Obezita - teorie a případy

Stalo se zvykem, že po Vánocích, Velikonocích a po dovolené (dny obžerství a blahobytu, kdy se nehlídáme) se zbavujeme tukových polštářů, jež jsme si příjemně vypracovali.
Podle statistik trpí téměř polovina populace nadváhou. Obezita je však nemoc, se kterou je třeba začít bojovat. Jak jsme na tom my? Většinou stačí jednoduchý vzorec:
výška (cm) – 100 = ideální hmotnost (kg). Americký BMI (Body Mass Index) je o trochu tolerantnější, ale v podstatě výsledek je stejný: nadváha.



Mezi nejpopulárnější metody hubnutí patří diety. Většina z nás už nějakou držela a zná osvědčené recepty na snížení hmotnosti. Většinou se však i lidé držící velmi přísnou dietu po ukončení dietetického režimu opět vrátí ke svým starým stravovacím návykům a nabydou původní tělesné hmotnosti, někdy ji dokonce i překročí. Opakované hubnutí a nabývání tělesné váhy nepůsobí dobře na psychický stav – postižený ztrácí sebevědomí a pocit vlastní hodnoty.
Pro skutečné zhubnutí je třeba si zajistit pravidelný denní výdej energie, tedy nějakou pohybovou aktivitu – rychlou chůzi, kratší běh, jízdu na kole, plavání a podobně. Většinou se člověk rozhodne snížit přísun energie omezením množství jídla. Například pravidelně vynechávaná snídaně znamená snížení látkové výměny kolem 10 %. Zde však dochází k opaku toho, co potřebujeme docílit – abychom zhubli, musíme naopak látkovou výměnu zvýšit! Výsledkem takových experimentů je nesnesitelný hlad v poledne nebo večer a nepřiměřené množství snědeného jídla najednou. To se pak během spánku spolehlivě promění na podkožní tuk.
Je velice náročné motivovat lidi k racionální změně, která si především žádá odvrhnout určité stravovací návyky a nahradit je něčím zdravějším. Moderní cesta k úspěchu při léčbě obezity znamená mít radost ze zdravého jídla. Největším problémem jsou tukové látky. Gram živočišného tuku má dvakrát více energie než gram cukru. Až 90 % nadbytečně konzumovaného živočišného tuku se přeměňuje na podkožní tuk, zatímco u nadbytečného cukru je to jen asi 25 %. Asi 50 % tuku přijímá naše tělo ve skryté formě v mase, masných a mléčných výrobcích, různých sladkostech.
Dejte přednost obilninám, luštěninám, vícezrnnému chlebu, těstovinám z tvrdé pšenice, zelenině a ovoci – to je ten nejlepší způsob, jak více jíst a přitom méně vážit. Nízký obsah energie v těchto potravinách způsobuje, že můžeme sníst větší porci a přitom vlastně přijímáme méně energie.

Desatero pro boj s obezitou:

1. Silná motivace je polovina úspěchu (zamilovat se, změna zaměstnání, rozvod, chuť se sebou něco dělat po porodu dítěte, návrat do práce po mateřské....). Dát si předsevzetí a vydržet!

2. Dieta z 90 % nepřináší trvalejší výsledky. Opakované hubnutí a nabírání vede ke vzniku hormonálních poruch (porucha činnosti štítné žlázy), k nervozitě a následné depresi.Je třeba trvale změnit stravovací návyky.

3. Některé přípravky na hubnutí slibují trvalé zhubnutí bez diety. Taková zázračná pilulka nebyla ještě nalezena. Její výroba a prodej by se rovnala zbohatnutí Billa Gatese po spuštění prvního počítače!

4. Vyhýbejte se kalorickým bombám jako jsou hranolky, živočišným tukem omaštěným bramborům, zmrzlině, hamburgerům aj. Jeden litr plnotučného kravského mléka obsahuje kolem 35 g čistého tuku! Jakékoliv potraviny živočišného původu jsou doslova plné skrytých tuků.

5. Po 18. hodině omezte přísun jakéhokoliv jídla. Lidé nemocní na srdce by neměli po 17. hodině již nic pít.

6. Kdo se rozhodl hubnout, měl by každý den pít 2-3 l tekutin bez cukru. Nezapomínejte, že hlad je „převlečená“ žízeň!

7.Energetický výdej má být větší než příjem, jinak není možné hubnutí nastartovat. Denně bychom měli ujít několik kilometrů pěšky (asi 5 km), vyjít schody po svých a nepoužívat výtah, trochu si zacvičit nebo používat relaxační techniky sportu.

