Homeopatie a prostata

Předstojná žláza (latinsky: prostata) je přídatná pohlavní žláza, jejíž sekret je součástí ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Prostata zdravého muže je velká asi jako vlašský ořech, váží zhruba 20 gramů, a je umístěna pod močovým měchýřem a jako prstenec obkružuje močovou trubici. Je vklíněná do prostoru mezi stydkou kostí a konečníkem – faktu, že se dotýká stěny konečníku a je tak poměrně snadno dostupná, se využívá jak při rektálním vyšetření prostaty. Prostata je svalově-žláznatý orgán, tvořený 30–50 tuboalveolárními žlázkami, obklopenými hladkou svalovinou a vazivovým stromatem. Vývody žlázek ústí kolem semenného hrbolku do močové trubice. Na povrchu je krytá vazivovou kapsulou, která je opředená sítí cév a nervů.

 Onemocnění prostaty

Prostatitida je zánět předstojné žlázy, spíše známé pod názvem prostata. Jedná se o nejčastější urologický problém mužů do 50 let. Mezi její symptomy patří horečka, zimnice, dysurie či sexuální poruchy. Příčinou je bakteriální infekce, zřídka virová nebo plísňová infekce, při chronické formě je většinou zúžená močová trubice např. při benigním (nezhoubném) zvětšení prostaty.

Benigní hyperplazie prostaty (BHP, adenomatóza, adenomyomatóza prostaty, angl. Benign Prostatic Hyperplasia, lat. Hyperplasia prostatae) je nezhoubné zvětšení předstojné žlázy (vnitřní pohlavní orgán muže). Postihuje všechny muže, kteří se dožijí s funkčními varlaty (sekrece androgenů, především testosteronu) dostatečně vysokého věku.

Příznaky pak jsou jímací (měchýř neudrží dostatečnou náplň), kam patří častá mikce, noční mikce, imperativní mikce, tenesmy a vyprazdňovací (dlouhá mikce, zpožděný start, postmikční reziduum, slabý proud mikce). Rostoucí prostata ohrožuje muže vznikem postmikčního rezidua (v měchýři po vymočení zůstává více než 300 ml moči), infekce, konkrementů, výchlipek, refluxu moče do ledvin až poškozením funkce ledvin.

 

Karcinom prostaty (nebo také rakovina prostaty) je v Evropě druhý nejčastější zhoubný nádor u mužů a třetí nejčastější příčina úmrtí mužů na maligní nádor. Postihuje muže staršího věku (nejčastěji kolem 70 let) a často probíhá bezpříznakově nebo jsou jeho projevy zpočátku mírné a pacient jim nevěnuje pozornost (potíže při močení apod.). Je-li objeven včas, má dobrou prognózu, v pokročilých stádiích metastazuje, zvláště do kostí.

 

Homeopatická léčba onemocnění prostaty:

Homeopatická léčba má dobré výsledky, jen je problém najít indikovaný homeopatický lék, protože jsou už příznaky onemocnění většinou potlačeny antibiotiky. Častou příčinou těchto vážnějších onemocnění prostaty je alopatické potlačení povrchních příznaků infekcí močového systému, hlavně zánětu močového měchýře.

 

ACONITUM NAPELLUS

Homeopatikum vhodné podat na začátku onemocnění. Akutní stádium prostatitidy.

 

AGNUS CACTUS

Prostatitida s nechtěnými výrony. Chronické zvětšení prostaty s impotencí a depresí. Chladný pocit v genitáliích je silnou indikací pro lék Agnus castus. Lidé, kteří potřebují tento lék se často velmi obávají o své zdraví a ztrátu schopnosti erekce, mohou mít problémy s pamětí a koncentrací.

 

APIS MELLIFICA

Zvětšená prostata se zánětem a pálením během močení. Zadržení moče při zvětšené prostatě. Akutní prostatitida. Výtok prostatické tekutiny, zvýšená nebo snížená sexuální touha, s častými a dlouhotrvajícími erekcemi. Benigní hyperplazie prostaty.

 

ARGENTUM METALLICUM

Chronicky zvětšená prostata u starších lidí. Benigní hyperplazie prostaty.

 

ARGENTUM NITRICUM

Homeopatikum vhodné v potenci D 4 na ztvrdnutí prostaty při onemocněních prostaty. Lidé, kteří potřebují tento lék, jsou často nervózní a nápadití. Osoba, která potřebuje lék Argentum nitricum je obvykle horkokrevná, s velkou chutí na sladkosti a sůl. Charakteristické jsou strachy, úzkosti a skryté iracionální motivy jeho reakce. Chronicky zvětšená prostata u starších lidí. Benigní hyperplazie prostaty.

 

AURUM IODATUM

Homeopatikum vhodné v potenci D 4 na ztvrdnutí prostaty při onemocněních prostaty. Chronický zánět prostaty. Zvětšená prostata.

 

BARYTA CARBONICA

Zvětšená prostata u starších mužů, odkapávání moče mimo močení. Předčasné zvětšení prostaty. Benigní hyperplazie prostaty.

