní obstrukce, horší ve vlhkém počasí.

Hlavní indikace jsou:
Ztráta čichu. Strupovité; okoralé, zhnisané a krvavé katarální záněty nosu. Ofenzivní výtok z nosu. Nosní nádory. Hltanový katar.

Charakteristika:
V případě ohromné nosní obstrukce která nereagovala na žádné dobře indikované léky, může Lemna Minor odvést dobrou práci. Obstrukce je obecně bez průchodu a značně se zhoršuje chladným, vlhkým počasím.

Vděčíme za tento lék Dr. Cooperovi, který objevil okřehek menší, s jeho brilantním zeleným listem a měchýřem podle zákona podobnosti. Některé dosavadní klinické experimenty potvrdily to, že Lemna má velmi blízký vztah k nosu, proto je prospěšný v případě nosní obstrukce a kataru s nebo bez polypů.
Ošklivý zápach z nosu a nepříjemná pachuť ráno v ústech po probuzení jsou údaje, které také s modalitami zhoršení ve vlhkém počasí, a zvláště za hustého deště patří do obrazu tohoto léku.
Burnett zaznamenal několik případů nosních polypů, u kterých byla nesmírná úleva dosažena srážením otoku díky Lemně minor, ale ne aktuální léčbou.
Cooperovi poznámky o tomto léku: "Použitelný v případech maligních nosních nádorů, které byly chirurgický vyjmuty a následkem toho dochází k otokům a obstrukci, úleva se často jeví jen jako dočasná, kdy případ vyžaduje jen opakování jednotlivých dávek." Astma z nosní obstrukce horší se ve vlhkém počasí bylo vyléčené tímto lékem.
Já jsem odstranil s Lemna minor D 3 podávanou čtyřikrát za den velmi chronický katar u jedné dámy a zároveň se její čich stal odolný k silným vůním - navoněných květin, které nemohla předtím snést.
U jednoho muže jsem vyléčil s Lemna minor, podávanou třikrát za den zatěžující katarální zánět nosu. Předtím každé ráno vysmrkal dva kapesníky se žlutým soplem, než se vyčistil jeho nos.
Cooper léčil všechny případy jednotlivými dávkami výtažku, dovolující jim vyčerpat jejich účinek před opakováním léku.

Symptomy Lem-m. z Murphyho repertoria v 2°

CHOROBY - POLYPY, obecně
NOS - POLYPY, nosní
POKOŽKA - POLYPY, pokožka
PROSTŘEDÍ -VLHKÉ počasí, zhorš.
PROSTŘEDÍ -VLHKOST, obecně, zhorš.

Symptomy Lem-m. z Murphyho repertoria v 1°

CHOROBY - ASTMA
CHOROBY - ZÁNĚT DUTIN, infekce, nos - postnazální katar - hlen, s odkapávání
HRDLO - SUCHOST, hrdlo
HRDLO - SUCHOST, hrdlo - nasofarynx
JAZYK - CHUŤ, obecně - hnilobná - ráno -vstávání
MYSL - VINA, pocity - sny, v
NOS - KATAR, hlen, městnání
NOS - RÝMA, obecně -chronická, dlouhotrvající
NOS -STRUNA jako, bolest, do ucha
NOS -UCPANÉ nosní průchody - chronicky
NOS -UCPANÉ nosní průchody - nos, obstrukce, vlhké počasí zhorš.
NOS -UCPANÉ nosní průchody - vlhké počasí zhorš.
NOS -ZÁNĚT DUTIN, infekce - zadní rýma, katar - hlen, s kapáním z nosu
NOS -ZÁNĚT, nos - zadní část nosu v, chronický - hlen, se stékáním
PLÍCE - ASTMA, obecně
PROSTŘEDÍ -VLHKOST, obecně, zhorš. - promočení, zhorš. - nohy
REKTUM - PRŮJEM, obecně - hlučný

Boericke Materie medika

LEMNA MINOR

Zánětlivý lék. Vliv především na nostrily. NOSNÍ POLYPY; ZDUŘELÉ SKOŘEPINY. ATROFICKÁ RÝMA. Astma v důsledku obstrukce nosu; horší za vlhkého počasí.

Nos.
HNILOBNÝ ZÁPACH; ztráta čichu. Krusty a hojný hnisavý výtok. Rýma v zadní části nosu. Bolest jako struna mezi nostrilami a ušima. Zmírňuje obstrukci nosu, když se jedná o zduření sliznic. Sucho v nosohltanu.

