Kostival lékařský (Symphytum officinale)

Milí čtenáři, chci vám představit další malý lék z mnoha malých léků. Jedná se o kostival, který je hojnou rostlinou našeho pásma.
Je to vytrvalá rostlina s tlustým, bohatě větveným černým oddenkem, který je na lomu bílý. Má silnou, hranatou a dužnatou lodyhu, na které jsou střídavě velké tmavozelené listy, podlouhlé kopinaté. Květy jsou většinou fialové, uspořádány ve vrcholových vijanech. Kostivalové drogy obsahují vysoce hojivý purinový derivát alantoin, alkaloidy intermedin a acetylintermedin, consolidin, consolicin, symphytin, echimidin, laziokarpin, symhytocynoglossin, dále metylpyronin, lykopsamin, acetyllykopsamin, třísloviny, sliz, škrob, triterpeny, steroly, aminokyseliny, pryskyřice, silice, cholin a další látky. Protože některé z alkaloidů jsou tzv. pyrolizidinového typu, který je charakteristický svým nepříznivým vlivem na jaterní parenchym, musíme zachovat určitou opatrnost zejména při vnitřním užívání. Kontraindikacím předejdeme homeopatickým zpracováním kostivalu, kdy se rozšíří léčebné spektrum této drogy spolu s omezením škodlivých účinků. Jelikož se jedná o malý lék, je v naší literatuře jen málo pramenů, ze kterých by bylo možné čerpat. V následujícím textu se můžete sami přesvědčit, že se jedná o velmi potřebný lék naší doby.Již ve starověku se kořen kostivalu používal na obklady ran, neboť naši předkové předpokládali, že podporuje jejich srůstání a hojení. Dokonce přišli na to, že když ho povaří, vznikne lepivá masa, která po čase ztvrdne. Proto byl často používán v bitvách na zlomeniny, kdy se v této mase namočené obvazy obtočily kolem zlomeniny. Uschlé obvazy ztvrdly a tím stabilizovaly zlomeninu a fungovaly tak jako předchůdce sádrového obvazu. Proto si rostlina zasloužila lidový název „kostihoj" či „kostival".

V 1. století žijící řecký doktor Dioskoridés ho doporučoval při problémech s dýchacími cestami, při žaludečních a střevních potížích. V17. století o něm píše anglický herbalista Nicholas Culpeper, který hodně předepisoval podle tzv. doktríny signatur: „Podle lepivého a slizkého kořene kostivalu ho používám při všech vnitřních hlenech, vně po celém těle, na poranění masa nebo svalu." Dále ho doporučoval na horečku, dnu, hemeroidy, gangrénu, dýchací cesty a menstruační problémy. V dnešní době je oblíbený pro své léčivé účinky u žaludečních vředů, vředů předkolení, vnitřním krvácení, při zahlenění hrdla, při krvácejících dásních, při chrapotu a žaludečních problémech a samozřejmě při všech problémech s kostmi, klouby a chrupavkami.

BOERICKE — MATERIA MEDICA

Kořen kostivalu obsahuje látky, které stimulují přerůstání epitelu přes povrch vředů. Celkově je indikován k léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů. Také bolesti žaludku, a zevně při pruritu ani. Poranění synovie, šlach a periostu. Má celkový vliv na klouby. Neuralgie kolene.

Velmi užitečný u poranění, která pronikají do perinea a kostí, U NEHOJÍCÍCH SE ZLOMENIN, dráždění pahýlu po amputaci, dráždění kosti v místě fraktury. Psoatické abscesy. PICHAVÉ BOLESTI a citlivost periostu.

Hlava
Bolesti v týle, na vrcholu a v čele, mění místa. Bolest postupuje dolů po nosních kostech. Zánět dolní čelisti, tuhý, zarudlý, zduřelý.

Oči
BOLESTI OKA PO ÚRAZU TUPÝM TĚLESEM. Při traumatech oka se mu žádný lék nevyrovná.

Vztahy
Srovnej: Arn, Calc-p.
Dávkování
Tinktura. Zevně v obkladech při otlacích a vředech a pruritu ani.> PHATAK — MATERIA MEDICA

Všeobecně
Symphytum je velký lék na poranění chrupavek; působí na kostní blány; v případech velké bolesti. Bolestivé, staré poranění. Zlomeniny s úlomky (mnohočetné zlomeniny). Bodavé, vystřelující bolesti, které přetrvávají i po zahojení rány, zhoršení dotykem. Symphytum je užitečné po operaci, kdy pahýl zůstává citlivý, nebo když zlomené kosti nesrostou. Rány šířící se ke hrázi. Nedostatečné vytvoření kalusu. Onemocnění kloubů. Bolesti kloubů, v koleně. Obklady dají do pořádku otoky, které zapříčinily poranění nebo výrůstky. V bránicovém svalu vytvořený absces. Sarkomy.