 

BELLADONNA ATROPA

Vhodný lék při akutní prostatitidě, hlavně na zmírnění bolestí. Tepavé, pulzující bolesti.

 

BRYONIA ALBA

Následující lék po Pulsatille a Belladonně na pozdější stádium akutní prostatitidy.

 

CALCAREA CARBONICA

Zvětšená prostata, obtížná ejakulace, se zpožděním.

 

CANNABIS INDICA

Benigní hyperplazie prostaty. Pocit jako by seděl na míči.

 

CIMAPHILLA UMBELLATA

Akutní zánět prostaty, otok a zadržení moče. Pocit balonu na hrázi. Zvětšená prostata. Benigní hyperplazie prostaty.

 

CLEMATIS ERECTA

Homeopatikum je vhodné užívat v potenci D 3 při přetrvávajícím ztvrdnutí prostaty při prostatitidě.

 

CONIUM MACULATUM

Homeopatikum vhodné v potenci D 4 na ztvrdnutí prostaty při onemocněních prostaty. Zvětšená a tvrdá prostata jako kámen. Rychlé zvětšování prostaty se sníženou sexuální aktivitou. Pocit tíhy v prostatě. Hlavní lék na homeopatickou léčbu rakoviny prostaty podle metody dr. Ramakrishnana. Bolest prostaty. Benigní hyperplazie prostaty.

 

COPAIVA OFFICINALIS

Otok prostaty, prostatitida nebo tvrdost s malým otokem. Pálivá bolest a zadržení moče při každém nachlazení. Zvětšená prostata. Rakovina prostaty.

 

CROTALUS HORRIDUS

Rakovina prostaty s hematurií.

 

DIGITALIS PURPUREA

Prostatitida, nutkavé erekce s polucemi, nedostatečné vymočení, ukapávání moče. Zadržení moče nebo odkapávání moče při zvětšené prostatě.

 

FERRUM PICRONITRICUM (PICRICUM)

Dobré výsledky při léčbě onemocnění prostaty se dají dosáhnout i tímto lékem v potenci D 6 - 30, při častém nucení na močení v noci nebo při inkontinenci. Zvětšená prostata. Benigní hyperplazie prostaty. Nejlepší lék na zvětšení prostaty a prostatitidu ve stáří.

 

HYDRANGEA ARBORESCENS

Pálení v močové trubici a časté nutkání. Nemůže začít močit. Hutná hlenovitá usazenina. Ostré bolesti v tříslech, hlavně v levém. Velká žízeň, s břišními příznaky a zvětšením prostaty. Usazeniny písku. Křečovité svírání. Hojné usazeniny bělavé amorfní sole.

 

IODINUM

Varlata zduřelá a ztvrdnutá. Hydrokele. Ztráta sexuálních sil, s atrofií varlat. Inkontinence. Zhoršení vnějším teplem. Rakovina prostaty.

 

LYCOPODIUM CLAVATUM

Zvětšení prostaty spojené se sexuální dysfunkcí. Lidé, kteří potřebují tento lék, mohou mít problémy s erekcí z důvodu obavy a může to být také ztrátou paměti. Těmto lidem často chybí sebevědomí (i když někteří to mohou kompenzovat tím, že jednají egoistický). Lidé, kteří potřebují tento lék, mají často zažívací problémy s flatusem a nadýmáním, charakteristický je pro ně pokles energie v pozdním odpoledni a večer. Předčasná emise a erektilní dysfunkce. Hlavní lék na homeopatickou léčbu rakoviny prostaty podle metody dr. Ramakrishnana. Benigní hyperplazie prostaty.

 

MEDORRHINUM

Prostatitida po potlačené kapavce. Časté, bolestivé močení se zvětšenou prostatou. Kapavka v rodinné anamnéze.

 

NITRIC ACID

Chronický zánět prostaty často spojený s chronickými či rekurentními herpetickými chorobami.

 

NUX VOMICA

Akutní zánět prostaty s výrazným nucením na močení a nervozitou, po vymočení několika kapek se dostaví krátkodobá úleva. Vykonává hodně duševní práce, má hodně duševního napětí a vede sedavý způsob života, založený na prodloužené kancelářské práci, moc studuje, a jeho stav není daleko od  podnikatelského života, s jeho starostmi a obavami. Emise z vysoké životní úrovně. Špatný vliv mají na něj sexuální excesy. Konstriktivní bolest ve varlatech. spermatorrhea ze snů, bolesti zad, pálení v páteři, slabost a podrážděnost.

 

PAREIRA BRAVA

Zadržení moče při zvětšené prostatě u starších mužů. Neschopen se vymočit, jen v poloze na rukou a kolenou. Benigní hyperplazie prostaty. Bolest v močovém měchýři nebo bolestivé nucení na močení.

 

PSORINUM

Výtok prostatické tekutiny během močení. Averze ke koitu. Ochablost několika orgánů. Rakovina prostaty.

 

PULSATILLA NIGRICANS

Používá se v první řadě v potenci D4 při akutní prostatitidě. Akutní i chronický zánět prostaty s bolestivým, rozstřikujícím se proudem moče. Bolest prostaty. Nadměrně zvýšená sexuální touha, s častou a prodlouženou erekcí, velká touha po koitu. Benigní hyperplazie prostaty.

