Třapatka úzkolistá (Echinacea angustifolia) čeleď Compositae

Je to léčivka amerických Indiánů, která dlouho skrývala své tajemství. Byla velmi slavná v Americe na začátku století, ale pak rozvojem chemického průmyslu upadla do zapomenutí, takže až teď získala zpět své místo mezi léčivkami. Echinacea byla léčivkou první pomoci u Indiánů žijících na pahorkatinách severní Ameriky.Z kořene udělaná kaše byla používaná jako teplý obklad na všechna zranění, uštípnutí hmyzu, i uštknutí hadem.Používali jí jako ústní vodu při bolestech zubů a dásní, čaj pili při nachlazení, při neštovicích, mumusu, osýpky a zánětu kloubů. Dnešní fytoterapeuté propagují Echinaceu jako přírodní antibiotikum, stimulantum přirozené imunity organizmu, na furunkly, na nachlazení, na infekce močových cest, při zánětu mandlí a jiných infekčních chorobách. Při infekčních nemocech Echinacea likviduje víry, bakterie, protozy a plísně zapříčiňující choroby, proto použití při těchto nemocech. Obsahuje přírodní antibiotikum(echinakozid), který má podobný účinek jako penicilín.Uchrání tkáně před útokem mikroorganizmů, imunitní systém je stimulován Echinacií, zvyšuje žravost buněk požíráčů. Při nachlazení se chová v imunitním systému jako interferon. Výborné výsledky dosáhli vědci v Německu při plísňových a ženských chorobách, ochrání bílé krvinky před ozářením a infekcí. Dobrý je i při zánětech kloubů, obsahuje kyselinu hialuron, která jako štít chrání tkáně před vniknutím mikrobu a maže klouby. Je to dost zajímavý lék , který má širokou oblast působení hlavně při akutním podaní. V Kentově repertoriu nálezáme symptomy různých bolestí břicha, hlavy, hrdla, hrudníku, končetin, uší, zad, močového měchýře, obličeje, zubů, žaludku, ústa atd. Dále jsou zaujímavé generálie: očkování po; zánět vnitřně; zánět zevně; zranění (kousnutí jedovatými zvířaty); černání zevních částí; puls častý, zvýšený, vypjatý; zranění jedovatými zvířaty; horečky různých typů.

Mysl: nesouhlas nesnese; otupělost; nechuť k duševní práci; smutek, podrubrika odpoledne; strach; zmatenost; přemýšlení nechuť.

Boericke : akutní infekce; příznaky otravy krve; septické stavy; erysipel; gangréna; zmírňuje bolesti v terminálním stádiu rakoviny; otravy jedy; pocit únavy; lokálně jako desinfekce a antiseptikum.

Stauffer: antiseptikum, záněty, septické horečky, zimnice, návaly horka, pocení. Slabost srdce a sklon ke kolapsům, mozkové symptomy. Špatně vyvíjející se záněty( hnisání), tvorba abscesů. Vyčerpávající průjmy, apendicitis (podpůrná léčba ), popáleniny, omrzliny, vně jako mastičky.
Podobné účinky: Ars, Bapt, Lach, Rhus – t.
Energie a chuť : Chladná, hořká, štiplavá.

