Fraxinus excelsior – Jasan ztepilý

Vzhled a rozšíření: Opadavý, až 40 m vysoký strom s kmenem o průměru až 1 m. Borka je v mládí hladká, ve stáří podélně brázditá, zprvu šedá, později až šedočerná. Listy vstřícné, lichozpeřené, se sedmi až 15 lístky, které jsou podlouhlé až podlouhle vejčité, na okraji pilovité, téměř přisedlé, jen koncový lístek řapíkatý. Pupeny černé, sametové. Květy na jednom stromu oboupohlavné i jednopohlavné (=mnohomanželná rostlina), jsou uspořádány v latách vyrůstajících z postranních pupenů, všechny jsou bezobalné, oboupohlavné květy se 2 tyčinkami s červenými prašníky a 1 dvoulaločnou bliznou, samčí se 2 až 3 tyčinkami a samičí s pestíkem a sterilními tyčinkami (patyčinkami), všechny rozkvétají před rašením listů. Plodem jsou křídlaté nažky. Roste téměř v celé Evropě, kromě nejzazšího severu a severovýchodu. Na sever zasahuje do teplé části Skandinávie, roste i v jižním Finsku. Z oblasti Karelské šíje pokračuje jeho areál přes evropskou část Ruska k jižnímu Uralu. Přes stepní oblasti na jihu postupuje k Černému moři a vyskytuje se také v kavkazské a maloasijské oblasti. V prostoru Středozemního moře probíhá nejjižnější hranice rozšíření středem Pyrenejského a Apeninského poloostrova a jižní polovinou Balkánského poloostrova. V západní Evropě obsazuje celou Francii a Britské ostrovy, s výjimkou Skotska. Byl zavlečen i do Severní Ameriky a Argentiny. V ČR roztroušeně od nížin do horských poloh celého území, nejhojněji v lužních a v suťových lesích.

Sběr: čerstvé pupeny.

 

INDIKACE:

 

Mysl: Úzkostlivé neurózy. Stres.

 

Generálie: Jasan je funkčním lékem hyperurikemického syndromu, snižuje kyselinu močovou a cholesterol. Aktivuje exsudativní fázi hojení při infekcích. Diuretikum.

 

Oči a zrak: Je užitečný při glaukomu a problémech se sítnicí ve stáří.

 

Krevní oběh: Je užitečný při nadměrném množství kyseliny močové v krvi. Je to lék akutní a chronické dny. Hypercholesterolemie. Značně snižuje hladinu kyseliny močové v krvi spolu s přípravkem Pinus Montana. Snižuje cholesterol a močovinu. Urikemie.

 

Játra: Detoxikace jater.

 

Žlučník: Detoxikace žlučníku. Cholecystitida.

 

Nadledvinky: Stimuluje činnost nadledvinek.

 

Ledviny a močový měchýř: Detoxikace ledvin. Zadržování vody. Ledvinová nedostatečnost. Močové kameny.

 

Kosti a klouby: Zmírňuje záněty a ztuhlost kloubů. Předpokládaný pozitivní účinek přípravku při revmatismu.

 

Šlachy a vazy: Zmírňuje záněty a ztuhlost šlach.

 

Imunitní systém: Působí při infekcích. Snižuje horečku. Je vhodný při chřipkách a virózách.

 

Prostata: Pozitivní vliv na funkci prostaty.

 

Kontraindikace: Tento lék musí být předepsán velmi přesně, jinak nebude účinný, pokud bude předepsán na nedostatečný „terén“.

 

Doporučené kombinace: Vitis vinifera, Betula alba (dna, ledvinová nedostatečnost), Pinus montana (dna), Ribes nigrum (v akutní krizy dny), Acer campester (angiocholitida, cholelithiáza, vezikulární lithiáza, drenáž žlučníku), Tilia tomentosa (anxiogenická neuróza, neuróza s úzkostí), Rosmarinus officinalis (biliární dyskineze, drenáž žlučníku), Prunus amygdalus (neuróza), Olea europaea (neuróza s fobií), Juniperus communis (stimulace hepatorenální funkce), Ficus carica (nadměrná hmotnost).

 

Dávkování 1: 1 kapka léku v potenci D1 na 1kg váhy, rozdělena do 2-3 dávek denně, po dobu 4-8 týdnů.

 

Dávkování 2: Dospělí: 50 kapek (1/2 lžičky) jednou až třikrát denně. Děti mladší 12 let: 15 - 25 kapek jednou až třikrát denně, po dobu 4-8 týdnů.

 

Dávkování 3: používá se matečný macerát podle schématu 1 kapka na 1 kg děleno 10, rozdělené do 2-4dávek. Například na 80 kg váhy je to 80/10, to je 8 kapek na den rozdělené do 2-4 dávek, po dobu 4-8 týdnů.

 

Podobné: Fagus sylvatica.

 

Zdroje:

http://botany.cz/cs/fraxinus-excelsior/

http://botanika.wendys.cz/kytky/K592.php

Jiří Janča a Josef A. Zentrich, Herbář léčivých rostlin 5. díl

Philippe Andrianne, Velká kniha gemmoterapie

Josef A. Zentrich, Gemmoterapie - přírodní léčba pupeny

Jarmila Podhorná, Pupeny léčí

Internet

překlad © 2012 vilcakul

LED televízory