Ústa.

ODPORNÁ PACHUŤ ráno když vstává. Suchost v hltanu a hrtanu.

Břicho.
Sklony k hlasitým průjmům.


Modality.
ZHORŠENÍ ve vlhkém, deštivém počasí, hlavně při SILNÝCH DEŠTÍCH.

Vztahy.
Srovnej: Dulc. (vlhké prostředí a mlhy). Calc.; Teucr.; Calend.; Nat.sulph.

Dávkování.
Třetí až třicátá potence.

Případy Lem-m. léčitele Štefana Ondriše

Případ č.1
30letá pacientka přichází na jaře roku 2006, má velkou alergii a astma, necitlivost nosu, stále ji teče z nosu. Nos má ucpaný, dále má pacientka oslabenou imunitu, pociťuje únavu, trpí nespavostí a má značně snížený sexuální apetit. Byla tak unavená, že jí musel manžel pomáhat s domácími prácemi. Po vyšetření jsem pacientce předepsal lék Lemna minor D10 spolu s lékem Agaricus campester D10 3x denně 6 kapek. Po měsíci užívání těchto léků se pacientce vrátil čich, ztratily se problémy s nespavostí, zlepšila se jí imunita a začala pracovat. Manžel jí už nemusel pomáhat s domácími prácemi, zvládala to už sama. Nos je v pořádku a zmizelo i chrápání pacientky, už spí s manželem a cítí se dobře.

Případ č.2
60letý pacient přichází s problémem páteře, kterou bylo třeba napravit. Měl velmi ucpaný nos a tak jsem mu podal lék Lemna minor D6, který pacient užíval 3x denně 6 kapek. Po šesti týdnech na kontrole se mě pacient ptal: „Co jsem mu to dal za lék?“. Pacient se cítí dobře a zmizely mu problémy s ucpaným nosem, zlepšila se imunita, je vitálnější a stále se dívá po mladých ženách. Mimo to i přestal chrápat, takže i to bylo pozitivní působení léku.

Případ č.3
18letá studentka přichází v roce 2006 s problémem ucpaného nosu, podán lék Lemna minor D6 3x denně 6 kapek. Po týdnu užívání tohoto léku pacientka nemá žádné problémy a říká o svém stavu: „Je zajímavé, že se dokážu lépe soustředit, necítím únavu a jsem vitálnější. I když chodím později spát, ráno jsem jako rybička a to jsem předtím nebyla“.

Případ č. 4
52letá pacientka přichází vystrašená od doktora s diagnózou alergie a astma. Pacientka měla rýmu s hojným výtokem, který už přetrvávala delší období, dále měla zakalené oči, psychicky byla na dně a unavená.
Diagnostikoval jsem jí úbytek ženských hormonů, proto jsem jí předepsal dva léky, jeden na hormonální systém a druhý na alergií a astma. Prvním lékem byl lék Glycyrrhiza glabra D 10 a druhým byl lék na alergii a astma Lemna minor D10 a Agaricus campester D10. Pacientka chodila na kontrolu každé tři měsíce, po devíti měsících alergie a astma ustoupilo, ráno už nesmrká a cítí se velmi dobře. Ví se lépe soustředit a po těchto lécích je vitálnější, jezdí denně 150 km autem, předtím to nedokázala.

Případ č. 5
Na jaře roku 2005 přichází ke mně 52letá pacientka, která si stěžuje na problémy s pateří. Při vyšetření jsem jí diagnostikoval cystu na levém vaječníku a velkou infekci v pohlavních cestách. Podal jsem jí lék na infekci a lék Rubus idaeus na vaječníky, po šesti týdnech se její stav o něco zlepšil. Při další kontrole jsem u pacientky zjistil ztvrdnutí podbřiška, užívala léky předepsané doktorem a to způsobilo zhoršení jejího stavu a velkou bolestivost.
V roce 2006 ke mně pacientka zase přišla, že se její stav zhoršil a byla jí diagnostikovaná alergie a astma. Byla tak vylekaná z této diagnózy, nedokázala se soustředit, byla unavená a měla vypouklé zakalené oči. Věděl jsem, že tento případ se dostal do stadia, kdy už mohlo být pozdě obrátit tento stav na stav zdraví. Proto jsem zvolil u této pacientky kombinaci léčby masáže, fytoterapie, gemmaterapie a homeopatie. Z gemmaterapie byl pacientce podán lék Rubus idaeus, Pinus sylvestris, z fytoterapie polykompozitum „Mnišský lék“ a z homeopatie léky Lemna minor D10 a Agaricus campester D10 na alergii a astma.
Na kontrole po sedmi týdnech pacientka referuje o menším zlepšení a ústupu bolestí, byla veselejší. Další terapie byla se stejnými léky jen v silnější potenci, na podzim na vyšetření má pacientka měkčí podbřiško, na masáži se směje a má lepší náladu. Nos už nemá ucpaný, dokáže se lépe soustředit a lépe spává. V lednu 2007 dostala třetí dávku léků na alergii a astma, „Mnišský lék“ a Rubus idaeus na ženské hormony a cystu, na Medicago sativa na látkovou výměnu. V březnu 2007 na poslední kontrole je pacientka jako úplně vyměněná, podbřiško je měkké, astma a alergie je vyléčená, imunita zlepšená a i vaječníky jsou v pořádku.