Echinacea je úzce spjatá s eklektiky, do dnešních dnů nejvýznamnějším, největším fytoterapéutickým hnutím západu. Ekletickou medicínu založil okolo roku 1850 dr. Wooster Beach, který si dal za cíl prozkoumat léčivé rostliny původního obyvatelstva a sloučit tyto poznatky s tehdejšími znalostmi z homeopatie a západní vědy. Počet vysoce kvalifikovaných lékařů se dal počítat na tísice, byly mezi němi i ženy, které se díky tomu to hnutí dostaly do lékařské společnosti. Vydali hodně odborných knih, uveřejňovali hodně článků ve svých odborných časopisech. Hlavním střediskem ekletického hnutí se stala univerzita v Cincinatice, v státě Ohio, kde uprostřed 19. století rozkvétala nauka o rostlinách. Tu pracovali takový odbornici, jako byli dr. King, dr. Ellingwood, dr. Cook, dr. Scudder, dr. Felter a nejznámější herbalista doby, dr. John Uri Lloyd. On sestavil s velkou odborností léky z léčivých rostlin, které se používaly po celé Americe. První, kdo poznal účinky této rostliny byly přistěhovalci, kteří osídlili dobyté území po Indiánech. Tak se dostala do lidového léčitelství, až v roce 1870 si dr. H. C. F. Meyer nechává patentovat přípravek z Echinacei, jako Meyerovi kapky na pročištění krve. Tento prostředek je doporučován jako absolutní lék na uštknutí hadem, při otravě krvi a jiné choroby. Podle patentu prostředku přisoudili pojmenovaní „hadí olej“. Dr. Meyer si byl jistý působením Echinacei a poslal vzorku na univerzitu do Cincinatiky, dr. Lloydovi. Ten jí určil jako Echinacey, ale překvapilo ho, co bylo napsáno na lahvičce, podle čehož to byl absolutní lék na uštknutí hadem. Nechtěl to jako odborník na fytoterapii uznat, a dr. Meyer mu odepsal, že si je jist působením Echinacey, a aby to dokázal přijede na univerzitu a nechá se uštknout chřestýšem. Dr. Lloyd toto odmítl, ale dr. Meyer se nevzdal a poslal několik amerických léčivek dr. Johnu Kingovi,kolegovi dr. Lloyda, který už psal o jejím použití Indiány. Dr. King prozkoumal Echinaceu a potom, když jí úspěšně použil při poštípání včelami, při chronickém krvácení z nosu, při vředech předkolení a kojenecké cholery, uznal její léčivé působení. Potom i dr. Lloyd byl nucen uznat Echinaceu a vyhlásil jí za prostředek, který se může použít při ranách, při poštípání jedovatým hmyzem, při otravě krvi, diftérii, při zápalu mozkových blán, při neštovicích, při chřipce, při malárií, při skarlátu, syfilis a gangrény. Nadšení dr. Lloyda nebylo jenom vědecké. V rodinném podnikání, Lloyd Brothers Pharmacist vyvinul hodně přípravků z Echinacey, které od roku 1890 – 1920 byly uznávané po celých státech jako proti infekční prostředek. Na počátku 20. století už nebylo takové domácí lékarničky, kde by nebyla tinktura z Echinacey. Na neštěstí Echinacea upadla v zapomnění v šarvátkách mezi eklektiky a ortodoxní medicínou.Každý tábor byl nepřátelský proti lékům druhého táboru, takže v roce 1930, když už antibiotika byly k dostání, začala se Echinacea vytrácet z podvědomí lidí. Toto trvalo do 70. let, do zrození Echinacey.

Já ve své praxi používám Echinaceu purpureu, známou taky pod jménem Třapatka nachová. U nás se bez problémů pěstuje. Rostlina je využívaná celá, květ, list i kořen, který má nejvíce účinných látek. Při zevní aplikaci droga účinně hojí rány a zranění. Výrazně zvyšuje imunitu, obsahuje přírodní antibiotikum, které není škodlivé na lidský organismus.Bylo zjištěno i kancerostatické působení na bázi podobného účinku, jako vykazuje nedostatkový interferon. Tlumí vnímání bolesti. Osvědčila se mi potence D 4, která je dobrá akutně i preventivně, při angínách, při chřipkových epidemiích a nachlazení. Doporučuji i potenci D 6 , která je k dostání v lékárnách. Osvědčila se v rodině i v širokém příbuzenstvu si jí oblíbili. Tímto jsem chtěl váženým čtenářům přiblížit jeden malý lék, z mnoha malých léků. Ještě pro zajímavost dr. Sankaran řadí Echinaceu k lékům syfilitického miasmatu, a v mé praxi má dobrý vliv na lidi se syfilitickou konstitucí.


LED televízory