Zhoršení
PORANĚNI. Pohmožděniny tupým předmětem. Dotek. Sexuální excesy.
Hlava
Bolest hlavy měnící místo.
Oči
Poranění oka způsobené tupými předměty, údery pěstí, rány. Křečovitě zavřené oko.
Tvář
Poranění tváře. Maligní nádor v pravé dutině.
Žaludek
Vředy. Bolest v oblasti pupku, zhoršení, když sedí.
Záda
Bolesti v zádech ze sexuálních excesů, ze zápasení, z náhlého pohybu. Caries obratlů.
Kůže
Chlad kůže na dotek.
Vztahy
Arn, Calc-p

OSTATNÍ REFERENCE
V knize „Homeopatická terapie" od francouzských autorů se můžeme dočíst následující:
V obraze jsou ostré bolesti následkem zlomeniny, respektive periostální bolesti během léčby či po léčbě úrazu kostí nebo okostice. Zhoršení dotekem. Je to lék traumat oční koule, které jsou způsobené tupým předmětem, přičemž měkké části oka zůstávají nepoškozené (tenisový míček, rána pěstí atd.)

Dále je známé použití Symphyta při rakovině kostní dřeně, indický lékař Ramakrishnana, který je znám v homeopatickém světě jako velký praktik na případy rakoviny, používá tento lék při rakovině maxillárního antra, nasopharyngu, otopha-ryngu (u periosteálních tumorů). Pise o něm, že má silnou afinitu ke kostem a dá se použít při jakékoliv infekci a rakovině kosti a okostice. Vhodné u osteomyelitidy, společně s Ars-i. Sarkomy, Ewingův tumor a osteoc-laustom — samoomezujicí rakovina kosti, která se nešíří. Použil ho jako následující lék při léčbě leukémie, na kterou má nesmírný účinek, protože má silnou afinitu ke kostní dřeni.

Z praxe a znalosti některých případů lékařů a léčitelů, kteří se zabývají chiropraxí — Symphytum je nejdůležitějším lékem jejich praxe. Používá se při všech manipulacích s páteří, na uvolnění tkání, na obklady postižených částí, po kterých se lépe a spolehlivě vykonává chiropraktická manipulace. Výborný prostředek při všech problémech s kostmi, při nataženém svalu, poraněné chrupavce, kloubu.

 Návod na výrobu kostivalového mazání na klouby a kosti

Kořeny kostivalu je třeba sbírat později na podzim, když už uschnou listy a všechna síla rostlinky šla do kořenu na přezimování. V tomto termíně vykopete kořeny, které musíte nejdříve umýt. Poté se kořeny pokrájí na drobno nebo se mohou i pomlet, takto vzniknutou masu zalejete dobrou domácí palénkou alespoň v 60% koncentraci v hmotnostním poměru 1:5 nebo 2:5 (např. na 1 kg kořenů by mělo jít 5 litrů pálenky). Poté necháte tento macerát minimálně 6 týdnů luhovat někde ve stínu, sem tam ho můžete i promíchat vařečkou. Po šesti týdnech si můžete tuto tinkturu odlít do předem připravené nádoby, zbylé kořeny dáte do starého hrnce a zalejete destilovanou nebo převářenou vodou a dáte na plyn vářit. Zásadou je vařit na malém plyně do té doby, dokud se neobjeví na povrchu odvaru bílá pěna, odvar sem tam promícháme a dáváme pozor na to, aby nevykypěl jako mléko. Asi po 1-2 hodině varu plyn vypneme a necháme odvar vychladnout. Po vychladnutí smícháme mateřskou tinkturu s odvarem tak, aby výsledná koncentrace alkoholu tinktury byla 7 - 8%, silnější koncentrace by popálila kůži při obkladech. Potom můžeme konečný produkt rozlít do 1,5 l umělých nebo skleněných flášek a uskládnit. V případě potřeby můžeme použít zevně formou obkladů na všechny problémy s klouby, kostmi, páteře a svalstva nebo jen mazat postižené části těla. Po úrazech a následné rehabilitaci je kostivalové mazání to nejlepší, co můžete pro rychlou rekonvalescenci udělat! 
Čím déle necháte luhovat kostivalové kořeny, tím budete mít kvalitnější tinkturu, poznáte to podle toho, že je dost mastná. Já někdy nechám kořeny kostivalu v palénce i půl roku a někdy i rok. Dostanete tak velmi kvalitní mazání na kosti, které v žádné lékárně nedostanete! Takhle připravená tinktura vydrží ve fláškách i 2 až 3 roky, bez toho že by se zkazila.


LED televízory