Vlaštovičník větší (Chelidonium majus)
Výskyt: S touto rostlinou, dorůstající do výšky 30 - 50 cm, se setkáváme velmi často, nicméně ne všude. Nacházíme ji na okrajích silnic a cest, na plotech a v zahradách, na rumištích a ve skulinách zdí. Patří do rodiny makovitých. Má válcovitý, asi jako palec silný oddenek a bohatě rozvětvenou vlnatě plstnatou lodyhu se střídavými, lyrovitě peřenosečnými listy. Ty jsou na líci světlozelené a lysé, na rubu až modrozelené a částečně ochlupené. Drobné, žluté květy, sestavené v okolíky, jsou dlouze stopkaté a mají čtyřplátečnou korunu. Plodem je jednopouzdrá šešulka. Bylina je mírně až středně toxická a při porušení roní žluté mléko.
Účinné látky: Mléčná šťáva z rostliny, silně dráždící pokožku, obsahuje řadu alkaloidů. Ty se, jak už napovídá čeleď, svou strukturou blíží alkaloidům opiovým. Jsou tzv. isochinolinového typu a patří sem např. chelidonin, berberin, chelerythrin, protopin, alfa-allokryptin aj. Působí baktericidně a cytostatický. Nať navíc obsahuje organické kyseliny a silici. Chutná hořce. Celkově droga působí fytoncidně.
Léčivé působení
Je sedativem, analgetikem a spasmolytikem. Bývá předepisován při onemocnění žlučníku, jater a střev. Užívá se též při vodnatelnosti, zácpě, dně, revmatických onemocněních, hemoroidech a při žaludečních a střevních kolikách. Uvolňuje křeče zažívacího ústrojí, mírně zvyšuje krevní tlak, uvolňuje křeče průdušek, působí proti dráždivému kašli a astmatickým záchvatům. Tlumí bušení srdce, reguluje menstruaci.
Prokazatelně má protirakovinný účinek, zvláště u kožní rakoviny, má vynikající účinek proti kožním plísním.
Symbolika
S ohledem na Paracelsovu nauku o signaturách a analogiích lze vlaštovičník zařadit velmi snadno. Je to jediná bylina, která roní oranžové mléko, barvou podobnou žluči. Můžeme si snad přát lepší signaturu? Vlaštovičník tuto signaturu splňuje naplno, ovlivňuje příznivě jak funkci jater, tak funkci žlučníku.
Nejlepších výsledků dosáhneme u lidí, které můžeme zařadit do škatulky škarohlídů, bolestínů a hypochondrů, kteří, když něčemu nerozumí, tak to odsoudí nebo neuznají. Tito lidé většinou ani nejsou bolestíny, či škarohlídy, prostě mají smůlu; jejich játra neodvádějí stoprocentní detoxikační práci. Přitom porucha bývá velice malá, oficiálními jaterními testy leckdy nezjistitelná. Na druhé straně můžeme analogicky usuzovat, že játra svému nositeli naznačují, že se nestará dostatečně o svůj duchovní vývoj a proto nezvládá nápor životních okolností. Přitom si často dovolí i to, o čem ví, že mu to škodí, ale domnívá se, že mu to "nějak projde".
Magické využití
Vlaštovičník pomáhá při útěku z nastražené pasti a při nespravedlivém či neoprávněném uvěznění. Za tímto účelem ho noste přímo na těle a vyměňujte každé tři dny. Zlepšuje též náladu, způsobuje radost a léčí deprese.
Jako ochranná rostlina se nosí k soudnímu přelíčení, čímž si lze zajistit přízeň soudce nebo poroty.
Je prastarou bylinou mágů a alchymistů. Říkávalo se jí bylina nebes ( herba coeli ) a byla jedinou bylinou, která v sobě nese všechny živly – oheň, zemi, vodu i vzduch – stejným dílem.
