Důležité zásady homeopatické 1. pomoci

Podání homeopatického léku je jednoduché a jeho účinek je rychlý, musíme však přitom dbát na správné dávkování a způsob podání homeopatického léku. Užívání homeopatických léků bez výběru může více uškodit než pomoci, obzvlášť při vysokých potencích. Najednou podáváme jenom jeden lék a jen tolik dávek, než se zmírní bolest a pak musíme lék vysadit. Dodržujme termíny předepsaného užití léku v příslušné dávce.Pro zjednodušení a abychom předešli nedorozumnění, doporučujeme tyto potence: C 6, C 30, C 200. Je známo vícero potencí, ale tyto tři potence pokryjí hlavní indikace všech následujících případů, kde je budeme používat podle doporučení.Podle toho podáme lék v potenci C 200 jednou, maximálně dvakrát; lék v potenci C 30 můžeme podat vícekrát: 3 až 9x; v akutních případech každou 4 až 6 hodinu, v méně akutních případech jen 2 až 3x. Lék v potenci C 6 můžeme podávat delší dobu.Hlavní zásadou je to, že jakmile ustoupí bolest, hned musíme vysadit podávání léku. Nedodržení této zásady může vést k objevení se příznaků, které jsou charakteristické pro užívaný homeopatický lék a mohou zhoršit stav pacienta!Doporučené potence homeopatických léků můžeme užít buď v granulích, globulkách, kapkách nebo tabletě. Odsypeme si potřebné množství z lékovky do kalíšku a dáme pod jazyk rozpustit v ústech. Doporučuje se před a po užitím homeopatického léku aspoň ¼ hodiny nejíst a nepít.Následující případy jsou dobře zvládnutelné homeopatickou terapií, ale samozřejmě tyto předpisy nenahrazují chirurgické a lékařské ošetření v indikovaných případech. Homeopatie však napomůže rychlejší rekonvalescenci a zabrání trvalým následkům a umožní rychlejší lékařské ošetření.Na vnější obklady postižených částí těla se používá roztoků z mateřské tinktury dotyčné rostliny ve vodě, můžeme nakapat 5 až 10 kapek tinktury do čtvrť litru vody a v tom namáčet obklad.ÚrazyPohmožděniny – hned podáme homeopatikum Arnicu montanu C 200, po půl hodině Arnicu C 30 v závislosti na charakteru poranění, 2 - 3x denně. Tím zmírníte bolesti a napomůžete návratu tělesných tekutin do tkání a zkrátí se i čas rekonvalescence. Můžeme zkusit i zevně obklad z Arnica montana, ale je třeba dodržet určitou opatrnost a nenechávat roztok dlouho na pokožce.


V tom případě, když se modřina neztrací a obzvlášť, když je poraněná část těla studená a necitlivá, tak je třeba užít Ledum palustre C 6, 3x denně.


Řezné rány – při povrchové ráně dáváme obklad z rostliny Hypericum perfoliatum nebo Calendula officinalis. Při bolestivosti rány postačí několik dávek Staphysagria C 30 nebo Calendula officinalis C 30.


Tržné rány – 1 až 2 dávky Arnica montana C 200, obklad Hypericum perfoliatum. Při poranění nervů podáváme 3x denně Hypericum perfoliatum C 6, obzvlášť při silné bolestivosti. Když je bolest nesnesitelná, můžeme podávat Hypericum perfoliatum C 30 každou hodinu do úlevy. Rekonvalescence se urychlí podáváním Arnica montana C 6 2x denně podle potřeby.


Bodné rány – tu je doporučena speciální homeopatická terapie, která se skládá z užívání homeopatika Ledum palustre C 30, 3x denně po dobu 2 až 3 dní, pak podáváme Hypericum perfoliatum C 6, obzvlášť při vyzařování bolesti do končetiny. Při celkovém vychladnutí a necitlivosti těla nebo naopak při přecitlivělosti na dotek a úlevě studenými obklady a chladem, podáváme Ledum palustre C 6, 3x denně.


Odřeniny – obklad Calendula officinalis a nebo Hypericum perfoliatum, můžeme tyto dva prostředky smíchat.Zlomeniny – v každém případě podáme 1 až 2 dávky Arnica montana C 200, poté několik dní podáme Arnicu C 30 nebo Ledum palustre C 30. V následujících 1 až 2 týdnech podáváme Symphytum officinale C 6 na urychlení tvorby kalusu.


Popáleniny – často jsou doprovázeny šokem, co nejdříve podat 1 dávku Arnica montana C 200, při velkém úleku 1 dávku Aconitum napellus C 200, na zmírnění bolestí podáváme každých 10 minut Cantharis C 30 do zlepšení. Vhodný je i obklad popáleniny roztokem Hypericum perfoliatum nebo z Urticy urens, kterou můžeme podávat střídavě s Cantharisem vesicatoria C 30 v potenci C 30, na úlevu od bolesti.


Omrzliny – zevně obklad roztokem Hyperica perfoliata nebo oleje, vnitřně několik dní užívat 2x denně Lachesis mutus C 30, v případě pocitu píchaní dáváme několik dní Apis melifica C 30.


