Homeopatická symptomatická léčba alergie

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organizmu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí. Je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) vlivem daného alergenu. Spektrum projevů alergických reakcí je velmi široké, od banální rýmy až po anafylaktický šok, který může končit i smrtí.

 Slovo „alergie“ vytvořili lékaři Clemens von Pirquet a Béla Schick v roce 1906. Zaznamenali, že někteří pacienti jsou přecitlivělí na běžně neškodné látky jako prach, pyl nebo některé potraviny. Tento fenomén nazvali alergií, podle řeckých slov allos (jiný nebo změněný stav) a ergon (práce, reakce, reaktivita).

 

Projevy a symptomy

 

Alergie je bouřlivá lokální nebo systémová reakce na alergeny. Lokálními symptomy mohou být:

- zduření nosní sliznice (alergická rýma)

- zarudnutí a svědění a/nebo otoky očí (alergický zánět spojivek)

- zúžení průdušnice, průdušek, dušnost a dechová nedostatečnost, někdy doslova astmatický záchvat

- pocit zaplnění až bolesti v uších, zhoršení sluchu vlivem neprůchodné Eustachovy trubice

- ekzém, vyrážka (kopřivka), a další kožní reakce

- řídce i bolesti hlavy

 

Systémová alergická reakce se nazývá anafylaxe. V závislosti na míře závažnosti může vyvolat kožní reakce, zúžení průdušek, otok, snížení krevního tlaku a dokonce smrt. Takový život ohrožující stav se nazývá anafylaktický šok.

 

Takzvaná senná rýma je jedním z příkladů velmi běžné slabé alergie – velká část populace trpí symptomy senné rýmy, je-li vystavena působení pylu obsaženému ve vzduchu. Astmatici jsou často alergičtí na prach a roztoče. Mimo alergenů pocházejících z okolního prostředí mohou být alergické reakce vyvolány i některými léky a potravinami.

 

Isopatická léčba alergie

Izopatie není založená na zákoně podobnosti jako homeopatie. V této terapii se podává potencovaná látka, která je příčinou onemocnění. Když poznáme konkrétní alergen, který způsobuje alergickou reakci, tak můžeme tímto způsobem snížit citlivost organizmu na daný alergen. Tyto homeopatické léky se podávají v potenci D nebo C30, 2x týdně, po případně v potenci C12, 3x týdně, po dobu 4-8 týdnů, pokud možno několik týdnů před objevením alergie.

 

Nejčastěji používané prostředky: Pollen – stromy, trávy, Ambrosia - ambrozie, Artemisia vulgaris – černobýl,  Robinia - agát, Rumex – šťável, Solidago - zlatobýl, Arundo - rákos, Culex pipiens - komár, Apis mellifica - včela, Vespa crabo - vosa, Medusa - meduza, Blatta orientalis - šváb, Aspergillus - plíseň, Alternaria - plíseň, Cladosporium - plíseň, Pel felinum – kočičí srst, Pel caninum – psí srst, Lac defloratum – odstředěné mléko, Ovi vitellus – vaječný žloutek, Ovum gallinae – vaječný bílek.

 

Homeopatická léčba alergie

 

Symptomatická homeopatická léčba je indikovaná, když se nepodaří preventivní léčba alergie, která mohla zahrnovat homeopatickou konstituční léčbu, izopatií nebo desenzibilaci na dané alergeny. Následující homeopatika se mohou užívat v potenci D12 až CH30, dokud to vyžaduje intenzita symptomů. Při zmírnění symptomů a zlepšení stavu je třeba homeopatikum vysadit úplně nebo prodloužit interval jeho užití. Léčba by měla proběhnout pod vedením zkušeného homeopata, aby byly předepsány jen ty indikované homeopatické léky, které mají vztah k charakteristickým symptomům pacienta.

 

Agaricus muscaricus - mimořádně silná svědivost (nos, patro, ucho, vnější zvukovod), kýchání „naprázdno“, krvácení z nosu, zvonění v uších, pocit omámenosti. Kašel končí kýcháním.

 

Allium cepa - záchvaty kýchání doprovázené pocitem pálení v nosu, který se rozšiřuje k hornímu rtu, a jejichž intenzita se zmírní, když na vzduchu, nebo po opláchnutí obličeje studenou vodou. Dráždivý, vodnatý výtok z nosu. Kýchání. Silné nedráždivé slzení, přecitlivělost na světlo. Zhoršení v uzavřené místnosti, teplem, večer. Zlepšení na čerstvém vzduchu, studenými nápoji, studeným vzduchem.

 

Ambrosia artemisofolia – kýchání, řídký vodnatý výtok, podráždění víčka, slzení, nesnesitelné svědění víček, astmatické obtíže.

