Lopuch větší (Arctium lappa) čeleď Compositae
Lidové názvy: babí hněv, babí kořen, babky, bardana, bodlák, čumbrk, čumbrt, čumbrlík, hořké listí, hořký lupen, hořký řepík, choce, chytavky, ježek, ježky, kloboučí, knoflíčí, knoflíky, kolka, kořen věštníkový, kudlačka, lapáčky, lepáčky, lepík, lopoucha, lopoun, lopucha, lopůn, lopuň, lopuní, lupen, makabule, nouze, řepík, široký lupen, žebrácké vši.
Lopuch větší je dvouletá byliny s přímou rýhovanou lodyhou, dorůstající do výšky přes jeden metr. Lodyha je vyplněná dření a je bohatě větvená přímo odstálými větvemi, má listy s dlouhými řapíky, čepele listů jsou srdčité vejčité, většinou celokrajné nebo velmi jemně zubaté, na líci tmavozelené, na rubu světlejší a šedoplstnaté. Listy jsou velké a dají se snadno splést s listy devětsilu. Kořen má hnědé zbarvení, vevnitř je bílý a houbovitý. Květní úbory na konci větví vytvářejí typické pichlavé kuličky, plodem jsou nažky.
Anglicky mu říkají „burdock“, což znamená rostlinu, která se ke všemu přichytí. Přichytí se ke všemu ve svém okolí a to samé se o něm dá říci i v léčitelství. I když ho někteří vědci nepovažují za léčivku, lopuch si tvrdošíjně drží své místo mezi léčivkami – v první řadě tím, že je možným lékem rakoviny.
V minulosti byla obliba lopuchu střídavá a když ho nepovažovali za plevel, tak ho doporučovali při vícero chorobách. Hildegarda z Bingenu ho doporučovala při léčbě rakovinných nádorů. Čínští léčitelé ho považovali za lék při nachlazení, zápalu hrdla a plic. V ajurvédské medicíně ho používali stejně.
V XIV. století používali lopuchové listy zamíchané do vína při léčbě lepry. Anglický herbalista Nicholas Culpeper ho předepisoval při prolapsu dělohy, kdy došlo k ochabnutí svalů dělohy a tím děloha propadla do pochvy. Pozdější evropští léčitelé předepisovali lopuch při těchto problémech: horečka, rakovina, ekzém, lupénka, vyrážky, lupy ve vlasech, dna, herpes, infekce kůže, syfilis, kapavka a při porodních problémech.
V XIX. století ho američtí eklektičtí lékaři považovali za výbornou močopudnou bylinu. Předepisovali ho při infekcích močového systému, potížích s ledvinami a bolestivém močení, kožních infekcích a zánětech kloubů.
Stále přetrvává diskuze o jeho účinnosti při léčbě rakoviny, v této indikaci ho používají v Rusku, Číně, Indii a Americe. Ostatní léčitelé ho předepisují při kožních chorobách, ranách, zánětech močových cest, zánětech kloubů, ischiasu, vředech a dokonce i při nechutenství nervového původu.
Vědecké výzkumy potvrdily jeho léčivý účinek při infekcích, protože obsahuje polyacetylenové složky, které likvidují bakterie a plísně. Hodně výzkumů potvrdilo i jeho protirakovinné působení, lopuch obsahuje sloučeninu arctigenin, která zabraňuje vývoji nádoru. Podle studií lopuch vytlačí z organizmu mutagenní látky a tím zmenšuje možnost mutace buňky. Lopuch má i detoxikační účinek, při výzkumech byl otráveným pokusným zvířatům podáván lopuch a ten měl detoxikační účinek.
Předmětem sběru je především kořen, semena a občas i listy. Kořen obsahuje především polysacharid inulín, dále polyacetylenové složky jako tridekadientetrain a tridecenpentain se silně fytoncidním a fungicidním působením, dále sliz, třísloviny, silice, minerální látky, hořčiny, glykosidně vázané látky a minerální soli. Kořen-listy: glykosidy, flavonoidy, taniny, pryskyřice, sliz, alkaloidy, éterický olej. Semena: esenciální mastné kyseliny, vitamín A, B2.
Droga podporuje látkovou výměnu a patří k nejlepším vnitřním i zevním léčivem v dermatologii. Je močopudná, podporuje činnost ledvin a odstraňování zplodin z těla a růst vlasů. Čerstvé naklepané listy můžeme přikládat na různé pohmožděniny a špatně se hojící rány. Semeno doporučoval už Kneipp jako výborný prostředek na žaludeční potíže.
Lopuch je dobrá čistící bylina při artritidě a kožních chorobách. Kořen pročišťuje krev, působí jako mírné projímadlo, močopudně, proti revmatismu a antibioticky. Listy působí jako mírné projímadlo a močopudně. Číňané používají semena při horečnatých nachlazeních. Semena snižují hladinu cukru v krvi, proto jsou vhodné jako antidiabetikum při začínající cukrovce. Semena mají protizánětlivé a protibakteriální účinky.
Vlastnosti: Kořen a listy - chladné, vysušující, hořké; kořen je nasládlý. Semena - chladná, štiplavá, hořká.