Polarita: mužská
Signatura: Slunce
Živel: oheň
Využití rostlinných sil: ochrana, štěstí, ochrana při soudních záležitostech
Následující obraz léku je z MM dr. Phataka, který byl následovníkem Dr. Bogera a toto dílo je velmi poučné. A k pochopení jeho textu je třeba menšího výkladu. Středník má významnou roli v textu, např. u Calcarey carboniky, v části MYSL můžeme číst: Strach; z nemoci, z utrpení, z neštěstí, ze šílenství; z toho, že ho druzí pozorují. Znamená to, že má strach (1) z nemoci, (2) z utrpení, (3) z neštěstí, (4) ze šílenství a (4) strach, že ho druzí pozorují. Takto jsou odstupňované symptomy v textu, text psaný kurzívou zvýrazňuje důležitost symptomu.
Dr. PHATAK: MATERIA MEDICA HOMEOPATHICA
Chelidonium
VŠEOBECNÉ CHARAKTERISTIKY: Chel je výhradně pravostranný lék. Má účinek na játra; na činnost portálního systému; na pravou stranu břicha a pravou polovinu plic. Stojí v úzkém vztahu s Lycopodiem; když je Lyc indikované, ale nemá žádný účinek, tak je třeba podat Chel. Výrazným, do očí bijícím příznakem je ŽLUTOST a potíže se žlučníkem, a k tomu stalá bolest objevující se ve vnitřním úhlu lopatky. Píchavé bolesti směrem dozadu nebo do různých částí těla. Kvůli kyselým efuzím nastupují bodavé bolesti. Pocit napjatosti, ztuhlosti, citlivosti, ochrnutí, vymknutí a polámanosti. Zdřevěnění. Velký stupeň obecné slabosti; nemocný není schopen žádné námahy. Má hrůzu z pohybu. Z nejmenšího napnutí sil se cítí unaven. Problémy se žlučníkem; během těhotenství, v případech plícnících chorob. Žloutenka.
ZHORŠENÍ: Pohybem. Kašlem. Dotekem. Změnou počasí. Severně východním větrem. Ve 4 a v 16 hodin. Když se dívá nahoru.
ZLEPŠENÍ: Horkým jídlem. Jídlem.Večeře. Mlékem. Tlakem. Horkou koupelí. Když se zakloní. Když leží na břiše.
MYSL: Pacient nemá rád duševní činnost nebo rozhovor. Pocit zmlácenosti. Je úzkostlivý, jako by spáchal nějaký zločin; bojí se toho, že se pomate. Při špatné náladě nebo i bez zvláštního důvodu musí plakat. Je neklidný; velmi živý.
HLAVA: Taková závrať, kterou nemocný cítí na temeni hlavy; zhorš. se když zavře oči; závrať spolu se zvracením žluče a bolestí jater. Bolest hlavy vyzařující dozadu. Pocit tíhy v týle, ze šíje se šířící až do týlu pocit ledového chladu.Neuralgie objevující se v pravém oku, v pravé lícní kosti a nad pravým uchem, která je doprovázená silným slzením. Nemocný má pocit, že jeho lebka je moc malá.
OČI: Špinavě žluté zbarvení bělma. Bolest očí; zhorš. když se dívá nahoru. Zrakové halucinace. Nemocný slzí; když se na něco delší dobu dívá a bolí ho oko; nebo když cítí lechtání v hrtanu. Výměšky z oka. V případě lícní neuralgie neumí otevřít oko.
UCHO: Nemocný má pocit, jako by mu z ucha proudil vzduch nebo jako by z něho něco vylezlo. Při kašli neslyší.
NOS: Zrudnutí nosu. Dýchání nosními křídly. Ucpaní nosu; při potížích s játry. Zduření a zrudnutí špičky nosu. Suchost nosu.
OBLIČEJ: Tmavě rudý nebo bledý obličej, propadlá tvář. Pokožka tváře má žlutou barvu, obzvláště na čele nemocného, na nosu a na líci. Má pocit, jako by mu otekla pravá lícní kost; což doprovází trhavá bolest. Návaly horka. Malé uzlovité vyrážky na tváři.
ÚSTA: Hořká chuť v ústech. Jazyk je potažen žlutým povlakem, na kterém je vidět otisk zubů; velký, povadlý jazyk. Páchnoucí dech. Špičatý jazyk. Slinění doprovázené nevolností a se závratí. Má plné ústa hořkými slinami.
