Fytoterapie

Momordica charantia - lék na cukrovku

Syn.: Cucumis argyi H. Lév., Cucumis intermedius M. Roem., Momordica chinensis Spreng., Momordica elegans Salisb., Momordica indica L., Momordica muricata Willd.

Česká jména: momordyka (Hájek 1562), momordika papara (Presl 1846)

Čeleď: Cucurbitaceae Juss. – tykvovité


Hořká okurka, latinsky Momordica charantia, někdy také je označována prostě jako momordika. Momordica latinsky znamená štiplavý nebo kousavý. To docela dobře vystihuje ostře hořkou chuť dužniny plodů. V Anglii ji označují jako “Bitter Apple”, hořké jablko. Její arabský název znamená v přepisu “smrt rostlin”, protože rostliny v jejím okolí hynou. Můžeme ji najít v Indii a dalších státech jižní a jihovýchodní Asie a dokonce až v Číně.

Česneková tinktura 2.

Lidové pozorování živě líčí příznaky spojené se stárnutím. Obzvláště zajímavé jsou ty, které popisují změnu (oslabení) funkce srdce, zhoršený stav cév nebo příznaky objevující se v souvislosti s hlavou.

 

Na aterosklerózu, vysoký krevní tlak a také na poté se objevující důsledek - krvácení do mozku poukazují i lidové názvy chorob a příznaků: "ranila ho mrtvice"; "klepla ho pepka"; "zvoní mu v uších" atd.

 

K léčbě vysokého krevního tlaku a arteriosklerózy se v minulosti často provádělo baňkování a hirudoterapie (léčba pijavicemi). Po přitom se využívaly i léčivé účinky rostlin: hloh (Crataegus monogyna a C. oxyacanta - plody a květ); jmelí (Viscum album - výhonky); oves (Avena sativa - semena); ořech (Juglans regia - plod a list); fazole (Phaseolus vulgaris - oplodí); černý rybíz (Ribes nigrum - listy); kukuřice (Zea mays - vousy); třešeň/višeň (Cerasus avium a C. vulgare - stopky); šípek (Rosa canina - oplodí); červená řepa, maliny, atd., z kterých se dělají čaje, sirupy a léčivá vína. K tomu všemu byly v maďarské lidové medicíně doporučovány "léky" z česneku (Allium sativum).

Léčivé rostliny v životě člověka

Rostliny doprovází člověka od kolébky až po hrob, takměř každý den se v nejrůznějších podobách dostávájí na náš stůl jako potraviny, mnohé nám slouží na technické účely a je početná skupina rostlin, která se využívá na léčbu.
V Evropě je asi 1 000 druhů léčivých rostlin, v lidovém léčitelství se jich používá asi 800, v evropské oficiální medicíně více než 300 a v naší asi 150. 

Česneková tinktura 1.

Tibetský recept na chudnutí

V roce 1974 našla jedna mezinárodní expedice v Číně hliněnou destičku, na níž byl vytesán tento recept. Dvě desetiletí trvalo potvrzení blahodárného účinku tohoto léku: lidský organizmus zbavuje usazenin tuku a cholesterolu, preventivně předchází infarktům a tvorbě tumorů. Jeho pravidelné užívání zlepšuje zrak a dokonce regeneruje lidský organismus a omlazuje ho.

LED televízory