Případ "poruchy trávení"

Případ odebrán 23. 10. 2001
Žena, 32 let, profesorka na gymnáziu, pochází z učitelské rodiny, otec ředitel a matka učitelka. Přichází s problémy se žaludkem, zvýšená nervozita žaludečního nervu a neustalá bolest. Nejvýraznější potíž je bolest v oblasti jater, pravé podžebří i žaludek. Bolest se šíří přes bok dozadu k pravé lopatce nebo má pocit, že bolest jde od pravé lopatky do jater, je to bolestivé na dotek, zasažená je jenom pravá strana. Má málo energie, je unavená i přesto, že učí jenom 4 hodiny.


Další problémy: v minulosti měla problémy se štítnou žlázou, hyperfunkce - cysta na pravé straně, byla na operaci a bere Thyroxin 25,1x denně ( ráno ). Dále měla problém s otěhotněním, který zmizel po operaci štítné žlázy. Potom uvádí vřed na dvanácterníku, léčen alopaticky. V těhotenství nervozita, nevolnost a zvracení. Psychický stres z toho, že doktoři tvrdili, že plod bude geneticky postižen. Porod komplikovanější, neotevírala se. Dítě se narodilo zdravé, kdysi jsem ho léčil, když mělo 10 měsíců a dobře reagovalo na Sulphur LM 1, po kterém mu zmizely kožní erupce a uklidnilo se. To samé se zopakovalo při druhém těhotenství a i tu se narodila zdravá holčička. Potom nastaly problémy se starším synem, který je na sestřičku hrozně žárlivý. Musí vstávat v noci k dětem, hlavně k synovi, který si vynucuje její pozornost. Z toho je nervózní a nevyspalá, snadno se rozčílí a křičí, často i bezdůvodně. Hodně je sama s dětmi a chod domácnosti je na ní, manžel hodně pryč kvůli práci. Dále nespavost, neklidný spánek, celkový pocit diskomfortu. Mívá často zácpu, stolice po 2 - 3 dnech. 

Mentální symptomy: Má málo sebejistoty - nedostatek sebevědomí. Velká nervozita při zkouškách a před vystoupením na veřejnosti, někdy kvůli tomu nemůže spát a musí nad tím přemýšlet. Má odpor k samotě, touha po společnosti. Ráda řídí auto, má dominantního manžela a musí se podřizovat. Teď jí trápí i konflikt s tchýní, která je velmi dominantní a do všeho strká nos, klientka se vyhýbala střetům, ale teď se pohádali, když se jí opovážila odporovat.

Generální příznaky: Problémy jsou intenzivnější odpoledne, někdy kolem 16 hodiny, chlad <, teplo >, výrazná pravostrannost, šaty uvolnění >, jídlo >, nedostatek vitálního tepla, touha po čerstvém vzduchu.

Jídlo: chce sladkosti, těstoviny, maso, má ráda sýry a jídlo nejradši horké. Averze k zelí v jakékoliv formě, ke kyselému a k těžkým jídlům.

Podle repertorizace vychází vysoko polychrest Lycopodium clavatum, ale podle výrazného klíčového symptomu, to je šíření se bolesti od jater k pravé lopatce, což poukazuje na komplementární lék Lycopodia a to na Chelidonium. Volím strategií předepsání akutního drenážního léku Chelidonium majus D3, 3x denně 15 kapek, před jídlem, a po kontrole podle potřeby bude následovat hloubkový konstituční lék, v tomto případě Lyc. Začala brát lék 27. 10. 2001.

Kontrola 13.12. 2001

Týden po užívání léku se objevil trošku žlutý výtok, který po týdnu sám od sebe zmizel a byl následován silnými záchvaty kašle, pocity dušení. Nevěděla vykašlat hlen, pomáhal jí horký obklad obličeje, expektorace byla žlutá. Vzala Calcium a Ambrobene sirup na vykašlání, potom úleva. Měla taky týden rýmu se žlutým výtokem. Bolesti v oblasti jater se začaly zmírňovat už týden po užívání léku, už jí nebolí pravý bok, ani záda nebolí v lopatce, ani v citlivém bodu pravé lopatky. Bolest přetrvává v ústí žaludku a kolem pupku, ale není tak intenzivní, jenom na dotek a tlak. Začala lépe spát, je klidnější a má lepší náladu. Upravil se i vztah s tchýní, ve škole je to lehčí a volnější, menší psychická zátěž. Má více energie a už není tolik unavená, má více klidu a je vyrovnanější. Žízeň a chutě stejné jako před podáváním léku, zlepšení jídlem. Neobjevil se žádný nový symptom, co by předtím neměla. Snížila se potřeba analgetik, předtím užila každý den a teď po dobu léčby byla nucená vzít jenom 2x při bolestech v noci. Má častější stolici, jí více mléčných výrobků.

Měla jeden výrazný sen o teroristickém útoku na budovu World Trade Center v New Yorku, byla v jednom věžáku na horním poschodí, unikali dolů, ale nevěděli jít ven. Pak seděli odevzdaně v restauraci a čekali na konec. Všude panika a lidé se pokoušeli zachránit své holé životy. Vše prožívala živě, pamatovala si všechny detaily a ten sen na ní udělal hluboký dojem. Měla z něj pocit beznaděje,úplného se odevzdání, někoho objala a plakala. Na to se vzbudila a byla velmi rozrušená, ještě i teď na to nemůže zapomenout. Před podáním léku moc nesnila a už vůbec si své sny nepamatovala.

Je tu vidět zlepšení na všech úrovních, které následovalo po tzv. homeopatickém zhoršení, což je při takové nízké potenci dost zajímavé. Chelidonium pomohlo vyčistit případ a pacientka byla připravená na konstituční léčbu. Doporučeno Lycopodium clavatum C 200, 1 dávka a kontrola podle potřeby za 2 - 3 měsíce.

 

LED televízory