8. Při rozčilení a depresi nekompenzujte stres jídlem! Vypijte raději pár sklenic vody, snězte několik kusů čerstvého ovoce, jděte se projít nebo se svěřte se svými problémy důvěryhodnému člověku.

9. Nejezte, nemáte-li hlad. Pravidelná jídla v jídelnách, i když nemáte hlad, vedou k postupnému přibírání. Pokud jste udělali nějakou dietickou chybu, vyčistěte si zuby a promyslete si, jak nadbytečnou energii ze svého těla dostanete.

10. Máte-li slabou vůli na dodržení přirozeného zhubnutí, zkuste akupunkturu, půst, homeopatii, autosugesci (Silvovu metodu) aj. Předem upozorňuji, že podmínkou úspěchu je vzorná spolupráce pacienta s odborníkem!

Případy ze života:

Jiřinka (56 let) trpěla depresí po úmrtí manžela před deseti lety. Nabrala přes 40 kg nadváhy, protože smutek, zármutek a žal kompenzovala jídlem a hlavně sladkostmi. Časté vzdychání, snadno zranitelná a dotčená. Nesnáší útěchu. Bouřlivé vztahy plné sebeobviňování, že už je k ničemu, neplatná, neschopná. Proměnlivá nálada, žárlivost na sourozence a děti. Velká sebeobrana a vztahovačnost. Potí se na obličeji, zejména na rtech. Stěžuje si na pocit cizího tělesa v krku, kašel bez známek nemoci, křeče v zádech zejména po návalu smutku. Před rokem podán konstituční lék: Ignatia CH 30, CH 200 a 1M. Po třech měsících shodila 10 kg nadváhy a problémy se o polovinu zlepšily. Poté podán Kurdlipid C6 a Chaluha bublinatá C6 po dobu dvou měsíců, pak měsíc vynechán a opět dvouměsíční kúra zopakována. Dnes po roce terapie má svou původní váhu, změnila stravovací návyky a cítí se velice dobře. Našla si přítele, začala se s ním věnovat turistice a cestování. Cítí se na svůj věk skvěle a na sladké nemá vůbec chuť.

Jitka (43 let) po rozvodu s manželem tak ztloustla (35 kg nadváhy), že nastoupily i zdravotní problémy: vysoký krevní tlak, cukrovka a deprese. Celá léta s manželem potlačovala vztek, polykala urážky a ponižování. Vše se vztahovalo k tlouštce, kterou nabrala po porodu dětí. Byla již ponižována ve svém dětství otcem, který si přál syna a po narození dcery jí dával za vinu úmrtí jeho první ženy. Později alkoholik, upil se k smrti. Při rozhovoru pláče, má nízké sebevědomí, záchvaty vzteku, když si vzpomene na své úděsné dětství a na otce. Při vzpomínce na manžela by nejraději rozbila vázu na stole, mrštila by jí z okna. Celkové zhoršení po spánku během dne, dělají se jí neustále ječná zrna na očních víčkách. Před půl rokem podán konstituční lék: Staphysagria CH 30, po 2 měsících CH 200 a po půl roce 1M. Před čtyřmi měsíci podán Kurdlipid C6 a Bublinatka C6.
Nyní má o 25 kg méně, cítí se skvěle, změnila stravování a zaměstnání. Říká, že takový pocit klidu v sobě nikdy neměla. Již se nechce nikdy vrátit k původní váze, ani k ponižování, které zažila. Její sebevědomí stouplo o 100%, dokonce se mi svěřila, že si myslí na přítele. Je to její spolužák, který ji nepoznal na třídním srazu. Zamiloval se do ní a chce, aby se k němu i s dětmi nastěhovala. Zatím váhá, protože si zvykla žít sama a řešit své problémy po svém.

