Alnus incana – Olše šedá

Alnus incana – Olše šedá

Vzhled a rozšíření: Jedná se o 6–20 m vysoký strom či keř, s přímým štíhlým kmenem a vejcovitou hustou korunou. Letorosty jsou pýřité, olysávající a nelepkavé. Olše šedá má světle šedohnědou borku, s nezřetelnými lenticelami, která i ve stáří zůstává hladká. Pupeny jsou stopkaté, tupě špičaté, plstnaté a nelepkavé. Čepel listu bývá 4–12 cm dlouhá a 3–9 cm široká. Tvarově je vejčitá, na horní straně špičatá, nebo zašpičatělá, na bázi pak uťatá až slabě srdčitá. Okraj čepele je dvojitě pilovitý až mělce laločnatý. Spodní strana listu je šedě chlupatá až plstnatá. Řapík listu je cca 1,5–2,5 cm dlouhý. Samčí jehnědy jsou 7–9 cm dlouhé a bývají uspořádány po 3–5 na koncích větviček. Samičí jehnědy rostou po 4–8 a mají načervenalou barvu. Plodní šištice jsou vejcovitě kuželovité, 10–16 mm dlouhé a přisedlé. Plodem je úzká plochá nažka, rezavě hnědé barvy. Souvisle roste ve střední, východní, jihovýchodní a severní Evropě, jižněji pak jenom ostrůvkovitě. Na jih zasahuje po Albánii a Bulharsko, směrem na západ roste po Kavkaz a západní Sibiř. V poddruzích také Dálný východ a Severní Amerika. Druhotně na Azorských ostrovech. V České republice se vyskytuje hojně ve všech horských a podhorských oblastech. Podél vodních toků pak často sestupuje do nižších poloh.

 

 Sběr: čerstvé pupeny.

 

INDIKACE:

 

Generálie: Je velmi efektivní při vážných akutních zánětech a trombotických příhodách, zejména při aplikaci 4-10 násobku normálního dávkování. Alnus incana je účinnější na záněty než Alnus glutinosa. Je pro pacienty, jejichž zánětlivé stavy nejsou predispozicí k jednomu „terénu“.

Cévy: Burgerova choroba. Arteriální cirkulace, arteriální kongesce, trombózy, cévní mozková příhoda. Apoplexie. Podpora systému cirkulace při špatné cirkulaci, tromboflebitidě. Intermitentní klaudikace (občasné kulhání, jehož příčinou je nedokrvení svalů dolní končetiny).

Srdce: Je prvním lékem po infarktu myokardu, aby se zabránilo dalšímu poškození srdce. Infarkt myokardu.

 

Střeva: akutní zánět slepého střeva, Crohnova choroba, divertikulóza.

 

Hrudník: chronické plicní choroby, akutní zánět. Fibrocystické prsa, pomáhá k vymizení mléka po laktaci.

 

Kosti: osteoporóza.

 

Hrdlo: angína

 

Žlučník: cholecystitida.

 

Játra: cirhóza.

 

Žena: sexuální orgány, fibroidy dělohy (myóm).

 

Kontraindikace: nejsou známy.

 

Dávkování 1: používá se 1 kapka léku D1 na 1kg váhy rozdělené na 2-3 dávky denně, po dobu 4-6 týdnů.

 

Dávkování 2: Dospělí: 50 kapek (1/2 lžičky) jednou až třikrát denně. Děti mladší 12 let: 15 - 25 kapek jednou až třikrát denně.

 

Dávkování 3: používá se matečný macerát podle schématu 1 kapka na 1 kg děleno 10, rozdělené do 2-3dávek. Například na 80 kg váhy je to 80/10, to je 8 kapek na den rozdělené do 3-4 dávek.

 

Podobné: Alnus glutinosa, Crataegus oxyacantha, Ginko biloba.

 

Zdroje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Alnus_incana 

http://botany.cz/cs/alnus-incana/

Jiří Janča a Josef A. Zentrich, Herbář léčivých rostlin 5. díl

Philippe Andrianne, Velká kniha gemmoterapie

Josef A. Zentrich, Gemmoterapie - přírodní léčba pupeny

Jarmila Podhorná, Pupeny léčí

internet

překlad © 2012 vilcakul

LED televízory