HRDLO: Pocit dušení; zhorš. takovým dýcháním jako když náhle něco polkne nebo jako by mu moc velké sousto sklouzlo po hrdle. Struma objevující se na levé straně.
ŽALUDEK: Nemocný chce mléko, kořeněné nebo horká jídla a horké nápoje. Nevolnost; zlepš. když vypije mléko. Zvracení; zlepš. když vypije velmi horkou vodu. Leptavé, škrabavé bolesti žaludku; zlepš. JÍDLEM. Nemocný má pocit, jako by měl špunt v žaludku. Nemá rád maso; kávu, sýr. Nemá chuť k jídlu.
BŘICHO: Citlivost v oblasti břicha. DOZADU JDOUCÍ; nebo do vnitřního úhlu pravé lopatky ulpívající BOLESTI JATER. Zvětšené, citlivé játra. Žlučníkové kameny. Svíravý pocit v břiše; nemocný má pocit, jako by mu šňůrou svírali břicho. Krémová, vybledlá, světlé žlutá, jílovitá nebo tvrdá bobkovitá stolice. Průjem se střídá se zácpou. Ascites se zbarvením dlaně dožluta. Brnění a svědění v konečníku. Nemocný má pocit, jako by se mu červ kroutil v oblasti břicha. V případech koliky zatáhnutý pupek.
MOČOVÝ SYSTÉM: Vydatný, pěnivý, pivu podobný žlutý moč. Křečovitá bolest pravé ledviny a jater. Moč zbarvující plenku tmavě žlutě.
MUŽSKÝ GENITÁL: Častá i přes den nastupující erekce. Bolest žaludu. Mravenčení vyvolané svěděním šourku a žaludu.
ŽENSKÝ GENITÁL: Moc pozdě se objevující a příliš vydatný menses. Pacientka chce neobvyklé druhy jídel během těhotenství. Výtok z pochvy; který doprovází bílý hlen; zanechává žluté skvrny na spodním prádle. Každý den se objevuje v tu samou hodinu pálivý pocit v pochvě.
DÝCHÁNÍ: Pocit nedostatku vzduchu a svírání hrudi; nemocný cítí šaty moc těsné; zlepš. hlubokým nádechem. Obtížné dýchání; zhorš. při močení. Při hlubokém nádechu se objevuje tlaková bolest v hrudi. Kašel; nemocný má pocit, jako by se nadýchal prachu; takový kašel, který doprovází silný šelest v dýchacích cestách, ale se slabou expektorací nebo hlen vyletí z úst nemocného při kašli. Bolesti se objevují na pravé straně hrudi nebo jako by mu zatloukli hřebík do pravé strany hrudi. Žlučníkové potíže spolu se zápalem plic. Spolu se objevující symptomy dýchacích cest a jater. Pocit tlaku v hrtanu; nemocný má pocit, jako by mu přes hrtan nemohl projít vzduch. Bodavé bolesti v hrudníku.
SRDCE: Prudké palpitace se svíravým pocitem v hrudníku. Periodický se objevující palpitace.
KRK A ZÁDA: Ustálená bolest ve vnitřním a dolním úhlu pravé lopatky; která vyzařuje do hrudníku a do žaludku; může způsobovat nevolnost a zvracení. Od krku do spánku se šířící bolest; ( na pravé straně ). Tlaková bolest obratlů; zhorš. když se předkloní nebo zakloní. Pocit tlaku v oblasti týlu a bolest pravé strany zad. Nemocný má pocit, jako by měl šňůru kolem krku. Neuralgické bolesti krku a paže.
KONČETINY: Končetiny jsou velmi citlivé na dotyk. Chlad konečků prstů. Bolest paty; nemocný má pocit, jako by mu těsná bota svírala nohu. Pálivá bolest a ztuhlost pravého kolena; zhorš. pohybem. Pacient má pocit, že mu ochrnuly končetiny. Těžkost dolních končetin. Ztuhlost kotníku. Edém kotníků a noh. Mírné ochrnutí dolní končetiny, které doprovází ztuhlost svalů. Jedná noha nemocného je studená, druhá je horká.