 

Ammonium muriaticum - vytéká mu z nosu vodnatý hlen, který na horním rtu a v nosních dírkách vyvolává pocit pálení, pocit ucpaného nosu, přestože z nosu volně vytéká hlen, ztráta čichu, pocit, že ho něco škrábe v krku.

 

Apis mellifica – velké intenzita otoků (nosní sliznice, víčka), silné ucpaní nosu, pálení a píchání v postižených částech těla, silné zhoršení stavu teplem, bije do očí i to, že pacient nemá žízeň. Ospalost. Zlepšení studenými obklady, studenou koupelí, pohybem. Zhoršení teplem, odpoledne, dotekem, horkými nápoji.

 

Arsenicum album - kýchání, pálení v nosu, úleva, když se na nos ze stran přiloží teplý obklad a když se vydechuje do zvlhčovače teplého vzduchu. Neklid, vyčerpanost, studené ruce a nohy a probouzení úzkostí uprostřed noci. Často alergie nejen na prach a na plísně, ale i na kočky. Člověk s těmito potížemi může být postižen také alergií na potraviny, na mléko, obiloviny nebo cukr a bývá unavený. Má často žízeň, na malé množství tekutiny. Dráždivá, vodnatá rýma, většinou pravostranná. Zlepšení teplými nápoji, teplými obklady, ulehnutím. Zhoršení chladem, ráno, v noci.

 

Arsenicum jodatum – symptomy se podobají na Arsenicum album, ale pacient není zimomřivý, noční pocení, kýchání je intenzivnější než u Arsenica alba, ucpaní zvukovodu, chraptivý kašel, zlepšení jídlem.

 

Arum triphyllum – střídání ucpaní nosu a prudkého dráždivého výtoku z nosu, časté krvácení z nosu, silný pocit svědění v nosu (pocit píchání), chraptivost. Touha třít, lízat nebo trhat rty a obličej. Olupuje a trhá si rty a celou levou půlku obličeje. Zlepšení teplem a po jídle. Zhoršení chladem a vlhkem, ulehnutím.

 

Arundo donax – svědění (v nosu, oku, patře, vnějším zvukovodu), stupňující slinění, pocit pálení (nos, patro, močová trubice), ekzém (okolo očí a uší). Slinění při rýmě.

 

Calcarea carbonica - bledost, pocení, zejména na hlavě, nesnášenlivost průvanu. Sekrece z nosu. Zažívací potíže. Pokud jde o dítě, bývá pro něho typické, že se naučí chodit později než jeho vrstevníci.

 

Carbo vegetabilis – hodně kýchání (v záchvatech, ale nedokáže se vykýchat úplně – zaražené kýchání), mimořádně silné svědění v nose, velký stupeň všeobecné slabosti, zarudlý a studený nos, chraptivost, astmatický kašel, obtížné dýchání.

 

Dulcamara – pletora nosu, vydatná vodnatá rýma, obtížné dýchání, nos se ucpe v chladném, vlhkém počasí, zánět spojivek s hustým, žlutým sekretem. Zlepšení příjemným suchým počasím, teplem. Zhoršení chladným, vlhkým počasím, parnou nocí, vůni čerstvé kosené trávy.

 

Euphrasia officinalis – silné, dráždivé slzení, alergický zánět spojivek, oči jsou velmi citlivé na světlo, hojný, vodnatý, nedráždivý výtok z nosu, prudký suchý kašel, symptomy se zhoršují při ulehnutí. Zlepšení venku, ve tmě, přivřením očí. Zhoršení světlem, teplem, v místnosti.

 

Galphimia glauca (Thryallis glauca) – má podobné účinky jako antihistaminikum, užívá se preventivně v potenci D6 nebo C12 několik týdnů před očekávaným objevením alergie.

 

Gelsemium sempervirens – vyčerpaný, krajně zesláblý pacient „všechno ho bolí“, trápí ho prudké záchvaty kýchání, dráždivý, horký, výtok z nosu, pocit lechtání v nose.

 

Histaminum muriaticum – snižuje alergickou reakci snížení množství vyplaveného histaminu do krve. Před začátkem sezóny se podává v ředění D nebo C, v potenci 30, 2-3x týdně, dokud to vyžaduje intenzita symptomů.

 

Hydrastis canadensis - z nosu vytéká hustý žlutý nebo žlutozelený sekret. Tento hlen zasychá v okolí nosu a často vytváří krusty.

 

Kalium jodatum – dráždivý, řídký výtok, ale může být i hnisavý; oteklé víčka, štiplavé slzy, neustálá rýma, pocit plnosti a ucpaní nosu, rudý nos, zánět uvnitř nosu, bolest čela. Zlepšení chladným vzduchem, pohybem. Zhoršení teplem, v noci, dotekem.