Josef (40 let) začal podnikat se spediční firmou. Věnoval se podnikání tak vehementně, že si ani nevšiml, že žena si našla v jeho neustálé nepřítomnosti jiného a s dcerou odešla. Neustále ve stresu, stravování v rychlém občerstvení, hltání za jízdy a z papíru si vybralo svou daň. Ztloustl, neměl zájem o sex ani o relaxaci. Buď jezdil nebo jedl. Po rozvodu musel prodat dům i svou spedici. Smutek a pocit ublíženosti ze zklamané lásky se podepsaly na jeho postavě – přes 30 kg nadváhy z obrovské konzumace masných výrobků, zejména salámů a paštik. Stal se z něj uzavřený, celkově zodpovědný a ještě zdvořilý morous, snadno uražený a dotčený typ. Je smutný, ale nemůže plakat. Touží po samotě, která jeho stav zlepšuje. Ulpívá na starých zármutcích a ponížení od ženy (odešla s jeho nejlepším kamarádem!). Má odpor ke společnosti, je pořádkumilovný, nesnáší útěchu. Začal pít a kousat si nehty. Objevují se nutkavé myšlenky, hypochondrie, úzkost z každého onemocnění. Stěžuje si na bolest hlavy, závratě, nesnáší slunce, slzení očí. Touží po slaném a kyselém. Žízeň na studené a ledové nápoje. Krvácející hemeroidy a zácpa. V březnu letošního roku podán konstituční lék: Natrium muriaticum CH 30, v červnu CH 200 a v září 1M. V červnu podán Kurdlipid C6 a Chaluha bublinatá C6. Po dvou měsících má 18 kg dole, začal se správně stravovat, upustil od uzenin, které nahradil rybami jako vášnivý rybář. Říká, že tolik zeleniny a ovoce v životě nesnědl. Ale změna mu svědčí, cítí se skvěle. Začal znovu podnikat v dopravě, ale po bufetech už nejí. Pije hodně minerálních vod, pivo jen jedno a 1x měsíčně. Našel si výbornou ženu se dvěma dětmi, kupují si domek a začínají spřádat plány do budoucna. Již nechce nikdy přibrat, ještě musí „sundat“ 10 kg váhy. Přítelkyně prosazuje zdravou stravu a tak by to neměl být problém. Již teď se cítí skvěle, začal mít opět zájem o sex, dokonce by se nebránil ještě jednomu dítěti (přítelkyně je o deset let mladší).

Obezita je nejčastěji skloňovanou nemocí minulého a tohoto století. Být štíhlý je in nejen vizuálně, ale i zdravotně. Obézní lidé, ale často i lidé s mírnou nadváhou trpí až 5x více cukrovkou (diabetes mellitus), 6x častěji mají žlučníkové kameny a 10x více žlučníkové potíže, mají 5x vyšší cholesterol a podléhají riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění – počínaje anginou pectoris, infarktem myokardu konče. Dále se u lidí s nadváhou vyskytuje častěji vysoký krevní tlak, mozkové mrtvice, rakovina tlustého střeva, konečníku i žlučníku.
U obézních mužů je velké riziko vzniku rakoviny prostaty, u žen vznikají rakovinné útvary v oblasti prsou, vaječníků a dělohy. Mnohonásobně se u obézních jedinců objevuje osteoporóza (řídnutí kostí), kostní výrůstky (osteofyty) a postižení trpí krutými bolestmi v oblasti krční, hrudní a bederní křížové páteře.

Obezita se dá přirovnat příchodu pasažéra na letiště s těžkým kufrem. Musí platit příplatek čili vlastně pokutu za překročení váhy povolené k přepravě. Za pohodlný život s nadváhou v podobě laskomin, sladkostí a stresu se „platí“ poruchami zdraví.
Na vzniku a vývoji obezity se také podílí konzumní životní styl, pohodlnost, slabá vůle. V první řadě musí dotyčný chtít, pak něco začít dělat (omezovat své chutě) a posléze změnit myšlení a vytrvat, nenechat se zviklat ostatními. Jen tak lze zhubnout a zůstat hubeným. Důležitý je osobní přístup, naštvat se na sebe při pohledu do zrcadla a začít. Hlavně nic neodkládat na pozdější dobu. Včera už bylo pozdě, dnes opět sníte o pár kalorií více a zítra už tu nemusíte být. Začněte hned zítra, kouřit také musíme přestat hned, najednou a provždy. Je to jediná investice, která se mnohonásobně vrátí – zvýšeným sebevědomím, lepším zdravím a pocitem spokojenosti a chuti do života. Nevěříte? Zkuste to a dáte mi určitě za pravdu.

„Jídlo, krása, pilulky a benzín jsou čtyři sloupy, na kterých dnes spočívá život. Jsou to čtyři apokalyptičtí jezdci druhé poloviny našeho století.“
M. Muggeridge

Literatura:
R. Morrison – Klíčové a potvrzující symptomy homeopatické MM
J. Plachetka – Velká encyklopedie citátů a přísloví
E. Melicharová – Boj s nadváhou

LED televízory