KŮŽE: Žluté zbarvení pokožky. Svědění kůže; zlepš. jídlem. Bolestivé vyrážky a pustuly. Vrásčitá kůže.
SPÁNEK: Pacient je SPÁVÝ a zimomřivý. Má sny o mrtvolách a pohřbech. Je ospalý, přesto nedokáže usnout. Usne během rozhovoru.
TEPLOTNÍ REGULACE: Od ruky vyzařující pálivá horkost na celé tělo. Když se zpotí, nechce se přikrýt a pocení nepřinese úlevu. Pocení; při spánku, po půlnoci, následkem mírné námahy. Střídavá teplota těla. Vysoká horečka.
KOMPLEMENTÁRNÍ LÉKY: Lyc; Merc-d
VZTAHY MEZI LÉKMI: Bry; Kali-bi; Merc; Op
STAUFFER
Je to velký lék se širokým spektrem léčivého účinku, který už hodně používali ve starověku při problémech se žaludkem a játry, při střídavé horečce, při dně a nádorech. Chemické složení a jeho působení je podobné papaverinu. Letargie, omámenost.Výlučný účinek na pravou stranu ( jaterní ). Charakteristická vrtavá bolest v dolním úhlu pravé lopatky. Tlakové a bodavé bolesti v oblasti jater, jako by byly poraněné. Symptomy mají znaky periodicity, zvláště v nevlídném chladném počasí. Stěhovavé revmatické bolesti, bolesti hlavy. Neuralgie. Křečovitý dusivý kašel, bodaní na pravé straně hrudi, dole. Záchvaty koliky v oblasti jater; zduření jater; žloutenka. Bolest žaludku zlepš. jídlem, hořká chuť v ústech a zvracení.
INDIKACE: lék s účinkem na játra a žlučník : při poruchách funkce, při dně a na její následky. Pravostranný zápal plic. Lék často používaný při epidemiích, zvláště v případech chřipky.
PODOBNÉ ÚČINKY LÉKŮ: Nux-v, Bry, Lyc, Podo, Op
GEORGE VITHOULKAS: THE ESSENCE OF MATERIA MEDICA
CHELIDONIUM MAIUS ( Chel. )
Podle mé zkušenosti se obraz symptomů velice podobá Lycopodiu. Někdy je velmi těžké je od sebe rozlišit, obzvláště tehdy, když ho použijeme ke konstituční léčbě.
Na základě mých pozorování je pacient Chel. velmi SILNÁ osobnost, cítí potřebu ovládat druhé.Velice lpí na svém vlastním názoru a to za každou cenu – i když to myslí dobře – chce ho vnutit druhým. Má jasný názor o tom, co je dobré a co špatné – ještě i v takových tématech, které nezná. Okamžitě dává rady druhým a když je nepřijmou, tak se urazí, jako Dulc.
Diktátorské rysy Chel. přirozeně připomínají Lyc., ale liší se v jedné důležité věci: člověk konstituce Lyc. je v základě zbabělec, proto ovládá jemu podřízené lidí, např. děti atd. Pro Chel. není charakteristická zbabělost, nemění chování podle toho, s kým mluví. V stejném poměru vnutí svůj názor jak nadřízenému, tak podřízenému.
Chel. na rozdíl od ostatních léků s účinkem na játra není pacifista. Bez rozmýšlení bojuje za svá práva nebo si stojí za svým názorem.
V určitém smyslu se pacient Chel. stará také o druhé, ale není to úzkost o druhé pramenící z lidské citlivosti. Radši je to více z pocitu viny. Je schopen toho, aby přinesl pro někoho velkou oběť, ale nevynechá to, aby na toho samého člověka – v jeho přítomnosti – dělal kritické poznámky; když neposlechne jeho rady, tehdy je nervózní a hned ztratí zájem o dotyčnou osobu. Doopravdy není pro něj důležité porozumění nebo služba druhým, ale to, aby „ vykonal svou práci “.
Určitý druh vnitřní nejistoty ho nutí k tomu, aby pomáhal druhým a dominoval nad nimi. Je to člověk se silnou vůlí a naplňuje ho jistotou a pocitem uspokojení to, že druzí plní jeho příkazy.