Polarita: ženská
Signatura: Venuše
Živel: voda
Využití rostlinných sil: ochrana, léčebné účinky
Magické využití
Lopuchy rozprostřené kolem domu odrážejí zlé síly. Drť se přidává do ochranných vykuřovacích směsí a používá se při ochranných kouzlech. Při ubývajícím měsíci vyryjte kořen lopuchu, usušte jej, a pak ho po kouskách navlečte na rudou nit jako korále. Nosí se na krku jako ochrana proti zlu. Přikládáním lopuchových listů na chodidla se léčí dna.
HOMEOPATIE
Compositae
Léky z této čeledi jsou určeny lidem, kteří mají pochybnosti o vlastní hodnotě. Jejich integrita je narušená. Chybí jim pocit celistvosti, a proto jsou citliví na narušení svých hranic psychickými či tělesnými traumaty. Ve svém chování, v prožitcích a obavách bývají často dětinští; kompenzovaný stav se však často projevuje formou agrese či potřeby dostat se do popředí. V etiologii pak u těchto léků nacházíme také traumata, operace, nehody, virové infekce (chřipka a bradavice), sennou rýmu, červy, parazity a pokousání hmyzem. Dochází zde k nejrůznějším formám narušení tělesných a psychických hranic této osoby, a tím se snižuje obranyschopnost pacienta.
Tělesnými příznaky jsou: pocit zmlácenosti, krvácení, zhmožděniny, horečka, třes, pocení, sinusitida, senná rýma a jaterní obtíže. Často jde o zimomřivé pacienty, kteří mají rádi teplo a slunce, a když je tma a zataženo, dochází u nich k zhoršení.
OBRAZ LÉKU
LAPPA
Všeobecné charakteristiky: Popředním místem jeho účinku je kůže, pak játra, klouby a děloha. Pocit tíže v jednotlivých částech těla, jejich citlivost, bolestivost jako by to vyvolala nepříjemná poloha při spánku. Brnění v oblasti třísel; bolesti lýtkových svalů . Pohmožděniny.
Zhoršení: Chladem; vlhkem. Otřesem. Když nemocný leží na pravém boku. Od přílišné námahy.
Zlepšení: Při zamračeném počasí.
Hlava: Závratě s nevolností a zvracením. Pocit tlaku na temeni hlavy.
Oči: Začervenalé oko. Ječné zrno.
Nos: Začervenalý nos.
Obličej: Přetrvávající akné; zhoršení dotykem.
Žaludek: KYSELOST; nemocný pociťuje maso jako kyselé; všechno jídlo zkysne v jeho žaludku, které pak vyzvrací. Revmatické bolesti střídající se s průjmem.
Močový systém: Vydatné a časté nucení na močení; mléčná moč s obsahem fosfátů.
Ženský genitál: Pocit pohmoždění, zánětu a tíhy v v děloze; který je doprovázen s intenzivní ochablostí pochvy. Změna polohy dělohy; zhoršené při stoji; při chůzi; když zlé stoupne; při rychlých otřesech.
Hrudník: Třes v hrudi.
Končetiny: Slabost dolní oblasti stehen. Chronické bolesti kloubů.
Kůže: Vyrážky – lepivé vyrážky na hlavě, na tváři atd. Hodně malých a bolestivých furunklů. STUDENÉ POCENÍ V PODPAŽÍ, které steče po hrudníku; páchnoucí pocení.
Vztahy: Komplementární lék Mag-c.
LAPPA- ARCTIUM
Významný kožní lék. Vyrážky na hlavě, v obličeji a na krku. Uhry, akné. Ječná zrna a ulcerace okrajů víček. Objemné a časté močení. Výsev nežitů a ječných zrn. (Anthracin.)
Končetiny: Bolesti rukou, kolen, kotníků, které se šíří do prstů u nohou i rukou. Bolesti ve všech kloubech. Vyrážky na končetinách.
Ženské orgány: Malpozice dělohy. Mimořádně bolavý, odřený pocit v děloze s velkou ochablostí pochvy, zjevný nedostatek tonusu v oblasti malé pánve. Tyto potíže se zhoršují stáním, chůzí, špatným došlápnutím nebo náhlým otřesem.
Dávkování: tinktura až třetí ředění.
Lopuch
Farmacie - Lappa. Lappa arctium. Arctium lappa. Lopuch. Lappa officinalis. Arcion, (řec). Čeleď Compositae. Tinktura z čerstvého kořenu.
Historická dávka: Tinktura a všechny potence, tinktura až třetí potence.
Tradice - Lappa arctium byla značně vyzkoušeným lékem Dr. Jeanesem a Dr. S. A. Jonesem. Tyto zkoušky potvrzují jeho dávné použití, pokud jde o tento lék.
Byla o něm zmínka v časopise Americký Homeopat o tom, jak byla doporučena místní aplikace kořenů lopuchu při akné. Kořeny jsou změkčené namáčením ve vodě po dobu dvou hodin, pak je tupým koncem kořene potřen každý jednotlivý vřídek. To nemá být opakováno častěji než jednou za týden.
