Ampelopsis weitchii - Loubinec trojlaločný (psí víno)

Rozšíření a vzhled: Loubinec trojlaločný je popínavá dřevina. V českých podmínkách šplhá do výšky až 20 metrů. Listy jsou střídavé, opadavé, jednoduché, většinou trojlaločné, s pilovitým okrajem. Jen na mladých rostlinách nebo na dolních větvích mohou být trojčetné. Na podzim dochází před opadem k jejich výraznému zbarvení do oranžové až karmínové barvy. Pro šplhání a přichycování na podkladu vytváří víceramenné úponky, které jsou zakončené koncovými přísavnými destičkami. Květy jsou malé a zelené, ve vrcholících (které jsou na krátkých větévkách se 2 listy), kališních lístků je 5, korunní lístky jsou volné a je jich také 5. Tyčinek je 5. Semeník je dvoupouzdrý, srostlý se žláznatým terčem. V České republice kvete nejčastěji od června do července. Loubinec trojlaločný pochází z východní Asie, domácí je v Japonsku, Koreji a na Dálném východě. V České republice je nepůvodní, ale je často pěstován jako okrasná rostlina, která šplhá po zdech domů i po stromech. Vzácně zplaňuje do volné přírody nebo se zde vyskytuje jako pozůstatek staré kultury.

Sběr: čerstvé mladé výhonky.

 

INDIKACE:

Generálie: Lék na deformativní zánětlivé stavy (revmatickou polyartritida, revmatismus). Lék špatně se hojících zánětů, které se mohou stát chronické, ale ne maligními. Degenerativní změny kloubů, vazů, šlach a chrupavek. Pojivová tkáň, ukládání fibrinu – chronické postižení.

 

Kosti a klouby: Stimuluje regeneraci kloubů. Dobrý lék na chronicky revmatismu a revmatoidní artritidu, artrózu, bolesti kloubů, Osgood-Schlatterovu nemoc, ankylozujicí spondylitidu. Deformace a bolesti malých kloubů. Heberdenovy a Bouchardovy uzly. Osteoartritida. Tenisový loket. Chronická synovitida.

 

Oči: konjunktivita.

 

Vazy a šlachy: Vymknutí a slabost šlach. Stimuluje regeneraci chrupavek, vazů Je indikovaný při nezánětlivých stavech podráždění jako je aponeuróza, při ztrátě vazivové integrity, Dupuytrenově nemoci. Zabraňuje zkracování šlach, jejich sklerotizaci a zatvrdnutí. Je vhodný při namožení šlach a vazů při sportovních výkonech, regeneruje šlachy a vazy po traumatech, zranění. Achillova šlacha.

 

Muž: Peyronieho choroba.

 

Imunitní systém: imunosuprese.

 

Kůže: Léčba zánětlivých stavů, hojení srůstů. Pooperační jizvy, srůsty.

 

Kontraindikace: nejsou známy.

 

Doporučené kombinace: Ribes nigrum, Pinus Montana.

 

Dávkování 1: používá se 1 kapka léku D1 na 1kg váhy rozdělené na 2-3 dávky denně, po dobu 4-6 týdnů.

 

Dávkování 2: Dospělí: 50 kapek (1/2 lžičky) jednou až třikrát denně. Děti mladší 12 let: 15 - 25 kapek jednou až třikrát denně.

 

Dávkování 3: používá se matečný macerát podle schématu 1 kapka na 1 kg děleno 10, rozdělené do 3-4 dávek. Například na 80 kg váhy je to 80/10, to je 8 kapek na den rozdělené do 3-4 dávek.

 

Podobné: Rhus toxicodendron, Ribes nigrum, Pinus Montana, Vitis vinifera, Ruta graveolens.

 

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Loubinec_trojlaločný

Jiří Janča a Josef A. Zentrich, Herbář léčivých rostlin 5. díl

Philippe Andrianne, Velká kniha gemmoterapie

Josef A. Zentrich, Gemmoterapie - přírodní léčba pupeny

Jarmila Podhorná, Pupeny léčí

internet

překlad © 2012 vilcakul

LED televízory