Pacient Chel. se těsně váže na jednu určitou osobu – např. k manželovi, k ženě, má velkou úzkost o jejich zdraví. Proto je třeba doplnit rubriku : „ Anxiety others about – úzkost o druhé “ o Chel. Přesto, že žena Chel. velice lpí na své muži, také ho ovládá. Je tak násilná, že muž jenom jednoduše poslouchá, nechá jí, aby mluvila.
Pacient konstituce Chel. je realista. Je člověkem skutečnosti, je praktický, tvrdohlavý. Vůbec není intelektuálně založen, dokonce někdy odporuje všemu intelektuálnímu. Kdykoliv jenom může, tak se vyhýbá duševní práci, řešení matematických problémů, výkladu pojmů, atd. On „ neztrácí “ čas tím, aby vyhodnocoval svoje pocity, aby vysvětloval danou situaci a nastínil důvody svého chování. Mohli bychom o něm říci: duševně pomalý, je mu všechno jedno a je líný.
Pacient Chel. těžko zpracuje své pocity. Vůbec není soucitný. Těžko vyjádří svou přitažlivost, ale od druhých očekává lásku a něžnosti. Může se stát, že má úzkost o zdraví milované osoby nebo o své zdraví. Tato úzkost není tak silná jako u jiných léků, ale je to pro něj jasně charakteristická; opravdová úzkost. Vyhledává nejlepší lékaře, má úzkost i kvůli nejmenšímu problému, chce hned nějaké praktické viditelné řešení. Mimo to podezřívavě pozoruje lékaře. Když je diagnózou kolitis, nemocný Chel. se s tím nespokojí. Zeptá se: „ Určitě ? Není možné, že mám problém s játry nebo se slezinou ? Vyšetřil jste všechny možnosti ? Úzkost ho nutí k tomu, aby se po všem podíval.
Může se u něj také vytvořit hluboká deprese kvůli naprosto bezvýznamným maličkostem, ale obecně nemá dlouhé trvání. Je možné, že žena Chel. velmi hodně očekává od manžela a když se ten nechová přesně podle jejího očekávání, tak začne být kvůli tomu úzkostlivá a upadne do hluboké deprese. Na druhý den se už přenese přes tento stav, má dobrou náladu do té doby, dokud jí zase nepotká nějaké drobné zklamaní.
Chel. v první řadě působí na játra. Tehdy má pokožka nemocného špinavě žlutý odstín nebo je měděné barvy. Tak, jako jiné léky s účinkem na játra, jeho symptomy se také zhorš. ráno. Během spánku si neodpočine. Charakteristický termín zhorš. je 4 hodina ranní, obzvláště je tomu tak při neuralgii a bolesti hlavy. Zajímavou vlastností je to, že v protikladu s Lyc. se stav Chel. nezhoršuje odpoledne v 16 hodin, ale u obou léků se symptomy zmírňují večer kolem 20 hodiny.
Stav Chel. se zhorš. působením chladu, vyjímaje bolest hlavy, sinusitidu a neuralgii; ty se chladem zmírňují. Změna počasí také způsobuje jasné zhorš., ještě i zahřátí vzduchu. V známosti je charakteristické zhorš. léku kvůli vlhkému počasí; já nevěřím, že by to byl důležitý příznak; setkal jsem se už s několika takovými pacienty Chel., kteří za cenu menších těžkostí, ale věděli žít vedle moře.
Chel. je výlučně pravostranný lék. Zvlášť je to pravda při bolestech způsobené hepatitidou, které se objeví v oblasti pravého hypochondria a vyzařují do dolního úhlu lopatky. V tomto akutním případě je potřeba Chel.
Nemocnému Chel. neuleví, když si lehne na bolestivý bok. Mohou se objevit bolesti kloubů, které jsou následkem jaterní choroby. Charakteristicky jsou zasaženy pravé rameno a obě kolena ( častěji pravé ). Bolest kolena se výrazně zhorš. při chůzi – tomu je prvořadý lék Chel.
