Okřehek menší (Lemna minor) čeleď Lemnaceae

Jedná se o extrémně redukované vodní rostliny, které jsou volně plovoucí na hladině či ponořené, jsou jednoleté, jednodomé s jednopohlavnými květy. Celá lodyha má „stélkovitý tvar“, „stélka“ je drobná, široce vejčitá, podlouhlá, či obvejčitá, někdy vypouklá. Listy zcela chybí, kořeny jsou přítomny, na každou „stélku“ připadá jen 1 kořen. Někteří autoři však považují „stélku“ za list. Často převažuje vegetativní rozmnožování nad pohlavním a rostliny vytvářejí rozsáhlé kolonie, některé druhy kvetou jen velmi vzácně. Květy jsou v redukovaných květenstvích obsahujících většinou 3 květy, květenství je uzavřeno v drobném toulcovitém membránovitém listenu. Okvětí chybí. Samčích květy jsou v květenství většinou 2 a jsou redukované na 1 tyčinku. Samičí květ redukován na gyneceum, které je zdánlivě složené z 1 plodolistu, zdánlivě monomerické (snad by mohlo být interpretováno jako pseudomonomerické), semeník je svrchní. Plod je suchý, nepukavý měchýřek obsahující 1-5 semen.



Je známo asi 13 druhů, které jsou rozšířeny skoro po celém světě, snad kromě Arktidy a Antarktidy.
V ČR jsou v současnosti známy 4 druhy. Velmi hojnou vodní rostlinou je okřehek menší (Lemna minor). V eutrofních vodách nižších poloh roste okřehek hrbatý (Lemna gibba). Okřehek trojbrázdý (Lemna trisulca) má „lístky“ (kromě doby květu) zcela ponořené a je to také druh nižších poloh. Poměrně nedávno byl v ČR potvrzen výskyt druhu okřehek červený (Lemna turionifera). Očekává se i nález okřehku nejmenšího (Lemna minuta).

• Lemna aequinoctialis Welwitsch – většina světa
• Lemna disperma Hegelm. – Austrálie
• Lemna gibba L. okřehek hrbatý – většina světa v Austrálii adventivně
• Lemna minor L. okřehek menší – celý svět, v Austrálii a na Novém Zélandě jen adventivně
• Lemna minuta Kunth okřehek nejmenší – Severní Amerika, Střední Amerika, Jižní Amerika, adventivně i Evropa a Asie
• Lemna obscura (Austin) Daubs – Severní Amerika, Střední Amerika, Jižní Amerika
• Lemna parodiana Giardelli – Jižní Amerika
• Lemna perpusilla Torrey – Severní Amerika
• Lemna trisulca Linnaeus okřehek trojbrázdý – skoro celý svět, chybí v Jižní Americe a v ledových krajinách.
• Lemna turionifera Landolt okřehek červený – Severní Amerika, Střední Amerika, Evropa a Asie
• Lemna valdiviana Philippi – Severní Amerika, Střední Amerika, Jižní Amerika
• Lemna yungensis Landolt – Jižní Amerika
• a další

Okřehek má výborné akumulační schopnosti, pozorované zejména u sloučenin dusíku, fosforu a u těžkých kovů. Jeho kultivace je jednoduchá a nenáročná a nevyžaduje zvláštní zařízení. Proto se často používá v laboratořích na pokusy a různé experimenty.

Fytoterapie

Okřehek menší je vodní rostlinka, redukovaná v lístek o průměru několika milimetrů. Plave na hladině stojatých vod, zpravidla v mnohočetných koloniích. Je to trvalka s velmi krátkým stonkovitým článkem a nevětveným kořínkem. Jasně zelené lístky mívají někdy červený rub. Kvete velmi vzácně, zpravidla v květnu a červnu. Je to hojná rostlinka, tvořící rozsáhlé kolonie, zejména ve vodách bohatých na živiny.
Má značný obsah proteinů, slizů, flavonoidů a solí halogenových prvků, především brómu a jódu, přítomná je i řada organických vázaných minerálních látek.

