Abies alba (pectinata) – Jedle bělokorá

Vzhled a rozšíření: Je to velmi vysoký strom (až 65 m) s válcovitým rovným kmenem o průměru až 2 m. Koruna je v mládí kuželovitá, později válcovitá, na vrcholu zploštělá (tzv. čapí hnízdo). Kůra je hladká, většinou světle šedá, ve stáří tmavší, rozpukaná borka. Letorosty šedé, jemně plstnaté. Pupeny špičatě vejčité, hnědé, bez pryskyřice. Jehlice 2–3 cm dlouhé, ploché, na svrchní straně leskle temně zelené, na rubu s dvěma lesklými proužky (průduchy). Šišky vzpřímené, 10–20 cm dlouhé, 3–5 cm široké, válcovité, nahoře zaoblené. Dozrávají během září a rozpadají se na stromech. Šupiny opadávají a na stromech zůstávají pouze vřetena. Trojhranná semena (8–11 mm dlouhá, 3–5 mm široká) mají neopadavé křídlo. Jedle má silný kůlový kořen a parohovitě větvené postranní kořeny. Proto je dobře zakotvena v půdě a téměř u ní nedochází k vývratům. Jedle bělokorá se vyskytuje v evropských pahorkatinách a horských polohách s optimem ve střední Francii, západním Německu, dále v Alpách, Českém masivu, Karpatech a jihoevropských pohořích v Apeninách a na Balkáně.

 

 

Sběr: mladé čerstvé výhonky.

 

INDIKACE:

Mysl: duševní a mentální vyčerpání.

 

Generálie: zvýšená nervová dráždivost s pohotovostí ke křečovým stavům.

 

Kostra: Výborný pediatrický lék, na choroby kostí u mladistvého, nevyvinutého organizmu. Odvápnění. Křivice (skolióza), zlomeniny, osteoporóza. Osteomalacie. Metabolismus kostí. Demineralizace. Bolesti kloubů, zad a záněty kostní dřeně. Zlomeniny – usnadňuje tvorbu kalusu. Poruchy metabolizmu vápníku a fosforu. Růstové bolesti u mladých jedinců. Opožděný růst. Abnormální metabolizmus vápníku. Syndrom vápenatých usazenin (exostózy).

 

Hrdlo: Krční infekce. Vhodný při angínách, rinofaryngitidě a infekci hrdla u dětí. Tonzilitida.

 

Zevní hrdlo: Hypertrofie žláz. Podporuje činnost příštítných tělísek.

 

Ústa: Zubní kaz, zubní kazy, záněty.

 

Dýchání: Astma, alergie, bronchitidy.

 

Krev: Erytropoéza, stimuluje tvorbu červených krvinek. Anémie.

 

Imunitní systém: Zvyšuje imunitu, stimulační účinek na kostní dřeň a metabolizmus kostí. Nezhoubné infekce.

 

Trávení: nechutenství, anorexie.

 

Kontraindikace: nejsou známy.

 

Doporučené kombinace: Betula verrucosa. Účinný lék spolu s Betulou verrucosou na léčbu všech primárních i sekundárních poruch růstu. Abies pectinata vyvolá autoregeneraci, zatímco Betula verrucosa regeneruje „terén“. Kombinace těchto dvou gemmoterapeutických prostředků z nich dělá velmi účinný lék v pediatrické péči. Další vhodné léky: Pinus Montana, Rosa canina, Ribes nigrum.

 

Dávkování 1: požívá se 1 kapka léku D1 na 1kg váhy rozdělené na 2-3 dávky denně, po dobu 4-6 týdnů.

 

Dávkování 2: Dospělí: 50 kapek (1/2 lžičky) jednou až třikrát denně. Děti mladší 12 let: 15 - 25 kapek jednou až třikrát denně.

 

Dávkování 3: používá se matečný macerát podle schématu 1 kapka na 1 kg děleno 10, rozdělené do 2-3dávek. Například na 80 kg váhy je to 80/10, to je 8 kapek na den rozdělené do 3-4 dávek.

 

Podobné: Symphytum officinale, Phosphorus, soli Phosphoru, soli Calcia, Hekla lava.

 

Zdroje:

Jiří Janča a Josef A. Zentrich, Herbář léčivých rostlin 5. díl

Philippe Andrianne, Velká kniha gemmoterapie

Josef A. Zentrich, Gemmoterapie - přírodní léčba pupeny

Jarmila Podhorná, Pupeny léčí

internet

překlad © 2012 vilcakul

LED televízory