Tímto článkem jsem Vám chtěl jen představit jednoho zástupce ze skupiny tzv. „malých léků“, které někdy mohou být řešením neléčitelných symptomů, ať už symptomaticky nebo konstitučně. Zajímavé je na případech léčitele Štefana Ondriše, že u pacientů docházelo léčbou fyzických symptomů i k úlevě na mentální a emocionální úrovni, což je potvrzením úspěšnosti léčby.

Zdroje:
Jiří Janča a Josef A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Homeopatické zdroje na internetu
Dr. Robin Murphy: Syntetické repertorium
W.a O. Boericke: Homeopatická Materie medika s repertoriem
http://cs.wikipedia.org./wiki/Hydrofyty
p. Štefan Ondriš

© 2007 překlad vilcakul.extra.hu


Reference účinku homeopatika Lemna minor

27.2.2012

Dobrý den,

před týdnem jsem se ve Vaší poradně dotazovala na homeopatický lék Lemna Minor. Prosím Vás o jeho zaslání. Mám velké problémy s dutinami, které mám stále ucpané, těžce se mi dýchá a úplně jsem ztratila čich. Při lékařské prohlídce mi našli na sliznicích polypy, které mi doporučili operativně odstranit.

Ráda bych proto vyzkoušela homeopatický lék, který doporučujete. Chtěla bych se ještě zeptat jak mám lék brát. 

30.1.2013

Dobrý den,

je to už zhruba rok co jste mi poslal homeopatika Lemna minor. Nechápu to, ale fungují naprosto úžasně, krásně mi uvolnily nosní dutiny a celý rok jsem v pohodě dýchala nosem a dokonce se mi vrátil i čich. Ale v prosinci jsem dostala nějakou virózu a samozřejmě i zánět dutin a mé problémy se vrátily zpět. Takže opět ucpaný nos s nemožností dýchání a ztráta čichu. Doktorům se zatím vyhýbám, stále mě nutí k operaci dutin a budu dělat vše proto, abych se jí vyhla. Proto Vás moc prosím zda byste mi kapky zase poslal.


20.3.2013

Dobrý den,

moc Vám děkuji za homeopatika, došly v pořádku a už před třemi týdny. Byla jsem na horách, tak Vám posílám poděkování až nyní. Dále bych Vám chtěla napsat, že kapičky začínají pomalu zabírat. Asi se mnou mají velkou práci, neboť jsem před měsícem měla další zánět dutin, takže opět antibiotika a rozhozený celý organizmus. Sice to jde dost pomalu, ale cítím zlepšení, lépe se mi dýchá a sem tam i cítím vůně.

Ještě jednou bych Vám chtěla poděkovat a s přáním krásného dne.


Vybráno z Vašich emailů:

Indikace pro Lemnu minor:

Trpím nosními polypy a po odeznění rýmy mám vždy ucpanou Eustachovu trubici a neslyším na levé ucho.


Mám velké problémy s dutinami, které mám stále ucpané, těžce se mi dýchá a úplně jsem ztratila čich. Při lékařské prohlídce mi našli na sliznicích polypy, které mi doporučili operativně odstranit.


Zdravím mám také problémy se zápachem v nose, příznaky přesně sedí s tím, co popisujete s tím rozdílem,že mě většinou začne bolet hlava v týle. Mám potažený jazyk spíše bíle více směrem ke krku/někdy pomůže, že jazyk otřu. Mám zvláštní pocit hladu.a pálení v konečníku, trvá to asi 5 let. Než to začalo dělala jsem v prašném prostředí a 2krát do roka měla zánět dutin.Dost mě to otravuje.