Lemna minor má protihorečnaté působení, vykazuje značný protialergický účinek, projevující se hlavně při alergických otocích a při senné rýmě. Vhodný do čajových směsí při nervových a cévních chorobách, např. při parkinsonismu, epilepsii, Meniérově chorobě, kardiovaskulární astenii, Buergherově chorobě, při stavech po náhlých mozkových příhodách, po otřesech mozku apdb. Pozoruhodná je jeho schopnost snižovat místně i celkově teplotu – 3 kapky potence D3 každých 15 minut. Zevně jako obklad trupu při horečnatých infekčních chorobách, při chronické rýmě, kataru nosohltanu a nosních polypech. Dále na záněty kloubů, žil, hemeroidů i zánět jater – výrazně tlumí bolestivost zánětu. Je to dobrý močopudný prostředek a antirevmatikum. Droga působí i hemostaticky, proto tlumí vnější i vnitřní krvácení, vhodná při gynekologických problémech. Poskytuje účinnou pomoc i při průduškovém astmatu, snižuje hladinu krevního cukru i při diabetu II. Typu.

Obsah prvků:
Ag, Al, As, Au, Ca, Cd, Ce, Cl, Cu, Er, F, H, In, La, Li, Mg, Na, Ni, O, Os, Pt, Rb, S, Sm, V, Zr.

Homeopatie

Jedná se o vodní rostlinku Lemna menší (Lem- m.). Okřehek. N. O. Lemancee nebo Pistiacee. Tvoří zelenou pěnu na hladině na stojatých rybnících a příkopech. Tu se nachází ve dvou variantách, Lemna minor a Lemna gibba.
Používá se výtažek z celé čerstvé rostliny. Čerstvá rostlina je rozdrcena na cimprcampr a macerovaná v dvojnásobném množství alkoholu podle váhy. Historická dávka: Výtažek a všechny potence, třetí až třicátá potence.

Používá se v případech velmi ucpaného nosu, které nereagují na žádnou léčbu. Obstrukce je způsobená otokem nosních skořep a obvykle není doprovázen výtokem. Stav se nápadně zhoršuje chladným, vlhkým počasím. Pocit zkaženého dechu nebo pachuti v ústech. Ztráta čichu. Podává se v případech, kdy se u pacienta neobjevily žádné jiné symptomy a má jen úporně ucpaný nos – klíčový symptom léku.

Klinický: Katar, rýma, obstrukce s nebo bez polypů, odporný zápach z nosu, nepříjemná chuť v ústech při probouzení ráno, zhoršení vlhkým počasím a zvláště za prudkého deště. Astma z nosní obstrukce, horší ve vlhkém počasí.

Hlavní indikace jsou: Ztráta čichu. Strupovité; okoralé, zhnisané a krvavé katarální záněty nosu. Ofenzivní výtok z nosu. Nosní nádory. Hltanový katar.

Charakteristika: V případě ohromné nosní obstrukce která nereagovala na žádné dobře indikované léky, může Lemna Minor odvést dobrou práci. Obstrukce je obecně bez průchodu a značně se zhoršuje chladným, vlhkým počasím.

Vděčíme za tento lék Dr. Cooperovi, který objevil okřehek menší, s jeho brilantním zeleným listem a měchýřem podle zákona podobnosti. Některé dosavadní klinické experimenty potvrdily to, že Lemna má velmi blízký vztah k nosu, proto je prospěšný v případě nosní obstrukce a kataru s nebo bez polypů.
Ošklivý zápach z nosu a nepříjemná pachuť ráno v ústech po probuzení jsou údaje, které také s modalitami zhoršení ve vlhkém počasí, a zvláště za hustého deště patří do obrazu tohoto léku.
Burnett zaznamenal několik případů nosních polypů, u kterých byla nesmírná úleva dosažena srážením otoku díky Lemně minor, ale ne aktuální léčbou.
Cooperovi poznámky o tomto léku: "Použitelný v případech maligních nosních nádorů, které byly chirurgický vyjmuty a následkem toho dochází k otokům a obstrukci, úleva se často jeví jen jako dočasná, kdy případ vyžaduje jen opakování jednotlivých dávek." Astma z nosní obstrukce horší se ve vlhkém počasí bylo vyléčené tímto lékem.
Já jsem odstranil s Lemna minor D 3 podávanou čtyřikrát za den velmi chronický katar u jedné dámy a zároveň se její čich stal odolný k silným vůním - navoněných květin, které nemohla předtím snést.
U jednoho muže jsem vyléčil s Lemna minor, podávanou třikrát za den zatěžující katarální zánět nosu. Předtím každé ráno vysmrkal dva kapesníky se žlutým soplem, než se vyčistil jeho nos.
Cooper léčil všechny případy jednotlivými dávkami výtažku, dovolující jim vyčerpat jejich účinek před opakováním léku.