Chel. má ještě jeden velice důležitý příznak, který není popsán v odborné literatuře, a to, že nemocný velmi chce mléko, mléčné výrobky, obzvláště sýry; přesněji buď je chce nebo je vůbec nemá rád, ale zřídkakdy má lhostejný vztah k těmto jídlům. Touží ještě po horkých jídlech – nápojích, a od nich se zlepš. jeho stav.
Obraz choroby Chel. se vyvíjí pomalu a lék má taky pomalý účinek. U chronických případů není třeba rychle měnit lék ani tehdy, když není reakce po uplynutí jednoho měsíce. Kromě pomalé odpovědi nemocný Chel. Vám pravděpodobně neřekne o zlepšení, protože on nikdy není spokojen do té doby, dokud nevidí nějakou hmatatelnou, skutečnou, nepopiratelnou událost. Tento typ člověka se ještě i rok po vyléčení nepřizná, že se cítí lépe, ani tehdy, když lék zapříčinil zázračné změny. Ještě i tehdy je podezřívavý, říkaje: „ Vy říkáte, že se mám lépe, ale ostatní lékaři tvrdí, že už nikdy nebudu mít játra jako předtím. Jak je možné to, co Vy tvrdíte ? “ Je možné, že přesto zlepšení chodí dál na vyšetření, doufaje v to: že dokáže homeopatovi: ještě stalé nemá zdravé játra.
V určitých případech je dost těžké od sebe odlišit Chel. a Lyc. Chel. je obecně více násilnější, bez zábran vyjadřuje svůj názor, při kterém nesnáší protiřečení; Lyc. je bázlivější a zbabělec, drží se zpět v dominanci nad druhými. Společnou vlastností obou je úzkost o zdraví, ale u Chel. je menší intenzity, více je to z určitého důvodu, doopravdy je řeč o pocitech založených na skutečnosti. Oba jsou pravostranné léky, ale charakteristikou Chel. je to, že bolesti vyzařují do dolního úhlu lopatky. Nemocný Lyc. většinou spí na pravém boku, přičemž se stav Chel. nezlepšuje v této poloze; on se raději otočí na levý bok.. Nadýmání a nafouknutí je charakteristické pro oba léky, ale u Chel. je méně silný tento symptom. Nemocný Lyc. více touží po sladkostech, je lhostejný k sýru, nacož Chel. má po něm velkou touhu nebo ho vůbec nemá rád. Oba typy nemocných chtějí horké jídla – nápoje, z čehož se zlepš. jejich stav. Ani jeden z nich se necítí dobře ráno při probuzení; charakteristická doba zhorš. Chel. je 4 hodina ranní, pro něj není charakteristické zhorš. objevující se v 16 hodin odpoledne; večer se příznaky obou léků zmírňují.
Diferenciální diagnóza Chel. a Lyc. je dokonalým příkladem toho, jak je důležité při odebírání případu zvýraznění určitých symptomů, vždyť hodněkrát záleží na jemných rozdílech symptomů a ne na protikladu černé a bílé je založeno rozlišení léků. Při popisu případu by bylo nemožné vybrat lék, kdybychom podle výpovědi pacienta nezvýraznili potržením důležité symptomy.
Homeopatie je taková věda, která je založená na rozlišení jednotlivých léků v citlivých odstínech jejich zvláštností.
Tato skutečnost není nikde tak jasná, jak právě při porovnání Chel. a Lyc.
Případ : 23. 10. 2001
Žena, 32 let, profesorka na gymnáziu, pochází z učitelské rodiny, otec ředitel a matka učitelka. Přichází s problémy se žaludkem, zvýšená nervozita žaludečního nervu a neustalá bolest. Nejvýraznější potíž je bolest v oblasti jater, pravé podžebří i žaludek. Bolest se šíří přes bok dozadu k pravé lopatce nebo má pocit, že bolest jde od pravé lopatky do jater, je to bolestivé na dotek, zasažená je jenom pravá strana. Má málo energie, je unavená i přesto, že učí jenom 4 hodiny.