Zdravím, sháním homeopatiikum Lemna minor, protože mám úplně stejné příznaky, co popisujete ve svých článcích. Tento problém mě začal asi před 5lety po opakovaných zánětech dutin,Ten zánět v té době/únor/byl nejsilnější a poslední zatím. Ztratila jsem na nějakou dobu čich a cítila pouze zápach něco jako,když kvete hloh. Nebo například,když jsem pekla maso tu zvláštní vůni jsem cítila ještě 2 den. Zápachy se mění.Někdy je to lepší,ale teď spíše horší. Když to začíná, mám  pachuť v ústech, bíle až žlutě potažený jazyk. Mám tlak v týle a za ušima, mám pocit hladu/brouzdání v břiše/ i když jsem najedená a takové zvláštní pálení od jazyka až po konečník. Jazyk mě jakoby bolí a mám pocit.že ráno je jakoby nateklý. Když smrkám hlavně z pravé nosní dírky vysmrkávám jako krusty různě zbarvené žluté,zelené občas s krví. Když jsem četla Váš článek o nose přesně to sedělo.


Vážený pane, obracím se na vás s prosbou o radu. V homeopatické poradně jsem se dočetla o možnosti léčby ucpaného nosu pomocí homeopatického léku Lemna minor. Je to již rok, co se mi ucpal nos. Této nepříjemnosti však předcházelo to, že se mi na levém křídle nosu udělal bazalion, který byl po půl roce úspěšně operativně odstraněn. Cca po 2 měsících se mi totálně ucpal nos, suchým zánětem, kdy jsem nemohla dýchat. V té době mi začala úporná nespavost, silné bušení srdce a svírání na prsou, s nemožností se nadechnout a pocity skleslosti, únavy a  bez nálady.  Toto vše mne postihlo v loňském roce těsně před vánocemi. Do té doby jsem byla plná elánu, radosti ze život, prostě akční 70 letá babka, která vůbec nebrala žádné léky ani nechodila k lékaři. Obvodní lékařka mi dala neurol, na nos clarinasu. Protože se nos nezlepšil, doporučila mne na nosní a s nespavostí, bušením srdce a nemožností se nadechnout, mne poslala k psychiatrovi. Na nosním mi dali Avamys a psychiatr mi dal antidepresivum Mirtazapin. Nos se mi po půl roce nezlepšil, takže si nyní 6 měsíců stříkám mořskou vodu Sterimar. Po antidepresivech mi bylo strašně zle, objevily se deprese, úzkosti a fobie. Tak jsem je po 5 měsících pod dohledem lékaře vysadila. Stále se necítím dobře, i když je mi lépe než s antidepresivy.  Velmi špatně spím, mám bolesti hlavy, jsem unavená. Nos mám stále ucpaný, mám svíravé bolesti hlavy a tlak v očích. Mám pocit, že se mi  špatně dokrvuje mozek v důsledku ucpaného nosu, neboť neumím dýchat ústy. Takže po roce se cítím na 100 let. Hlavní příčinu vidím v tom ucpaném nose. Moc vás prosím, poraďte mi, zda je možno tyto moje problémy léčit homeopaticky. Moc vás prosím o pomoc.


Dobry den čet jsem na vašich stránkách o problémech lidí, které  které vám píši. Mají stejný problém jako já, ztratil jsem čich asi před pul rokem, jsem pořad zahleněný a mam ucpány nos. Mam bolestí hlavy na zadní častí hlavy, cítím se pořad unavený. Byl jsme na vyšetření, na CT mi zjistili, že mám ucpané  nosní dutiny a polypy, na operaci se mi nechce. Doktor mi řekl, že polypy po operaci se  mohou zase obnovit  a čich je nevyléčitelný. Mam podobný problém jaký měla pacientka, kterou jste vyléčil. Předepsal jste ji léky: Lemna minor D10 spolu s lékem Agaricus campester D10.


Manžel trpí už roky na ucpaný nos a s tím spojený i špatný / často žádný/  čich. Netrpí alergií, nebývá nemocný, každé ráno však hodně kašle.Podle popisu se domnívám, že by tento preparát Lemna minor na jeho potíže vyhovoval nejlépe.


Dobrý den, přeji, prosím o informaci, který homeopatický lék by mohl vyléčit z medikamentozní rýmy? Mám chronicky ucpaný nos, střídavě se ucpávají nosní dírky.