Symptomy Lem-m. z Murphyho repertoria v 2°

CHOROBY - POLYPY, obecně
NOS - POLYPY, nosní
POKOŽKA - POLYPY, pokožka
PROSTŘEDÍ -VLHKÉ počasí, zhorš.
PROSTŘEDÍ -VLHKOST, obecně, zhorš.

Symptomy Lem-m. z Murphyho repertoria v 1°

CHOROBY - ASTMA
CHOROBY - ZÁNĚT DUTIN, infekce, nos - postnazální katar - hlen, s odkapávání
HRDLO - SUCHOST, hrdlo
HRDLO - SUCHOST, hrdlo - nasofarynx
JAZYK - CHUŤ, obecně - hnilobná - ráno -vstávání
MYSL - VINA, pocity - sny, v
NOS - KATAR, hlen, městnání
NOS - RÝMA, obecně -chronická, dlouhotrvající
NOS -STRUNA jako, bolest, do ucha
NOS -UCPANÉ nosní průchody - chronicky
NOS -UCPANÉ nosní průchody - nos, obstrukce, vlhké počasí zhorš.
NOS -UCPANÉ nosní průchody - vlhké počasí zhorš.
NOS -ZÁNĚT DUTIN, infekce - zadní rýma, katar - hlen, s kapáním z nosu
NOS -ZÁNĚT, nos - zadní část nosu v, chronický - hlen, se stékáním
PLÍCE - ASTMA, obecně
PROSTŘEDÍ -VLHKOST, obecně, zhorš. - promočení, zhorš. - nohy
REKTUM - PRŮJEM, obecně - hlučný

Boericke Materie medika

LEMNA MINOR

Zánětlivý lék. Vliv především na nostrily. NOSNÍ POLYPY; ZDUŘELÉ SKOŘEPINY. ATROFICKÁ RÝMA. Astma v důsledku obstrukce nosu; horší za vlhkého počasí.

Nos.
HNILOBNÝ ZÁPACH; ztráta čichu. Krusty a hojný hnisavý výtok. Rýma v zadní části nosu. Bolest jako struna mezi nostrilami a ušima. Zmírňuje obstrukci nosu, když se jedná o zduření sliznic. Sucho v nosohltanu.

Ústa.
ODPORNÁ PACHUŤ ráno když vstává. Suchost v hltanu a hrtanu.

Břicho.
Sklony k hlasitým průjmům.
Modality.
ZHORŠENÍ ve vlhkém, deštivém počasí, hlavně při SILNÝCH DEŠTÍCH.

Vztahy.
Srovnej: Dulc. (vlhké prostředí a mlhy). Calc.; Teucr.; Calend.; Nat.sulph.

Dávkování.
Třetí až třicátá potence.

Případy Lem-m. léčitele Štefana Ondriše

Případ č.1
30letá pacientka přichází na jaře roku 2006, má velkou alergii a astma, necitlivost nosu, stále ji teče z nosu. Nos má ucpaný, dále má pacientka oslabenou imunitu, pociťuje únavu, trpí nespavostí a má značně snížený sexuální apetit. Byla tak unavená, že jí musel manžel pomáhat s domácími prácemi. Po vyšetření jsem pacientce předepsal lék Lemna minor D10 spolu s lékem Agaricus campester D10 3x denně 6 kapek. Po měsíci užívání těchto léků se pacientce vrátil čich, ztratily se problémy s nespavostí, zlepšila se jí imunita a začala pracovat. Manžel jí už nemusel pomáhat s domácími prácemi, zvládala to už sama. Nos je v pořádku a zmizelo i chrápání pacientky, už spí s manželem a cítí se dobře.

Případ č.2
60letý pacient přichází s problémem páteře, kterou bylo třeba napravit. Měl velmi ucpaný nos a tak jsem mu podal lék Lemna minor D6, který pacient užíval 3x denně 6 kapek. Po šesti týdnech na kontrole se mě pacient ptal: „Co jsem mu to dal za lék?“. Pacient se cítí dobře a zmizely mu problémy s ucpaným nosem, zlepšila se imunita, je vitálnější a stále se dívá po mladých ženách. Mimo to i přestal chrápat, takže i to bylo pozitivní působení léku.