Planety: Měsíc, Venuše.
Medicínsky - Lappa ovlivňuje hlavně kůži, játra, klouby a dělohu. To ho učinilo lékem od nejrannějších časů na léčbu neplodnosti kvůli výhřezu dělohy, mléčná moč a bolesti v kloubech. Byl jedním z Culpepperových léků proti páchnoucímu potu v podpaží. Velmi důležitý v pleťových terapiích.
Velké množství symptomů bylo pozorováno na kůži a sliznici. Akné, ekzém, zvláště v kštici s průsakem. Je jedním z léků, které byly úspěšné v léčbě výhřezu dělohy. Při dermatologických problémech se používá zevně jako glycerin, stejně tak i vnitřně. Erupce na hlavě, tváři, krku a prsech, akné.
Lappa má ječná zrna a hnisání na okraji očních víček. Hojné a časté močení. Množství vřídků a ječných zrn. (Anthr.) Těžkost, unavenost a bolesti, jako kdyby ležel nepohodlně. Znecitlivění, bederní krajina bolavých míst. Stažení.
Modalitity - Zlepšení ze zamračeného počasí. Horší chladem, vlhkem, třesením, lehem na pravé straně, při přesílení.
Klinicky - akné. Bolest v kříži. Říhání. Vřídky. Puchýře. Dupuytrenova kontraktura. Dyspepsie. Ekzém. Erupce. Plynatost. Poruchy žláz. Kapavka. Dna. Impotence. Neplodnost. Vylučování fosfátů v moči. Revmatismus. Trychofycie. Skrofulóza. Ječná zrna. Vředy. Prolaps dělohy. Zánět pochvy.
Břicho - nafouklé dyspepsií, plynatost bez zápachu.
Páteř - bolesti v zádech v osmém hrudním obratli.
Hrudník - chvění v hrudi. Akutní brnění, ostré bolesti pod středem sterna, vyzařující napříč prsa.
Oči - červenání o. Množství ječných zrn. Pocit jako kdyby oko bylo malé a stažené.
Obličej - přetrvávající akné, horší dotek. Rozšiřující se puchýřkovitá erupce, velký vznik trhlinek a svědění. Herpetická erupce na pravém křídle nosním.
Žena - prolaps dělohy, horší stojem, chůzí, otřesem. Pohmožděný, bolák, těžký pocit v děloze s ohromnou relaxací poševní tkaniny. Vyhřezlá děloha s moc vypuzovací bolestí. Bělotok.
Hlava - pocit tíhy na temeni. Bolest v hlavě v oblasti uctívání. Ekzém skalpu.
Srdce - bolest s nepopsatelným pohybem pod sternem, mimořádně rychlým pulsem s častými přerušením.
Ledviny - hojné a časté močení. Mléčná moč s obsahem fosfátů.
Končetiny – slabost v oblasti stehen nad koleny. Staré bolesti o kloubech. Dispozice k bolesti v kolenou a kotnících vyzařující dolů do prstů. Bolest ve všech kloubech. Erupce na končetinách. Revma a bolesti noh. Bolestivost svalstva. Revmatické bolesti zcela ustoupily objevením se průjmu. Ostré, vystřelující bolesti v šlachách. Dupuytrenovo stažení. Puchýř.
Plíce - lechtání v hlasivkách s uvolněním, když zkouší kašlat, ale nemá žádný hlen. Lapaní po dechu po námaze.
Muž - ztráta sexuální touhy. Řezavá bolest v celé délce močové trubice, nucení na močení. Trychofycie, má stejný kousek erupce na stehně vedle varlat.
Nos – napříč červený.
Konečník - častá žlutá stolice dopoledne se zvedáním žaludku. Průjem se střídá s revmatickými symptomy.
Kůže - erupce, lepkavé na hlavě, obličej. Vlhký ekzém u dítě. Mnoho malých bolestivých vřídků.
Kůže - chladný pot v podpaží, teče dolů hrudí. Vlhká ofenzivní erupce, zvlášť když žlázy jsou oteklé. Staré bolesti v kloubech.
Žaludek - kyselý žaludek, kyselá chuť masa, veškeré jídlo mu chutná kyselé, zvrací to. Průjem se střídá s revmatickými symptomy.
Závrať - závrať se zvedáním žaludku a zvracení.
SROVNÁNÍ - (1) Compositae, Arn., , Calen., , Cina. (2) Bry. - revmatismus. (3) Frax., , Lil- t. a Sep. - v prolapsu dělohy (4) Calc p. - vylučování fosfátů v moči. (5) Vinc., , Viola- t. - kůže.
ZDROJE - Boericke. Clarke. Phatak.
Zdroje:
Jiří Janča a Josef A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Dr. S. R. Phatak: Homeopatická Materie medika
W. a O. Boericke: Homeopatická Materia medika s repertoriem
Dr. Robin Murphy: Murphy¶ Materia medika
Multimediální CD: Léčivé byliny
Michael Castleman: The healing herbs
Marguerite Peltová: Nespoutaný růst
překlad © 2007 vilcakul.extra.hu