 

SABAL SERRULATA

Častý lék na léčbu onemocnění prostaty. Zadržení moče při zvětšené prostatě, u starších mužů. Prostatitida. Hlavní lék na homeopatickou léčbu rakoviny prostaty podle metody dr. Ramakrishnana. Indikují ho i opakované pohlavní choroby v anamnéze pacienta. Bolest prostaty. Benigní hyperplazie prostaty. Chronické i akutní zvětšení prostaty, s obtížným močením a pálením opři močení.

 

SELENIUM METALLICUM

Podává se při chronických formách prostatitidy v potenci D 12. Nechtěné ukapávání moče a odkapávání prostatické tekutiny. Velká slabost, která je horší teplem. Snadná vyčerpanost na psychické i fyzické úrovni ve stáří. Ztráta sexuální energie, s lascivní touhou. Rakovina prostaty. Benigní hyperplazie prostaty. Hypertrofie prostaty, impotence a zácpa.

 

SEPIA SUCCUS

Bolestivé zvětšení prostaty a prostatitida. Pocit hroudy nebo balonku v konečníku nebo na hrázi.

 

SOLIDAGO VIRGA AUREA

Homeopatikum vhodné na podporu funkce močového systému při prostatitidě. Chronicky zvětšená prostata, ucpaný průtok moči. Benigní hyperplazie prostaty.

 

SPONGIA TOSTA

Hypertrofie prostaty, spermatické provazce a semeníky jsou červené a oteklé.

 

STAPHYSAGRIA DELPHINIUM

Zadržení nebo ukapávání moče se zvětšenou nebo zatvrdlou prostatou. Zvětšení prostaty z výrazné a časté masturbace. Jemní, dobromyslní, klidní muži s hlubokými emocemi mohou reagovat na tento lék. K problémům s impotencí často dochází z rozpaků či plachosti. Lidé, kteří potřebují tento lék, byli často v minulosti citově potlačováni a jsou velmi přecitlivělí. Benigní hyperplazie prostaty.

 

SULPHUR SUBLIMATUM

Podává se při chronických formách prostatitidy v potenci D 30. Zánět prostaty s výrazným pálením v močové trubici a v prostatě. Rakovina prostaty. Únik prostatické tekutiny při močení a stolici. Benigní hyperplazie prostaty.

 

THUJA OCCIDENTALIS

Zánět prostaty po potlačené kapavce. Zvětšená a chronicky zanícená prostata. Nechtěné močení u starších mužů se zvětšenou prostatou. Rozdvojený proud moči kvůli suchému hlenu v močové trubici. Hlavní lék na homeopatickou léčbu rakoviny prostaty podle metody dr. Ramakrishnana. Bolest prostaty. Benigní hyperplazie prostaty. Často vidíme v anamnéze pacienta opakované pohlavní choroby.

 

TRIBULUS TERRESTRIS

Lék na močové afekce, hlavně dyzurii, na ochablost pohlavních orgánů, seminální slabost, předčasné výrony a poruchy spermatu, prostatitida, kameny a sexuální neurastenie. Lék na poranění při masturbaci, k úpravě výronu semene. Částečná impotence vyvolaná pokračujícím věkem, nebo v doprovodu močových obtíží, inkontinence, bolestivého močení atd.

 

Doplňující léčba:

Při onemocnění prostaty je vhodná 1x týdně masáž prostaty, jako i u hypertrofie prostaty u starších mužů.

 

Vitamín C (2000 mg denně), Zinek (50 mg denně), vitamín B komplex (50 mg denně).

 

Saw palmetto (extrakt z plodů palmovité jihoamerické rostliny Serenoa repens), Pygeum (extrakt z kůry stromu Prunus africana).

 

Gemmoterapie - Aesculus hippocastanum, Calendula officinalis, Calluna vulgaris, Fraxinus excelsior, Fraxinus ornus, Sequoia gigantea, Ribes nigrum, Rosmarinus officinalis, Rubus idaeus, Vaccinium vitis idaea, Quercus pedonculata.

 

Zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Předstojná_žláza

http://cs.wikipedia.org/wiki/Prostatitida

http://cs.wikipedia.org/wiki/Benigní_hyperplazie_prostaty

http://cs.wikipedia.org/wiki/Karcinom_prostaty

Dr. Martin Schlegel: Staufferův homeopatický kapsář

Dr. Roger Morrison: Homeopatický průvodce fyzickou patologií

Dr. A. U. Ramakrishnan, Catherine R. Coulterová: Homeopatický přístup k léčbě rakoviny

Dr. Robin Murphy: Homeopatická materie medika

Dr. Robin Murphy: Homeopatické syntetické repertorium

William Boericke, Oscar E. Boericke: Homeopatická materie medika s repertoriem

Free program IBIS Integrative BodyMind Information System(TM) - (databáze alternativní medicíny v angličtině)

překlad © 2013 vilcakul

LED televízory