Nový přístup k odebírání případu

Dr. Rajan Sankaran vypracoval v posledních několika letech nový, účinnější způsob odebrání případu. K tomuto novému přístupu ho vedlo pro něj osvícené poznání, ke kterému přišel během své praxe při odebírání případů a během provingů při pohovoru s provermi. Díky tomuto poznání přišel na to, že se dají jasně rozlišit úrovně toho, jak lidé vnímají svět, prožívají ho a vyjadřují se o svém životě. To jsou úrovně vnímání (percepce) – o kterých píše ve svém článku „O mém homeopatickém vývoji“, napsal v něm i o důležitosti tohoto poznání: „Toto poznání úplně změnilo mou praktickou činnost, jinak přistupuji k případům i k lékům. Jinak vidím sám sebe i samotný život. Úplně se změnil můj pohled na svět a teď už nemůžu udělat krok zpět, nemůžu jinak pozorovat věci.To, jaký byl pohled Rajana Sankarana předtím to poznáním, můžeme vidět v jeho významných knihách pojednávající o homeopatické terapií: Duch homeopatie, Duše homeopatických léků, Substance homeopatie a další, kde se ještě nedočteme o těchto úrovních vnímání, o tomto poznání, které ho vedlo k novému přístupu k odběru případu. O tomto přístupu už pojednává ve svých nových knihách: Systém v homeopatií, Vhled do říše rostlin a Pocity v homeopatií. Tyto díla podrobně pojednávají o jeho pohledu na úrovně vnímání a prožití zkušenosti, na němž je založen jeho nový způsob odebírání případů, které ilustruje mnoha vzorci odebírání případu. Nejdůležitější informace z těchto knih byly shrnuté do tabulek a vydány jako „Sankaranova schémata“, ale nenahrazují všechen tento materiál, který je v knihách.

Čím více se snažíme přesněji porozumět tomuto novému přístupu a jeho významu, tím se stává pro nás záživnější cesta, kterou dr. Sankaran projde s pacientem při odebírání jeho případu. Tím bude pro nás, čím dál tím jasnější, že nový způsob odebírání případu není žádná nová zbytečná teorie, ale je skutečně novým způsobem na to, jak se dostat na hlubší úrovně vnímání pacienta, které nám pomůže pochopit a jasně vidět nejspletitější podrobnosti případu v celku. To všechno ku společnému prospěchu léčitelé i pacienta.

Případ 1: Vloupání, vniknutí – mladá žena v akutní panice
„Mladá žena chtěla se mnou konzultovat svůj vážný akutní problém. Prosila mě, abych ji hned přijal.“ Když jsem odebíral její případ, měla pocit: že hned omdlí. Srdce ji velmi rychle bilo. Byla velice vystrašená, měla pocit: že se něco stane.

V posledním jejím snu ji rozbili auto, ona právě malovala byt. Chtěla zavolat na policií, ale tlačítka na telefonu byly tak malé, že je nedokázala stlačit. Dům poté obsadili lupiči.

Pověděla mi i to: „Doufám, že jsem nevnikla do vašeho životního prostoru.“

Analýza případu
V tomto případě je hlavní pocit „vniknutí“. V jejím snu vidíme, že ji rozbili auto, vloupali se do domu, vnikli k ní a situace se dostala mimo její kontrolu. Něco držet pod kontrolou je typické pro rakovinné miasma. Vloupání, vlámání se je tématem skupiny hub.
Předpis: Agaricus muscaricus 1 M
Symptom Agarica: Nemůže usnout kvůli silnému bušení srdce.

Případ 2: Bezpečí, jistota, strach – dáma s akutní bolestí zubu
„Musíte mě hned přijmout.“ Vypadá velice vystrašeně. „Rozšíří se mi bolest a bojím se zubaře. Infekce se mi rozšířila na obličej a umřu. Kdo se postará o mé děti, kdo jim dá jistotu? Celý život jim šetřím na účet v bance.“

Nedávný sen: „Jedeme výtahem s vnukem a bojím se, že dítě spadne.

Poznámka:
Nejvíce viditelný příznak pacienta je ve spojení bolesti zubu s úzkostí nebo strachem. Nejvíce se bojí zubaře. Od strachu hlouběji uložené bludy vyjadřuje snadno: infekce přešla na tvář a umře. Pod bludem se nachází pocit, že poskytne materiální jistotu svým dětem naplněním jejich bankovních účtů. Celý život zkouší zajistit jistotu svým dětem. Je vidět, že v tomto případě ve spojitosti s jistotou budeme potřebovat minerál a její úsilí poukazuje na psorické miasma. Ve snu má strach, že její vnuk spadne. Její opravdový pocit je, že struktura není dostatečně bezpečná, je tu možnost spadnutí a potřebuje pomoc zvenčí, aby ji zajistila. Dostala Calcareu carboniku a rychle reagovala na tento lék.

Zdroj: dr. Rajan Sankaran: The sensation in Homeopathy
Překlad © 2008 vilcakul

LED televízory