Gastanea sativa (vesca) - Kaštan jedlý (pravý)

Vzhled a rozšíření: Kaštanovník setý (Castanea sativa Mill.) nazývaný též kaštanovník jedlý (či lidově jedlý kaštan) je opadavý listnatý strom z čeledi bukovité (Fagaceae). Strom kaštanovníku setého dorůstá výšky 20–25 m a má širokou vejčitou korunu. Tloušťka jeho kmene někdy přesahuje až 2 m. Dožívá se věku 1000 let, někdy i víc. Borka je v mládí hladká, olivově hnědá, která se časem mění v hnědošedou rozpukanou. Letorosty silnější, hranaté (starší oblé), hnědavé, s nápadnými lenticelami - "kropenaté". Pupeny kryty 2 šupinami, jednotlivé, lysé, lesklé, vejcovité, terminální pupen největší. Listové jizvy větší, polokruhovité, na vyniklých listových polštářcích. Listy jsou na větvičce uspořádané střídavě, list na vrcholu větvičky je největší. Mají tvar podlouhlé elipsy. Každý postranní nerv na listu je zakončený ostnem. Svrchu jsou listy tmavě zelené a zespodu světle zelené. Kvete v květnu a v červnu. Je to rostlina jednodomá; květy jednodomé a jednopohlavní; rostlina je převážně cizosprašná = lépe plodí, pokud jsou dva a více stromů. Plody jsou po 2–3 v pichlavém obalu, který puká čtyřmi švy. Semena (kaštany neboli maróny) jsou lesklé, tmavě hnědé a dozrávají v září. Semena jsou jedlá, jí se po upečení nebo uvaření, obsahují hodně škrobu, cukru a bílkovin. Nejvíce se pěstuje v jižní Evropě, Kavkaz a v Přední Asii. V Česku se mu nejlépe daří na teplých svazích ve vinařských oblastech. Jeho dřevo je těžké, pevné, tvrdé, pružné a houževnaté.

 Sběr: čerstvé pupeny.

 

INDIKACE:

 

Generálie: Spazmatické potíže, dobře funguje při kongescích (městnání), které někdy přispívají k sekundárním spastickým jevům. Největší afinita k žilním problémům dolních končetin. Zabraňuje autointoxikaci organizmu.

 

Štítná žláza: Latentní hypotyreóza.

 

Trávení: Příznivě ovlivňuje poruchy trávení jako důsledek poruchy metabolizmu.

 

Játra: Příznivý účinek na játra.

 

Oběhový systém a cévy: Působí na nedostatečnou žilní cirkulaci. Křečové žíly. Problémy se žílami. Plethora abdominalis (břišní pletora). Hemeroidy. Křehké kapiláry. Drenáž a detoxikace žil. Městnání krve.

 

Lymfatický systém: Používá se jako drenážní prostředek při lymfatických opuchlinách. Působí příznivě na lymfatickou cirkulaci. Detoxikace a drenáž lymfatického systému. Adenopatie. Působí na stázi a otoky.

 

Imunitní systém: Podpora imunitního systému.

 

Střeva: Apendicitida.

 

Močový systém: Detoxikace a drenáž močového systému.

 

Pokožka: Celulitida.

 

Nohy: Lék na bércové vředy, kde eliminuje erytém, čímž napomáhá jejich hojení. Pocit tíhy v nohách.

 

Kontraindikace: nejsou známy.

 

Doporučené kombinace: Aesculus hippocastanum, Sorbus domesticus, Citrum limonum, Juglans regia, Betula alba, Rubus idaeus, Fraxinus excelsior, Corylus avellana, Juniperus communis, Prunus amygdalus.

 

Dávkování 1: 1 kapka léku v potenci D1 na 1kg váhy, rozdělena do 2-3 dávek denně, po dobu 4-6 týdnů.

 

Dávkování 2: Dospělí: 50 kapek (1/2 lžičky) jednou až třikrát denně. Děti mladší 12 let: 15 - 25 kapek jednou až třikrát denně, po dobu 4-6 týdnů.

 

Dávkování 3: používá se matečný macerát podle schématu 1 kapka na 1 kg děleno 10, rozdělené do 2-3dávek. Například na 80 kg váhy je to 80/10, to je 8 kapek na den rozdělené do 3-4 dávek, po dobu 4-6 týdnů.

 

Podobné: Aesculus hippocastanum.

 

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kaštanovník_setý

http://letorosty.fld.czu.cz/katalog/dreviny/detail/?plodina_id=100114&ref=%2Fkatalog%2Fdreviny%3Fseradit_podle%3Dnazev_la%26seradit_smer%3Dasc%26str_aktualni%3D2

Jiří Janča a Josef A. Zentrich, Herbář léčivých rostlin 5. díl

Philippe Andrianne, Velká kniha gemmoterapie

Josef A. Zentrich, Gemmoterapie - přírodní léčba pupeny

Jarmila Podhorná, Pupeny léčí

internet

překlad © 2012 vilcakul

LED televízory