Nos pravidelně zvhlčuji vincentkou ale není mi to nic platné. Solné roztoky mi také nijak nepomáhají. Olynth ani Nasivin do nosu  již víc jak měsíc neberu.
Projevy: střídavé ucpávání nosních dírek, ucpaný nos z klimatizace, v chladném počasí mi z nosu teče. (asi vazomotorciká rýma). 
Jsem zároveň alergik na prach, roztoče.


Dobrý den,

Rada bych vás požádala o radu. Na ORL mi diagnostikovali nosní polypy. Kortikoidovy sprej mi moc nezabral. Mé trápení s nosem začalo, když jsem byla v devátém měsíci mého druhého těhotenství (2012). Měla jsem ošklivý zánět dutin. Pak se opakoval každý rok na podzim. V roce 2015 jsem měla zánět dutin asi 5x. Na konci roku 2015 jsem začala ztrácet čich. Teď jsem objednaná na CT, aby zjistili v jakém rozsahu polypy mám. Kazdy den si konyvkou vyplachuji nos. Střikám si přes den mořskou vodu. Zhruba od června mám záchvaty suchého kašle. Měla jsem na jaře hodně stresu. Šla jsem po 5 lete rodičovské do nové práce a do toho onemocněla moje mladší holčička. Na ORL mi říkali, že kašel souvisí s polypy, prakticky lékař nasadil Xados a Ventolin. Částečně to pomohlo. Na operaci, která je podle ORL nezbytná, se mi nechce. 4 týdny nemocenské si neumím představit. Od ledna mám homeopatika na záněty dutin. Místo zánětu jsem měla rýmu a virózy. Nicméně polypy zůstávají. Myslíte, že by mi mohla Lemna minor pomoci?

Předem moc děkuji za odpověď.


Mám pořád jakoby ucpaný nos (2,5 měsíce) a trochu tlak na skořepách. Ráno vždycky smrkám. Teď když je teplo  sucho, tak je to lepší, ale zhoršuje se to ve vlhku. Byla jsem na ORL, nejdřív mi zkoušeli dát různé léky (pamycoin,...), pak širokospektrální antibiotika a nic nepomohlo, tak mi řekli, že mám asi alergii a beru antihistaminika a kortikoidový sprej do nosu. Já bych to viděla spíše na vazomotorickou rýmu.  Ráda bych tedy vyzkoušela tu Lemnu minor.


Dobrý den, vyhledala jsem si Vás na internetu.

Přítel trpí již dlouhodobě nosními polypy. Bohužel stav je takový, že už nemůže v noci spát jak má ucpaný nos a doktoři ho poslali na operaci, ale ta je naplánována až na říjen. Procházela jsem všechny zahraniční weby o nosních polypech a píšou, že nejlépe zabírají  následující homeopatika Teucrium Marum, Lemna Minor, Sanguinaria Nitricum, Allium Cepa, Kali Bichromicum and Calcarea Carb. Bylo by možné u Vás sehnat Teucrium Marum? Nebo co myslíte, že by bylo účinné, aby se vyhnul operaci.


Dobrý den, 

četla jsem Vaše stránky, protože mám velké problémy s nosem, mám polypy a moc špatně dýchám. Zaujalo mne povídání o Lemna Minor. A vyzkoušela, samozřejmě, hrozí mi operace polypů a přiznám se, že hledám jiné řešení.. 


Dobrý den, trpím polypy v nose, mám astma, radíte Lemna Minor-kapky, moc ráda bych vyzkoušela tyto kapky. 


Dobrý den, na internetu jsem se dočetla o homeopatickém léku  LEMNA MINOR. Hledala jsem pomoc na dlouhodobou chronickou rýmu s polypy...


Dobrý den, na Vašich stránkách jsem se dozvěděla, že na zvětšenou nosní mandli (pro syna - 5let) doporučujete homeopatikum Lemna minor.

Popř. jelikož od 13 let trpím tzv vasomotorickou rýmou s tím, že v leže se mi uspává střídavě pravý a levý nosní průduch, podle toho, na jakém boku ležím. V noci mě to budí. Před 7 lety jsem byla na seřezávání zbytnělé nosní sliznice laserem - hrozný zážitek. Nastalo zlepšen, ale už je to zase jako dřív. Pomohla by také mě Lemna minor?


Dostupnost tohoto homeopatika můžete ověřit na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

LED televízory