Případ č.3
18letá studentka přichází v roce 2006 s problémem ucpaného nosu, podán lék Lemna minor D6 3x denně 6 kapek. Po týdnu užívání tohoto léku pacientka nemá žádné problémy a říká o svém stavu: „Je zajímavé, že se dokážu lépe soustředit, necítím únavu a jsem vitálnější. I když chodím později spát, ráno jsem jako rybička a to jsem předtím nebyla“.

Případ č. 4
52letá pacientka přichází vystrašená od doktora s diagnózou alergie a astma. Pacientka měla rýmu s hojným výtokem, který už přetrvávala delší období, dále měla zakalené oči, psychicky byla na dně a unavená.
Diagnostikoval jsem jí úbytek ženských hormonů, proto jsem jí předepsal dva léky, jeden na hormonální systém a druhý na alergií a astma. Prvním lékem byl lék Glycyrrhiza glabra D 10 a druhým byl lék na alergii a astma Lemna minor D10 a Agaricus campester D10. Pacientka chodila na kontrolu každé tři měsíce, po devíti měsících alergie a astma ustoupilo, ráno už nesmrká a cítí se velmi dobře. Ví se lépe soustředit a po těchto lécích je vitálnější, jezdí denně 150 km autem, předtím to nedokázala.

Případ č. 5
Na jaře roku 2005 přichází ke mně 52letá pacientka, která si stěžuje na problémy s pateří. Při vyšetření jsem jí diagnostikoval cystu na levém vaječníku a velkou infekci v pohlavních cestách. Podal jsem jí lék na infekci a lék Rubus idaeus na vaječníky, po šesti týdnech se její stav o něco zlepšil. Při další kontrole jsem u pacientky zjistil ztvrdnutí podbřiška, užívala léky předepsané doktorem a to způsobilo zhoršení jejího stavu a velkou bolestivost.
V roce 2006 ke mně pacientka zase přišla, že se její stav zhoršil a byla jí diagnostikovaná alergie a astma. Byla tak vylekaná z této diagnózy, nedokázala se soustředit, byla unavená a měla vypouklé zakalené oči. Věděl jsem, že tento případ se dostal do stadia, kdy už mohlo být pozdě obrátit tento stav na stav zdraví. Proto jsem zvolil u této pacientky kombinaci léčby masáže, fytoterapie, gemmaterapie a homeopatie. Z gemmaterapie byl pacientce podán lék Rubus idaeus, Pinus sylvestris, z fytoterapie polykompozitum „Mnišský lék“ a z homeopatie léky Lemna minor D10 a Agaricus campester D10 na alergii a astma.
Na kontrole po sedmi týdnech pacientka referuje o menším zlepšení a ústupu bolestí, byla veselejší. Další terapie byla se stejnými léky jen v silnější potenci, na podzim na vyšetření má pacientka měkčí podbřiško, na masáži se směje a má lepší náladu. Nos už nemá ucpaný, dokáže se lépe soustředit a lépe spává. V lednu 2007 dostala třetí dávku léků na alergii a astma, „Mnišský lék“ a Rubus idaeus na ženské hormony a cystu, na Medicago sativa na látkovou výměnu. V březnu 2007 na poslední kontrole je pacientka jako úplně vyměněná, podbřiško je měkké, astma a alergie je vyléčená, imunita zlepšená a i vaječníky jsou v pořádku.

Tímto článkem jsem Vám chtěl jen představit jednoho zástupce ze skupiny tzv. „malých léků“, které někdy mohou být řešením neléčitelných symptomů, ať už symptomaticky nebo konstitučně. Zajímavé je na případech léčitele Štefana Ondriše, že u pacientů docházelo léčbou fyzických symptomů i k úlevě na mentální a emocionální úrovni, což je potvrzením úspěšnosti léčby.

Zdroje:
Jiří Janča a Josef A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Homeopatické zdroje na internetu
Dr. Robin Murphy: Syntetické repertorium
W.a O. Boericke: Homeopatická Materie medika s repertoriem
http://cs.wikipedia.org./wiki/Hydrofyty
p. Štefan Ondriš

© 2007 překlad vilcakul.extra.hu


LED televízory