Další problémy: v minulosti měla problémy se štítnou žlázou, hyperfunkce – cysta na pravé straně, byla na operaci a bere Thyroxin 25,1x denně ( ráno ). Dále měla problém s otěhotněním, který zmizel po operaci štítné žlázy. Potom uvádí vřed na dvanácterníku, léčen alopaticky. V těhotenství nervozita, nevolnost a zvracení. Psychický stres z toho, že doktoři tvrdili, že plod bude geneticky postižen. Porod komplikovanější, neotevírala se. Dítě se narodilo zdravé, kdysi jsem ho léčil, když mělo 10 měsíců a dobře reagovalo na Sulphur LM 1, po kterém mu zmizely kožní erupce a uklidnilo se. To samé se zopakovalo při druhém těhotenství a i tu se narodila zdravá holčička. Potom nastaly problémy se starším synem, který je na sestřičku hrozně žárlivý. Musí vstávat v noci k dětem, hlavně k synovi, který si vynucuje její pozornost. Z toho je nervózní a nevyspalá, snadno se rozčílí a křičí, často i bezdůvodně. Hodně je sama s dětmi a chod domácnosti je na ní, manžel hodně pryč kvůli práci. Dále nespavost, neklidný spánek, celkový pocit diskomfortu. Mívá často zácpu, stolice po 2 – 3 dnech.
Mentální symptomy: Má málo sebejistoty – nedostatek sebevědomí. Velká nervozita při zkouškách a před vystoupením na veřejnosti, někdy kvůli tomu nemůže spát a musí nad tím přemýšlet. Má odpor k samotě, touha po společnosti. Ráda řídí auto, má dominantního manžela a musí se podřizovat. Teď jí trápí i konflikt s tchýní, která je velmi dominantní a do všeho strká nos, klientka se vyhýbala střetům, ale teď se pohádali, když se jí opovážila odporovat.
Generální příznaky: Problémy jsou intenzivnější odpoledne, někdy kolem 16 hodiny, chlad , výrazná pravostrannost, šaty uvolnění >, jídlo >, nedostatek vitálního tepla, touha po čerstvém vzduchu.
Jídlo: chce sladkosti, těstoviny, maso, má ráda sýry a jídlo nejradši horké. Averze k zelí v jakékoliv formě, ke kyselému a k těžkým jídlům.
Podle repertorizace vychází vysoko polychrest Lycopodium clavatum, ale podle výrazného klíčového symptomu, to je šíření se bolesti od jater k pravé lopatce, což poukazuje na komplementární lék Lycopodia a to na Chelidonium. Volím strategií předepsání akutního drenážního léku Chelidonium majus D3, 3x denně 15 kapek, před jídlem, a po kontrole podle potřeby bude následovat hloubkový konstituční lék, v tomto případě Lyc. Začala brát lék 27. 10. 2001.
Kontrola 13.12. 2001
Týden po užívání léku se objevil trošku žlutý výtok, který po týdnu sám od sebe zmizel a byl následován silnými záchvaty kašle, pocity dušení. Nevěděla vykašlat hlen, pomáhal jí horký obklad obličeje, expektorace byla žlutá. Vzala Calcium a Ambrobene sirup na vykašlání, potom úleva. Měla taky týden rýmu se žlutým výtokem. Bolesti v oblasti jater se začaly zmírňovat už týden po užívání léku, už jí nebolí pravý bok, ani záda nebolí v lopatce, ani v citlivém bodu pravé lopatky. Bolest přetrvává v ústí žaludku a kolem pupku, ale není tak intenzivní, jenom na dotek a tlak. Začala lépe spát, je klidnější a má lepší náladu. Upravil se i vztah s tchýní, ve škole je to lehčí a volnější, menší psychická zátěž. Má více energie a už není tolik unavená, má více klidu a je vyrovnanější. Žízeň a chutě stejné jako před podáváním léku, zlepšení jídlem. Neobjevil se žádný nový symptom, co by předtím neměla. Snížila se potřeba analgetik, předtím užila každý den a teď po dobu léčby byla nucená vzít jenom 2x při bolestech v noci. Má častější stolici, jí více mléčných výrobků.