 

Luffa operculata – vše je suché (kůže, sliznice), velký stupeň žízně a hladu, oči přecitlivělé na světlo, silná svědivost v nose, což provokuje k silnému kýchání. Zlepšení na čerstvém vzduchu, večer,  vůni octa. Zhoršení v teplé místnosti, ráno, pohybem. Napomáhá k vyloučení hlenů.

 

Naphthalinum – dráždivý výtok z nosu i očí, mučivý křečovitý kašel, symptomy se zlepšují čerstvým vzduchem.

 

Natrium muriaticum - hustá sekrece z nosu spojená s pálením a bolestí, vysušené a popraskané rty a mezi nosem a horním rtem se mohou vytvářet boláky nebo neštovičky, velká chuť na slaná jídla. Profuzní rýma s výtokem připomínající vaječný bílek.

 

Nux vomica – intenzivní kýchání při probuzení, svědění (nos, oči, obličej, hrdlo, průdušky), ucpaný nos, zhoršení v noci, podrážděnost. Velká touha po stimulantech. Málo, nedráždivého výtoku. Kýchání se zhoršuje průvanem. Zlepšení teplem, pohybem a vlhkým počasím. Zhoršení průvanem, vůněmi, snížením teploty.

 

Pulsatilla pratensis - zhoršení lehem, ve špatně větrané místnosti, naopak venku na chladném vzduchu zlepšení, přes noc je nos překrvený a suchý a přes den z něj vytéká žlutý sekret, který nedráždí pokožku. Pálení a svědění očí. Ucpaní nosu, ztráta čichu. Zlepšení klimatizací, venku, opláchnutím studenou vodou, studenou koupelí. Zhoršení večer, teplem místnosti.

 

Sabadilla officinalis - pomáhá lidem, kteří trpí spazmatickým (prudkým) kýcháním, jež je spojeno s výtokem velkého množství hlenu z nosu a nezvyklým svěděním měkkého patra a sliznice nosu, které doprovází výtok velkého množství hlenu z nosu. Přecitlivělost na pachy, bolest čela. Zhoršení pachy a vůněmi, chladem a zátěží. Zlepšení na čerstvém vzduchu, teplem a jídlem.

 

Sinapsis nigra – svědění v nose, ucpaní nosu a taky střídání kyselého, vodnatého sekretu, pálení očí, symptomy se významně zlepšují ulehnutím.

 

Sticta pulmonaria – pocit plnosti u kořene nosu ráno – ucpaní nosu, sekret se nedá vysmrkat. Kýchání „naprázdno“. Vše je suché, sliznice jsou takové, jakoby na nich byl písek, strup na nose, často je tento stav spojený s kašlem, astmatem. Kýchání v noci. Zlepšení venku. Zhoršení v noci, pohybem, změnou teploty.

 

Wyethia helenoides - suché sliznice, suché hrdlo, pálení, s pocitem otoku, extrémní svědění v dýchacích cestách (nos, hrdlo, patro), po případně i v jiných částech těla.

 

Z komplexních prostředků by mohly přijít ke slovu následující přípravky: LUFFEEL a CORYSALIA.

 

Úplné vyléčení můžeme očekávat jen od homeopatické konstituční léčby, kterou je třeba začít několik měsíců před objevením alergie. Pacient by se měl během léčby vyhýbat daným alergenům, které mu způsobují obtíže. Všichni alergici by měli snížit příjem živočišných bílkovin a sem tam držet čisticí posty. Dále se nedoporučuje jíst med. Během sezóny se doporučuje provádět výplachy nosu mírně slanou vodou několikrát denně. Při denní hygieně byste si měli každý den umýt i vlasy a vyměnit šaty. Šaty, povlečení postelí a ručníky by se neměly sušit venku kvůli alergenu ve volném prostředí. Při alergii na plísně by bylo dobré odstranit květináče s květinami alespoň z ložnice, 1x týdně vydezinfikovat pračku. Při alergii na prach je vhodné použít vysavač, který zachytí jemný prach i roztoče.

 

Dalšími možnými terapiemi pro léčbu alergií může být detoxikace drenážními léky např. i pomocí gemmoterapie (bříza, černý rybíz). Mám ověřeno, že bříza jako gemmoterapikum nezpůsobuje žádnou alergickou reakci. Dalším možným řešením jsou prostředky s imunomodulačním účinkem: Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia, Lapacho, Cordyceps a další.

 

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Alergie

Dr. Molnár Mariann, Alergické onemocnění – senná rýma

Roger Morrison, M.D.: Homeopatický průvodce fyzickou patologií

 

překlad © 2012 vilcakul

LED televízory