Okoubaka aubrevillei

Historie
Okoubaka je tajemný léčivý strom, který používali medicínmani jako fetiš (talisman, amulet) v západní Africe. Tito léčitelé připravovali prášek z kůry tohoto stromu, který poté používali proti všem druhům otrav. Mnoho kmenových náčelníků vděčí tomuto přípravku za svůj život, když byli pozváni na hostinu ke konkurenčnímu kmeni. Části této rostliny se používají na odehnání zlých duchů. Z tohoto důvodu je tento strom považován za velmi cenný a je spojen s nejpřísnějším tabu, jeho použití je přísně vyhrazeno pro místní šámani a medicínmani.


Je tu i zajímavý příběh, jak se dostal tento přípravek do evropského léčitelství. Před několika roky přišel rodák ze západní Afriky k dr. Magdaleně Kunst ve Franfurktu a přinesl jí trošku drcené kůry Okoubaky. Upozornil ji přitom na to, že se tato kůra u nich doma používá po jídle jako protijed, když si nejsou jistí úmysly hostitelé a je tam podezření z otravy. Tento prášek okamžitě neutralizuje účinky jedu. Dr. Kunst, homeopat se okamžitě pouští do výroby homeopatického léku z této drcené kůry, který se používá při všech otravách z jídla. Poté se vydává na expedici do Afriky, aby našel další zdroje tohoto drahocenného léku. Z počátku se zdálo mimořádně těžké objevit tento strom, měl také obavy, že bude obtížné najít tento strom kvůli nekotrolované těžbě dřeva v západní Africe.


Botanická charakteristika
Okoubaka aubrevillei roste v džungli, kde vyroste i do výšky 40 metrů, jeho kmen může mít i 3 metry v obvodě. Strom má obrovskou korunu, listy mají vejcovitý tvar, jsou přibližně 15 cm dlouhé a 10 cm široké. Malé, žluté květy jsou uspořadané v trnech, v délce asi 15 cm na starších větvích. Plody jsou tvrdé, žluté barvy. Stejně jako ostatní členové této čeledě, je tento strom semi-parazitický. To může vysvětlovat, proč žádné jiné stromy nerostou v blízkosti tohoto stromu. Poskytuje tím i vysvětlení, proč místní obyvatelé věřili kromě jiného v jeho magickou moc, protože je to strom, který způsobí smrt okolní vegetace. V roce 1944 byl tento strom mylně zařazen jako člen čeledě Octoknemataceae, až v roce 1957 byl správně zařazen do čeledě Santalaceae, ale toto chybné zařazení najdeme i v současné literatuře.

Výskyt
Strom Okoubaka roste v dešťových pralesích západní Afriky a najdeme ho hlavně v Ghaně, Nigerií a na Pobřeží Slonoviny. Tento strom se používá i v lesním hospodařství.

Příprava léku
Sušená kúra z větví stromu Okoubaka se rozdrtí, nechá se vyluhovat v alkoholu a poté se potencuje na požadovanou potenci.

Použití
- všechny autoimunitní choroby (MS, ME, psoriáza, vitiligo, lichen planus)
- střevní infekce
- střevní intoxikace
- průjem
- celiakie
- alergie na lepek/mouku
- ekzém
- lupénka
- IBS - podrážděný, zánětlivý střevní syndrom
- porucha trávení
- Crohnova choroba
- poruchy učení u dětí
- nežádoucí účinky očkování jako ekzémy, suchá kůže, horko
- poruchy koncentrace
- otrava tabákem
- nezdravá krev
- všechny druhy alergií
- senná rýma
- přirozené antibiotikum

Okoubaka bude léčit trávicí trakt, hlavně symptomy z otravy jídlem (průjmy). Stimuluje též vyloučení toxinů a plísní z organizmu, hlavně ze střev. To pomůže pacientům se vyrovnat s chronickým napadnutím Candidou albicans a Mucor racemosus, které se mohou rychle rozmnožit a způsobit akutní infekce. Symptomy tohoto léku nejsou tak dramatické jako stavy u Arsenica alba, Podophyllumu nebo Veratra alba, tím není nemocný bezpodmínečně připoután k lůžku. Tento lék může být vhodným léčivým prostředkem na dovolence, kde se mohou vyskytnout symptomy průjmu po výdatném, tučném jídle; po neobvyklém jídle, které je neznámé pro organizmus nebo obsahuje pro organizmus neobvyklé přísady; po těžce strávitelném ovoci a zelenině, mléčných výrobcích; při otravě jídlem; při nadmírné užití stimulantů nebo při vedlejších účincích alopatických léků, když nemocnému kručí v břiše, nebo ho trápí křeče, nebo má průjem. Nevolnost, slinění, popřípadně nucení na zvracení nebo zvracení.

Okoubaka je vhodná i při kopřivce nebo alergickém ekzému jako následek už vzpomínané etiologie v předchozím odstavci, v doprovodu s poruchami trávení. Pacienta svědí kůže, popřípadně pociťuje pálení na kůži; anebo se objeví červené fleky nebo větší oblasti pokožky zrudnou.

Podobné léky: Nux vomica, China rubrra, Chelidonium majus, Magnesium sulphuricum.

Doporučené dávkování: 30 minut před jídlem nebo 1 hodinu po jídle. V akutním případě 10 kapek každou hodinu nebo 15 až 20 kapek 3 - 4 x denně.

Zdroj:
http://www.dratiq.co.uk/allergy.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Okoubaka
Dr. Walter Glück: Homeopatická lékárnička

překlad © 2010 vilcakul

LED televízory