Měla jeden výrazný sen o teroristickém útoku na budovu World Trade Center v New Yorku, byla v jednom věžáku na horním poschodí, unikali dolů, ale nevěděli jít ven. Pak seděli odevzdaně v restauraci a čekali na konec. Všude panika a lidé se pokoušeli zachránit své holé životy. Vše prožívala živě, pamatovala si všechny detaily a ten sen na ní udělal hluboký dojem. Měla z něj pocit beznaděje,úplného se odevzdání, někoho objala a plakala. Na to se vzbudila a byla velmi rozrušená, ještě i teď na to nemůže zapomenout. Před podáním léku moc nesnila a už vůbec si své sny nepamatovala.
Je tu vidět zlepšení na všech úrovních, které následovalo po tzv. homeopatickém zhoršení, což je při takové nízké potenci dost zajímavé. Chelidonium pomohlo vyčistit případ a pacientka byla připravená na konstituční léčbu. Doporučeno Lycopodium clavatum C 200, 1 dávka a kontrola podle potřeby za 2 – 3 měsíce.
Dále bych Vám chtěl představit mou zkušenost s tímto lékem, který znám už od dětství a viděl jsem jeho použití při potírání bradavic na kůži. Další má zkušenost byla za mé bylinkářské éry, když jsem na něj narazil při studiu knížek Jiřího Janči. Doporučoval ho jako univerzální prostředek na činnost jater, žlučníku, slinivky břišní a sleziny. Jeho doporučení se osvědčila i v praxi a vlaštovičník prokázal výborné účinky u všech známých, kteří měli problémy se žlučníkem nebo s játry. Dokonce i žlučníkáři nemuseli dodržet dietu a mohli normálně trávit, co by jinak nesměli. Právě s vlaštovičníkem jsem si vyzkoušel jeden úkaz tzv. interakce mezi lékem a pacientem.
Jedná se o to, že každá látka má svůj potenciál či energii, každá sebemenší částečka hmoty emituje vlnění o určitých vlastnostech a parametrech. Lahvička obsahující určitý lék, např. tinkturu individuálně zpracovanou pro určitou osobu a na určité potíže, po uchopení do levé ruky oné osoby vyvolá po několika sekundách jeden nebo několik efektů, např.
- mravenčení, irradiaci, pocit tepla v dysfunkčním orgánu,
- úlevu, nebo dokonce úplné odeznění bolesti,
- změnu potenciálu příslušné akupunkturní dráhy nebo bodu,
- změna hodnot Akabaneho testu,
- změnu tělních parametrů, jako jsou tep, krevní tlak, sedimentace, leukocyty apod.
V té době ke mně přišla pacientka s problémy žlučníku a jater, hned mě napadla vlaštovičníková tinktura, ale chtěl jsem si potvrdit správnost léku. Uchopila lahvičku Chel. do levé ruky a po chvíli došlo k reakci a to k takové, že poskočila bolestí, tak jí píchlo v oblasti jater a žlučníku. Potom došlo k ústupu bolesti a k úlevě potíží. Po užívání Chel. D 3 – 3x denně, 30 kapek před jídlem, zmizely všechny její potíže a nemohla si vynachválit účinek tohoto léku.
Tímto jsem Vám chtěl představit další tzv. „ malý lék “ a upozornit Vás na to, že už jedno moudré bylinkářské přísloví praví to, že lék na každou nemoc je v našem okolí a netřeba hledat nějaké nové exotické byliny s lepšími účinky, jejich vibrace jsou nám cizí. Už i velcí homeopati naší doby přichází na to, že jsme opomenuli naše rostliny, stromy, keře, prostě to co už bylo na vysokém vývojovém stupni před příchodem člověka na Zemi. Patří mezi ně Jan Scholten, Piere Jansen, Rajan Sankaran a v neposlední řadě Massimo Mangialavori.
ODKAZY: Kent MM, Boericke MM, Tinus Smits MM, Allen MM, Dr. Hrušovský – Zázraky kvantové homeopatie, Josef A. Zentrich – Třetí cesta ke zdraví 2. díl, Jiří Janča – Alternativní medicína, Praktická homeopatie, Herbář; Ian Watson – Průvodce metodami homeopatické léčby, J. Jouanny a kolektiv – Homeopatická terapie.