Poranění hlavy – hned po úrazu i v případě ztráty vědomí podáváme každou půlhodinu, 5 až 6x Arnica montana C 30. V případě příznaků vnitřní iritace lebky: ztuhlosti krčních svalů, rozšířených pupil, křečí svalů a zmatenosti postiženého je indikovaná Cicuta virosa C 30, 3x denně do zlepšení stavu pacienta. Jestliže se bolest hlavy projeví v zátylku s pocitem těžkých víček a třesem končetin doporučuje se Gelsemium C 30. Při trvalých následcích po úrazu hlavy je nejúčinnějším lékem Natrum sulphuricum C 30, který je indikován při otřesu mozku.Vymknutí, natažení vazů – hned po úrazu podáme Arnica montana C 30, 5 až 6x každou hodinu, potom můžeme podat 2 až 3x Rhus toxicodendron C 6 do zlepšení stavu pacienta. V případě poranění okostice volíme Ruta graveolens C 6, při opuchnutí kloubu a zhoršení sebemenším pohybem je indikovaná Bryonia alba C 30, 3x denně do ústupu edému. Poté pokračujeme v léčbě lékem Rhus toxicodendron C 6. Jestliže je postižená část těla studená a necitlivá, ale zlepšuje se studenými obklady a naopak zhoršuje teplem, tak předepisujeme Ledum palustre C 6. Při poranění svalstva je nejlepším prostředkem Arnica montana C 6, může být i obklad na postiženou část končetiny. Opakované vymknutí kotníků si budou vyžadovat léky Rhus toxicodendron C 6 a Ruta graveolens C 6, vedle dalších opatření.Poranění páteře – po pádu z výšky může vést k trvalým následkům a proto co nejdříve podáme jednu až dvě dávky Arnica montana C 200, potom několik dní na to 3x denně Hypericum perfoliatum C 30. Samozřejmě v těžších případech musíme pacienta převést do nemocnice na rentgen a zajistit mu chirurgické ošetření v případě potřeby.Pokousání, uštípnutí hmyzem – nejpoužívanějším lékem je Ledum palustre, ve vážnějších případech v potenci C 200, jinak podáváme potenci C 30. V případě přetrvávání potíží (otok, bolestivost) můžeme dlouhodobě podávat Ledum palustre C 6. Při uštípnutí včelou u pacienta se silnou alergickou reakcí podejme Carbolicum acidum C 30 každou ½ - 1 hodinu.

Při pálivé bolesti a rychle rostoucím otoku, zrudnutí postiženého místa a pálení indikuje lék Apis mellifica C 30 nebo Cantharis vesicatoria C 30; při zmodrání postiženého místa a pálení podejte Tarentula cubensis C 30. Ledum palustre bude vhodné v případech , kdy je postižené místo studené a necitlivé nebo citlivé na dotek a zlepšuje se chladem. Při vystřelující bolesti a šíření se podél nervových drah podejte Hypericum perfoliatum C 30 nebo C 6.Na obklady postiženého místa můžeme použít tyto mateřské tinktury:uštípnutí včelou – Ledum palustre nebo Urtica urens

uštípnutí vosou – Arnica montana nebo Ledum palustre

uštípnutí komárem – Calendula officinalis nebo Hypericum perfoliatum

uštípnutí hadem – Hypericum perfoliatumPokousání vzteklým psem indikuje podání léku Belladonna C 30 po dobu jednoho týdne, jedenkrát denně a potom po dobu šesti týdnů, 1x týdně. Podobně můžeme v prevenci použít i lék Lyssinum C 30.Při uštknutí silně jedovatým hmyzem nebo hadem se doporučují následující léky:Carbolicum acidum C 30 – pacient je omámen, ztmavělý obličej, bledost okolo úst.

Crotalus horridus C 6 – rychlý vývoj toxických symptomů, barevné změny otoků a tmavá krvácivost po těle.

Echinacea C 6 – infekce nebo gangréna částí těla, zapáchající výměšky.

Lachesis mutus C 30 – postižená část těla zmodrá a objeví se tmavé krvácení.

Oxalicum acidum C 30 – postižená část těla je studená, necitlivá, popelavě zbarvená, prudké bolesti a nástup třesu.Při poranění rybou jed účinně neutralizuje Kalium permanganatum, v ředěné formě ho aplikujeme do rány, vnitřně už dříve vzpomínané léky. Při uštknutí medusou aplikujeme Apis mellifica C 30 nebo Medusa C 30.

Chirurgické ošetření, zubař – při poranění tkáně, krvácení a otoku podáme Arnica montana C 30, na snížení strachu u dětí můžeme podat Aconitum napellus C 30, po něm se uklidní! Po vytržení zubu můžeme výplachovat ústa roztokem Calendula officinalis, v případě velké bolesti můžeme namísto Arnicy podat Hypericum perfoliatom C 30.Poranění oka – obklad oka roztokem Hypericum perfoliatum, vnitřně Arnica montana C 200. V případě velké bolesti každou hodinu podáme Hypericum perfoliatum C 6, dokud bolest neustoupí. Podobný efekt dosáhneme podáním Aconitum napellus C 30 několik dávek.

Při bolesti oční koule můžeme podat Symphytum officinale C 6, Phytolacca americana C 6 nebo Colocynthis C 6. Při přetrvávající bolesti doporučujeme Arnica montana C 30 2x denně, po několik dní. Jestliže se do oka dostal cizí předmět, musíme ho vypláchnout roztokem z Hyperica perfoliata, po odstranění předmětu a pocitu bolestivosti můžeme vyplachovat roztokem Euphrasia officinalis a vnitřně užívat lék v potenci C6. Při zakrvácení oka užíváme Arnica montana C 30 každou hodinu, 5 až 6x. Při zlepšení otoku studenými obklady podáme Ledum palustre C 30, dále užíváme Arnica montana C 6 nebo při bolesti Hypericum perfoliatum C 6. Můžeme použít na obklad i roztok Calendula officinalis, který napomáhá hojení a snižuje bolestivost.

Zdroj: Dr. D. M. Gibson: Homeopatická první pomoc

překlad © 2008 vilcakul

LED televízory